Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir televizyon programında kurdeşen diğer adı ile ürtiker tedavisi için Süpürge tohumu küründen söz etti. Adını Saraçoğlu sayesinde duyduğumuz bitki sinirsel veya alerjik nedenlerden kaynaklanan ürtiker için doğal bir bitkisel çözüm olarak sunuldu.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından ürtker şikayetine karşı önerilen süpürge tohumunu çalı süpürge dediğimiz eskiden evlerimizde kullanılan sarı süpürgenin yapıldığı bitkinin tohumundan elde edilen ektredir.

Tıp dilinde Ürtiker olarak adlandırılan kurdeşen kaşıntı kızarıklık şikayetleriyle gelişen bir alerji çeşididir . Ciltte aniden başlayan kaşıntı ve kızarıklıklar bazen saatlerce veya bir kaç gün sürebilen dayanılmaz kaşıntıya neden olur.

Küçük kırmızı kabarcıklar bir müddet sonra şişebilir. Bazılarında çok kısa zamanda geçebilen bu şikayetler bazen de uzun süre devam etmektedir.

Bu şikayetler başladığı anda derhal dermatoloji uzmanına başvurmak gereklidir.

Ancak doktora da danışarak bu bitkisel kürü de uygulayabilirsiniz. Öncelikle aktardan süpürge tohumu alın.

Kurdeşen-ürtiker için süpürge tohumu kürü

Bir tatlı kaşığı süpürge tohumunu havanda iyice ezdikten sonra Günde üç defa aç karnına bol su ile içilir. Bu kür kurdeşene karşı % 60- % 70 oranında etkilidir. Ayrıca Dr. İbrahim Saraçoğlu süpürge otunun da kurdeşen tedavisinde kullanıldığını belirtiyor. Bitkinin ve tohumunun bilinen bir zararının olmadığının da altını çiziyor.

alıntı