Diğer isimleri: Actaea racemosa = Actea macrotys = Centiyane

Ülkemizde de bulunan bu ilaç menopoz tedavisinde en yaygın kullanılan bitkisel ilaçlardandır. Piyasada tek bir tane isimle satılmaktadır (Klimadynon tablet). İlacın prospektusunda actea racemosa bitkisinin (yılan otu) yumru köklerinin kuru ekstresinden elde edildiği belirtilir.

Bu veya benzer bitkilerin eczanede satılan ilaç formu dışında alınarak yenmesi kaynatılarak veya başka şekilde suyunun içilmesi önerilmez çünkü şlaç formu dışında alındığında vücuda ne kadar madde alındığı bilinemez ayrıca bu şekilde tek bir madde değil faydalı ve zararlı çok sayıda madde vücuda alınmış olur ve bunun önemli yan etkileri olabilir. Eczanelerde satılan ilaç formunun ise doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmaması gerekir karaciğere toksik etki ve başka yan etkileri olabilmektedir.

Bu ilaç prospektusunda belirtildiği üzere menopozda görülen sıcak basması terleme uykusuzluk vajinal kuruluk sinirlilik depresyon gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olur.

Araştırmaların çoğunda yılan otunun menopoz şikayetleri üzerine faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir ancak faydasız olduğunu gösteren araştırmalar da mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletlerinde yılan otu Gıda-İlaç Onay Komitesi (FDA) tarafından güvenirliliği belirsiz bitkiler arasında listelenmiştir. 1989'da Almanya'da ilaç kontrol komitesi 6 aya kadar kullanımını onaylamıştır daha uzun kullanımında olası yan etkiler net bilinmediği için 6 ay dan fazla kullanılmasını onaylamamıştır.

alıntı