Çiçeklere Saksı Seçmek Çiçeklere Saksı-Seçerken Dikkat-Edilmesi Gerekenler Doğru Çiçek Ekimi
En dar alanlarda bile çiçek kasalarına ya da saksılara büyük veya küçük çiçek teknelerine yer ayırmak mümkündür. Balkon kenarına dolgun çiçekler yerleştirmeden önce yük kapasitesini kontrol etmenizde fayda var. Birer metrelik 3 tane çiçek kasası bile yerleştirseniz her biri balkonunuzun parmaklığına 80-100 kilo kadar yük biner. Balkonunuzun kenarına asmak için çiçek kasalarına ihtiyacınız olacaktır. Yerde durması gereken daha büyük bitkiler içinse çeşitli materyallerden farklı boy ve şekillerde bitki tekneleri gerekir. Plastikten yapılmış çiçek kasaları hafiftirler boşaltıldıklarında yıkanmaları kolaydır ve içlerindeki toprak daha uzun süre nemli kalır. Yedek su haznesi bulunan plastik kasalardaki bitkilerin siz tatildeyken bile uzun süre sulanmaları gerekmez. Asma saksılar veya askılı çiçek sepetleri asma bahçeleri gibi bir hava yaratırlar. Bitkileri farklı yüksekliklerde konumlandırırsanız çok çekici bir görüntü elde edersiniz.


Doğru Ekim Yapmanın Kuralları
Bitki satın alırken kökleri gelişmiş ve güçlü bitkileri seçin. Dolgun bitkilerin saksılarının yeterince büyük olmasına dikkat edin. Bitkinin dibinde zararlı su birikintisi oluşmaması için saksı seçerken altı delik olanları alın. Saksının üçte ikisine toprak dökün. Üzerine bitkiyi yerleştirin. Toprağı hafifçe bastırın. Saksının kenarında bir parmak genişliğinde sulama payı bırakmayı unutmayın. Ekildikten sonra bitkilerin bolca sulanmaları gerekir. Bitkileri asıl yerlerine götürmeden evvel bir gün boyunca gölgede bekletin. Yaklaşık dört hafta sonra toprağı gübreleyin.

Çeşitler Arasından Seçim Yapmak
Sunulan çok değişik çeşitte bitki ve çiçek arasından istediklerinizi kendi kişisel zevkinize göre bir araya getirebilirsiniz. Mayıs ortasından sonbahara kadar bildiğimiz tek yıllık kasa çiçeklerinin zamanıdır. Çiçekler hep kısa aralıklarla yan yana duracaklarından taç yapraklarının renklerinin birbirleriyle uyumlu olması önemlidir. Sadece tek bir renk tercih etmek de başka bir dekorasyon tarzıdır. Ama geleneksel rengarenk çiçeklendirme sonsuz çeşitli kombinasyona imkan tanır. Çiçek seçerken balkon ya da terasınızın güneş alma durumunu göz önünde bulundurmalısınız.

Işık ve Gölge Durumuna Göre Bitki Seçimi
Güneş seven bitkiler: Scaevola saligna mavi papatya labularia maritima dukatenblume eisbegonie mine çiçeği kımızı adaçayı sardunya kadife çiçeği sanvitalia probens kapringelblume ageratum houstonianum veronika büyük papatya çanta çiçeği petunya yaz karanfili Afrika kadifeçiçeği surfinia-petunie heliotropium verbana hybriden yaban gülü süs tütünü. Yarı gölge seven bitkiler: Edellieschen eisbegonie begonya küpe çiçeği sardunya katmerli begonya ageratum houstonianum veronika çanta çiçeği petunya adaçayı heliotropium. Gölge seven bitkiler: Edellieschen begonya küpe çiçeği katmerli begonya.Çiçek Kombinasyonları İçin Öneriler
Güneş gören yerlerde: Kırmızı ve pembe sardunyalar – mavi ve pembe petunyalar – sarı kapringelblumeler – kırmızı sarmaşık sardunyalar – kokulu mavi heliotropium – küçük sarı ve beyaz papatyalar. Yarı gölge yerlerde: Mavi veronika – kırmızı ve pembe sarmaşık sardunyalar – küpe çiçeği – mavi adaçayı – farklı pembe tonlarında begonyalar. Gölge yerlerde: Begonyalar – Edellieschenler – küpe çiçekleri (yakın tonlarda) Tek yıllık balkon çiçeklerinin yanısıra ılıman bölgelere özgü çok yıllık bitkiler de gittikçe fazla rağbet görmektedir. Ancak bu tarz bitkiler için kış mevsiminde dondan korunacakları bir yer ayarlamanız gerekmektedir. En bilinen fıçı bitkileri: Begonvil brugmansia/datura küpe çiçeği ağacı ortanca canna indica erythrina defne zakkum çarkıfelek çiçeği yaban gülü agapanthus çalı papatya limon ağacı portakal ağacı.

Minik Bir Sebze Bahçesi İçin
Saksıda sadece çiçek değil bazı sebzeleri veya şifalı otları da yetiştirebilirsiniz. Tohum alırken özellikle çabuk gelişen kısa boylu ve yere yakın bitkiler seçmeye dikkat edin.