Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Erguvan Ağacı Bakımı Budanması Erguvan Bitkisi Üretimi

  Erguvan Ağacı Bakımı Budanması Erguvan Bitkisi Üretimi


  Erguvanın Toprak ve Besin İsteği
  Kuru ve taze kireçli ağır balçık topraklarda ve güneye bakan yamaçlarda iyi gelişir. Kurak kuru ve kumlu topraklarda da yetiştirmeye uygundur. pH=6.5-7.5 optimaldir.

  Erguvan Bitkisinin Donlara Karşı Duyarlılığı
  Soğuk iklim şartlarında himayeye ihtiyaç duyar. Vejetasyon mevsimi dışında -15 ° C sıcaklıklara kadar dayanır.

  Erguvanın Sıcaklık ve Nem İsteği
  Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde iyi yetişir. Kuzey bölgelerimizde ise sıcak ve korunaklı yerlerde yetişir.

  Erguvan Ağacının Tohum Özellikleri
  Kahverengi tohumları 5-8 mm. uzun 2-3 mm. kalınlığında eliptik ve serttir.

  Erguvanın Tepe Şekli
  Dar yuvarlak bir tepe yapar. Tepe çapı 2-4 m.dir.

  Erguvan Makaslama ve Budaması
  Kışın bakım amacıyla budanabilir.

  Erguvan Ağacının Büyüme ve Boylanması
  Önceleri hızlı sonraları yavaş büyür. Maksimum 8-10 m. boy yapar.

  Erguvan Bitkisinin Kök Yapısı
  Yayvan kök yapar. Kök sıkışıklığından hoşlanmaz . Köklerinde havanın serbest azotunu bağlayan yumrular vardır.

  Erguvan Bitkisinin Işık İsteği
  Yarı gölge ağacıdır.


  Erguvanın Meyve ve Çiçekleri
  Meyveler fasulye görünümünde 9-10 cm. uzun 2-5 cm. geniş kızılsı kahve renginde karın çizgisinde dar ve uzunca kanat bulunur. Tohumu boldur. Sonbaharda olgunlaşan meyve kış boyunca bitki üzerinde kalır. Nisan-Mayıs ayında açan çiçekleri hermafrodit olup yapraklanmadan önce açarlar. Uzun saplı olan çiçekler 3-8 çiçekli salkım kuruluşunda ve erguvan kırmızısı rengi ile çok dekoratiftir.

  Erguvan Ağacında Yaprak ve Sürgün
  Yaz yeşili yaprakları yuvarlak böbrek biçimli düz kenarlı 9 cm. uzun 12 cm. geniş dip tarafı girintili üst yüzü koyu yeşil alt yüzü mavimsi-yeşil renkte olup her iki yüzü de tüysüzdür. Uç tomurcuk pseudoterminal yan tomurcuk sürgüne almaçlı dizilmiştir. Yapraklar koyu yeşil-kırmızımsı ve uzun saplı taze sürgünler kızılkahve renklidir.

  Erguvanın Üretim Şekli
  Tohum ve çelikle üretilir ilkbaharda don tehlikesi olmayan yerlerde doğrudan sonbaharda veya 3 aylık soğuk katlamanın ardından ya da sülfürik asitle bir saatlik muameleden sonra suda şişirilerek ilkbaharda ekilir. Temmuz-Ağustos ayında yarı olgun odun çelikleri ile üretilebilir.

  Erguvan Bitkisinin Diğer Özellikleri
  Çok dekoratif olan bu tür soliter veya küçük gruplar halinde kullanılır. Odunu sert ve ağırdır. Tanenli yaprakları tıpta meyveleri çikolata yapımında kullanılır.


  Alıntıdır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ERGUVAN MEVSİMİ

  Ama eninde sonunda artık tabiat dayanamaz insafa gelir ve nisan ortalarından itibaren; İstanbul'da özellikle Boğaziçinde erguvan ağaçları çiçeklenmeye başlar. Bu yeni bir mevsimdir ve İstanbullu için kış mevsiminin karanlığı bunalımları sona ermiş aydınlık günlerin müjdesi verilmiştir artık!

  Aynı Japonlar nasıl yabani kirazların çiçek açmasını sabırsızlıkla bekler ve sonunda kiraz ağaçları açtığında bayram ederlerse İstanbullular da kendi Sakura bayramlarını işte erguvan çiçekleri ile yaşarlar. Bu mevsimde hergün sabah akşam Boğaziçi köprülerinden geçerek şehrin iki yakası arasında seyahat eden şehirliler ve dışarıdan gelenler tabiatın yeşil ile harmanlanan o erguvan rengi uyanışını hayranlıkla seyreder ruhlarını tazelerler.

  Başka şehirler kusura bakmasınlar ama erguvan ağacı ve erguvan çiçekleri mevsimi en çok İstanbul'a yaraşır! Ve özellikle Boğaziçinde bu mevsimde korular o kahverengi ve siyahi yeşil rengini bırakır yerini uyanan tabiatın fosforumsu yeşili ile harmanlanmış erguvan çiçeklerinin adını bu çiçekten alan erguvan renginden onun tonları olan mor pembe ve magenta rengi alır.
  Toplumun idrakini oluşturan edebiyat bile erguvan çiçeğini İstanbul ile özdeşleştirmiştir:'Her sene yalıya dönünce baharın gençmavimtrak günlerine kavuşurduk.Hayat sanki yeniden doğarağaçlar yeniden yeşillenirkenbeyaz pembe çiçekleri ile erguvanlar lâl'den alevlerini açarkençiçek kokularıyla dolgunlaşan hava gönlümüzü saadetle kaplardı.''der Abdülhak Şinasi Hisar. Gerçi edebiyatçının idealize ettiği gibi erguvanın baskın bir kokusu olmasa da sorun değildir. Erguvanlar bu mevsimde çiçek açan mor salkımların erkenci güllerin leylakların ve bilumum çiçeklerin kokusunu alır harmanlar ve kendi kokusu gibi bize sunar!

  Edebiyattan devamla; Oya Baydar Erguvan Kapısı kitabında:
  Kurtarmak için kayıp ruhunu şehrin / Gizliviran bir kapıdan giriyor /Erguvan kapısından / Başında erguvan tacı / Erguvan giyinmiş /Yaraları erguvan / Münkir bir kesişin ardından / Kutsal bilgeliğe doğru yürüyor.

  Adalet Ağaoğlu ise "Bahar Fısıltıları"nda şöyle yazıyor: 'Marmara'da boğazın sularında gün batımlarının ayak izleri hâlâ erguvandır.Şeker penbeliklerinden portakal kızıllıklarına alacalanan renk cümbüşü bir zamanlar bu kıyıların yoğun yeşilliğine uzaklarda kat kat açılan sabahın sisine vurup durmuş mor alacası da erguvan şenliğiyle tanımlanır!''

  Bu kadar güzellemenin üzerine Ahmet Hamdi Tanpınar ise: ''Gülden sonra bayramı yapılacak bir çiçek varsa o da erguvan olmalıdır!'' diyerek son noktayıkoyar. Siz ne dersiniz? En azından gönüllerimizde bir erguvan bayramı olmasın mı? Bu erguvanın Japon Sakura'sından aşağı kalır bir yanı var mıdır?

  Son olarak Erguvan ağacının botanik açısından tanıtımını yapalım: Bu ağaç bir Akdeniz maki formasyonu ağacı. Ilıman iklimli orman kenarı maki bitki örtüsünde kendiliğinden yetiştiği gibi park ve bahçelerde de insan eliyle yetiştiriliyor. Yaklaşık 10 metre en ve yüksekliğine kadar büyüyebilen ve kışın yapraklarını döken bu ağaç ormanlarda çok gövdeli iken park ve bahçelerde tek gövdeli. Bezelye çiçeğini andıran çiçekleri diğer ağaçlar gibi ince meyva dalları üzerinde olduğu gibi kart ana dal ve gövde üzerinden de çıkabiliyor! Yaprakları kalp veya böbrek formunda; ilk açıldığında bronz yazın yeşil sonbaharda sarı renkte. Tohumları ise ince yassı sert fasulya biçimli zarfların içinde.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Baharı müjdeleyen ağaçmış.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bunların rengine bayılıyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş