Tüylü Kartopu Ağacı Bakımı Budanması Tüylü Kartopu Ağacı Üretimi


Tüylü Kartopu Toprak ve Besin İsteği

Birçok toprak türüne uyumlu olmakla birlikte kuru ve fakir topraklarda yetişme yeteneği fazla değildir. Humuslu ve asidik topraklar ile derin zengin ve verimli topraklarda İyi gelişir.

Tüylü Kartopu Donlara Duyarlılık

Donlara dayanıklıdır. -25 °C sıcaklıklara kadar dayanır.

Tüylü Kartopu Sıcaklık ve Nem İsteği

Ilıman ve nemli iklimlerden hoşlanır. Soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır.Tüylü Kartopu Tohum Özellikleri

Meyve içinde tek tohum bulunur.

Tüylü Kartopu Tepe Şekli

Geniş yuvarlak bir tepe yapar. Tepe çapı 3 m.dir.

Tüylü Kartopu Makaslama ve Budama

Makaslamaya yatkındır. Genç yaşlarda budanarak form verilir. İferİ yaşlarda yapılan sık budamalar yatık bir şekil kazanmasına neden olur.

Tüylü Kartopu Büyüme ve Boylanma

Hızlı büyür. Maksimum 3 m. boy yapar.

Tüylü Kartopu Kök Yapısı

Yüzeysel kökler geliştirir. Bu sebeple çapalamaya kuraklığa ve su baskınlarına karşı çok hassastır.

Tüylü Kartopu Işık İsteği

Işık-yarıgölge bitkisidir.

Tüylü Kartopu Meyve ve Çiçek

Önceleri kırmızı olan yuvarlak meyveler daha sonra siyah bir renk alır ve sonbaharda olgunlaşır. Mayıs-Haziran ayında açan beyaz renkli çiçekleri 8-10 cm. çapında top görünüşünde ve dal boyunca sıralanmış şemsiyemsi kurullar şeklindedir. Dış taraftaki çiçekler sterildir.

Tüylü Kartopu Yaprak ve Sürgün

Yaz yeşili yaprakları 4-10 cm. uzun lopsuz tüysü damarlı geniş oval eliptik kenar*ları kertik dişli tabanı yuvarlakça veya kama şeklinde üst yüzü koyu yeşil alt yüzü yıldız tüylüdür. Sonbahar renklenmesi esmer kırmızı koyu şarap kırmızısı veya menekşe tonlarındadır.


Tüylü Kartopu Üretim Şekli
Tohum ve çelikle üretilir. Tohumların çimlenmesi yavaştır. Bu nedenle tam olarak olgunlaşmadan toplanmalı ve hemen soğuk camekanlardaki kasalar içine ekim yapıl*malıdır. Sonbaharda olgunlaşan tohumlar ise üç aylık soğuk katlamanın ardından ilk*baharda ekilir. Erken yazda yumuşak odun çelikleri ile yaz sonu yan olgun çelikler ve sonbaharda sert çelik ve kök çeliği ile üretilir.

Tüylü Kartopu Diğer Özellikler

Kent iklimine ve endüstriyel yörelere uyumludur özellikle çiçekli iken güzel göründüğünden park ve bahçelerde soliter grup halinde veya kap içinde kullanılır.