Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Uşak'ın Kurtuluşu
  Cumhuriyet'in 10. yılı etkinliklerinde Uşak'ta çekilen fotoğraf


  Uşak'ın Kurtuluşu


  Uşak'ın düşman işgali altında kaldığı tam iki sene İçinde Büyük Millet Meclisi Hükümeti Garp Cephesi'ni kuvvetli bir hale getirdi. Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü İnönü Savaşlan'nı kazandı Ordular Sakarya Meydan Muharebesi'nde düşmanı yendi. Bunu Mustafa Kemal Paşa'nın Afyon-Dumlupınar Savaşı zaferi takip etti. Mustafa Kemal Paşa'nın idare ettiği Türk kuvvetleri 30 Ağustos 1922 tarihinde Murat Dağları'nın doğu eteklerinde Çal Köyü mıntıkasında istilacı düşman ordularının büyük kısmını kuşatarak yok etti. Türk ordularının imha hareketinden kurtulabilen ve General Franko kumandasında toplanan I. ve II. Yunan piyade tümenleriyler bir süvari tugayı ve meşhur Palantras Müfrezesi I. kolordunun taarruzu karşısında 30 ve 31 Ağustos günlerinde Hallaçlar-Kaplangı dağı hattında kesin bir mağlubiyete uğratıldı. General Franko 1 Eylül 1922 günü ümitsiz bir halde Uşak'ın Kapaklar-Kusura Deresi-Elma Dağı hattında tutunmaya çalıştı. Sonra da Karlık istikametinde ilerleyen 6. Tümenin önünde tutunamayarak kaçtı.

  Birlikler 1 Eylül 1922 günün ikindi vakti Uşak ovasında şehre doğru süratle ilerlerken şehir yanıyordu. Bu sırada şehre ilerleyen birliklerin başında Kumandan izzettin Çalışlar bulunuyordu ve 2 Eylül 1922'de Uşak düşman işgalinden kesinlikle kurtuldu.

  Yunan Başkomutanı Trikopis'in Esir Alınışı


  Uşak için gurur kaynağı olan konulardan biri de Yunan başkomutanı Trikopİs' in. Eylül 1922'de Atatürk'ün komutasında bulunan Kafkas Tümen Komutanı Halit Bey tarafından Uşak'ta yakalanmasıdır.

  30 Ağustos 1922'de Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nde bozguna uğrayan Yunan Ordusu'nun büyük bir kısmı Dumlu Büyükoturak Banaz Kızılhisar ve Kapaklar üzerinden Uşak'a doğru çekilirken Yunan orduları başkomutanı General Trikopis'in de içinde bulunduğu büyük bir birlik Comburt Ovası'nı geçerek 2 Eylül 1922 günü Aşağıkaracahisar köyüne gelmişti.

  Aynı gün 5. Kafkas Tümenİ'ne mensup birlikler muhtelif savaşlar vererek ve Elma Dağı'nın güneydoğusunda bulunan Göğem KÖyü'nün doğu yakasına yaklaştığında Karacahisar ve Çumyuva (Mıngırap) köylerinin yanmakta olduğu haberini almışlardı.

  Bir müddet sonra küçük rütbeli bir Yunan subayı tümen kumandanının yanına gelerek General Trikopis'in teslim olmaya karar verdiğini söyledi. 5. Kafkas Fırkası Kumandanı Halit Bey Liva Komutanı Hopalı Ali Rıza Bey'e Yunan subayının getirdiği haberi bildirdi ve gidip Yunanlar'ı teslim atmasını emretti.

  2 Eylül 1922 gecesi saat 22:30 sıralarında Süvari Bölüğü Komutanı Sivaslı Yüzbaşı Ahmed Bey esir generaller ile maiyetlerini Bölmeli Tepe'dekİ (Çakmaklı Tepe) 5. Kafkas Fırkası Komutanı Albay Dadaylı Halit Bey'İn (Halit Akmansü) yanına getirdi. Yunan komutanının Uşak'ta Atatürk'ün huzuruna çıkarıldığı ev şu an müze olarak ziyarete açıktır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşte böylece Yunan'ın sonu gelmiş oldu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Amasyanın Kurtuluşu
  Konu Sahibi Hypnos Forum Karadeniz Bölgesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralık.2012, 06:43
 2. Ağrının Kurtuluşu
  Konu Sahibi Hypnos Forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Aralık.2012, 16:26
 3. Ankaranın Kurtuluşu
  Konu Sahibi Hypnos Forum İç Anadolu Bölgesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Aralık.2012, 14:43
 4. Adananın Kurtuluşu
  Konu Sahibi Hypnos Forum Akdeniz Bölgesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Kasım.2012, 09:09
 5. Eskişehir'in Kurtuluşu..
  Konu Sahibi Gececi Forum Anma ve Kutlamalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Eylül.2012, 00:34

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş