Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz İttihat ve Terakki Cemiyeti
  İttihat ve Terakki Cemiyeti
  İttihat ve Terakki Cemiyeti (Güncel Türkçesi: Birlik ve İlerleme Derneği) Osmanlı Devleti'nde 1908 Devrimi'ne önayak olan ve 1908-1918 arasında - kısa kesintilerle - devlet yönetimine hakim olan siyasî örgüt. Batı dillerinde daha çok Jön Türkler olarak adlandırılır.

  Kuruluş Dönemi
  Sonradan İttihat ve Terakki Cemiyeti adını alan hareket II. Abdülhamit'in rejimine karşı mücadele etmek amacıyla yurt içinde ve yurt dışında örgütlenen iki veya daha fazla grubun birleşmesiyle oluşmuştur.

  Yurt içinde İTC'nin ilk nüvesini 1889'da Askeri Tıbbiye Mektebi'nde kurulan İttihad-ı Osmani Cemiyeti adlı gizli örgüt oluşturdu. Bu örgütü İshak Sükûti (1868-1902) İbrahim Temo (1865-1939) Abdullah Cevdet (1869-1932) Mehmed Reşid ve Hikmet Emin adlı beş öğrenci kurdu. Örgütün bazı üyeleri tutuklandı bazıları ise Paris'e kaçtı ve anayasa taraftarı diğer Osmanlı muhacirleriyle biraraya geldiler.

  Ahmet Rıza beyin önderliğindeki bu grup Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti adlı örgütü kurdu ve 1895'ten itibaren Osmanlıca ve Fransızca yayımlanan Meşveret adlı gazeteyi çıkarmaya başladı. 1896'da yapılan kongrede daha liberal ve İngiliz yanlısı görüşleriyle tanınan liberal Mizan gazetesinin editörü Mizancı Murat Bey cemiyet başkanlığına getirildi. 1897 başlarında İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin merkezi Cenevre'ye taşındı.

  1902'de yapılan I. Jön Türk Kongresi'nde cemiyet "Prens" Sabahaddin Bey öncülüğündeki kendilerine liberal demekle beraber aslında monarşıst olan grupla Ahmet Rıza öncülüğündeki liberal-milliyetçiler arasında ikiye bölündü. 1905'ten sonra Türkiye'den gelen Doktor Nazım ve Bahaeddin Şakir Beyler'in önderliğinde propaganda ve örgütlenme çalışmalarına hız verildi. 1906 Eylül'ünde Selanik'te posta zabiti Mehmet Talat tarafından Osmanlı Hürriyet Cemiyeti kuruldu ve örgüt sürgündeki jöntürkler ile irtibata geçti. İki ay sonra Şam'da Mustafa Kemal Beşinci Ordu subayları arasında Vatan adlı örgütü kurdu. 1907 Eylül'ünde Paris'te yapılan ikinci Jöntürk Kongresi'nde Jöntürk hareketi İttihat ve Terakki Komitesi adını aldı. Teşkilat Vatan ile bazı başka muhalif grupları da bünyesine kattı.[2] 1907'de toplanan II. Jön Türk Kongresi'ne tüm muhalif gruplarla birlikte Taşnaksutyun adıyla bilinen Ermeni Devrimci Federasyonu da katıldı. Bu kongrede II. Abdülhamit yönetimine karşı bir ihtilal örgütlenmesi kararı alındı.

  1895'ten itibaren Osmanlı Devleti'nin her yanında askeri birlikler içinde devrimci örgütlerin kurulduğuna dair anlatımlar vardır. Ancak bu örgütlerin birbiriyle ilişkisi ve merkezi bir koordinasyona ne ölçüde sahip oldukları yeterince aydınlatılamamış konulardır. Örgütlerin birçoğu daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı.

  Merkezi Selanik'te bulunan 3. Ordu 20. yüzyılın ilk yıllarından itibaren devrimci örgütlenmelerin en önemli odağı oldu. 1903'te başlayan Makedonya İsyanı'nı bastırmakla görevlendirilen ordu bünyesinde Makedon devrimci örgütlerinden esinlenen devrimci gruplaşmalar oluştu. Örgüte katılan subay ve siviller silah üzerine yemin ediyor ve örgüt sırlarını dışa vurdukları takdirde öldürülmeyi göze alıyorlardı.

  1908 Devrimi'ni Selanik'te bulunan İttihat ve Terakki Merkez Komitesi organize etti. 1908'den sonra Osmanlı siyasetinde ön plana çıkan İttihat ve Terakki liderlerinin hemen hepsi başta Talat Enver Cemal Cavit Mustafa Kemal Rahmi ve Şükrü Beyler olmak üzere 1908 öncesinde Selanik'teki İTC örgütlenmesinde yer alan isimlerdi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Teşkilat Vatan ile bazı başka muhalif grupları da bünyesine kattı.[2] 1907'de toplanan II. Jön Türk Kongresi'ne tüm muhalif gruplarla birlikte Taşnaksutyun adıyla bilinen Ermeni Devrimci Federasyonu da katıldı. Bu kongrede II. Abdülhamit yönetimine karşı bir ihtilal örgütlenmesi kararı alındı.
  Ben bir kitap okumuştum. İttihat Terakki'nin Ermeniler ile ittifak yaptığı yazılıydı. Atatürk Jön Türkler cemiyetinden İttihat Terakki'nin kanlı faaliyetlerini gördükten sonra vazgeçmiştir. Enver Paşa ve Atatürk arasındaki anlaşmazlık da bu sebepten dolayı ileri gelmektedir.

  Konu için teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İttihat ve Terakki'nin Müspet İşleri
  Konu Sahibi Just_BReaTHe Forum Osmanlı Dönemi Türk Tarihi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Eylül.2013, 17:38
 2. Mustafa Kemal ve “İttihat ve Terakki”
  Konu Sahibi Just_BReaTHe Forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2013, 14:02
 3. Kurukafa Ve Kemikler Cemiyeti
  Konu Sahibi Ay Işığı Forum Dünya Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ocak.2013, 06:19
 4. Carbonari Cemiyeti
  Konu Sahibi Eftelya Forum Gizli Tarikatlar ve Cemiyetler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Kasım.2012, 22:05
 5. Altın ve Rosenkreutz Cemiyeti
  Konu Sahibi Eftelya Forum Gizli Tarikatlar ve Cemiyetler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Kasım.2012, 22:02

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş