SARICI-TIRMANICI Bahçe Bitkileri — Yaban Asması (Clematis) Bakımı Özellikleri
Haziran-eylül ayları arasında gösterişli büyük çiçek açarlar. Çok sayıda tür ve hibritleri mevcuttur. Renk ve çiçek bakımından çok zengin bir bitki türüdür. Soğuğa dayanıklıdır. Koruntulu yerde 5-6 m2 yer kaplar. Özel dikim tekniği vardır. Kışın yaprak döker sarılıcıdır. Çok parlak ve renkli çiçekleri var. 200 değişik çeşidi var.Toprak ayırımcılığı yapan bir bitki. Clematis yarı güneş alan veya güneş alan yerleri severasla bütün gün kızgın güneş alan yerleri sevmez. Mesela güneye bakan duvarlara sardırıldığında veya bu duvara çok yakın dikildiğinde bir süre sonra kurur. Clematisin kökleri mutlaka gölgelik bir yerde olmalıdır. Bunun için clematisin dibine köklere gölge verecek daha ufak bitkiler ekilebilir veya ekilmelidir. Kökler mutlaka serin ve gölgede olmalıdır.

Kökler direk güneş alıyorsabitki bir süre sonra kurur. Clematis geçirgen (kumlu) zengin ve suyu süzen toprak yapısını sever. Sıkı ve taban suyu yukarıda olan toprakları sevmezler. İlkbaharda bitkiye kompost ve uzun süre etkili olan bir gübre verilirse iyi olur. Clematisin en büyük düşmanı bir mantar türüdür.Bu mantar toprakta bulunur ve topraktan bitkiye geçer. Bitkinin yaprakları bir kaç hafta içinde kahverengileşir ve bitki kısa sürede kurur.
Bir ağaç veya duvar üzerinde yetiştirilebilen tırmanıcı formları olduğu gibi daha küçük boyutlu bahçe kenarların ön taraflarında yetiştirilebilecek olanları da vardır. Hatta bazı clematisler askılı sepetlerde veya kenar saksılarda yetiştirilebilir. Koyu pembe çift katlı orta - geç baharda çiçek açan bir form. 3 metre kadar uzayabilir.

Yetiştirme İpuçları

Clematisler besleyici nemli ama iyi drene olan toprakları severler. Gölgede kökün serin tutulacağı yerde iyi yetişirler bu nedenle dikildiği bölgede dibine kısa boylu çalıların dikilmesi veya kaya taş parçaları ile kökün gölgede bırakılması uygundur.

Ekmeden önce su içinde bekletilmelidir.
Daha sonra kök yüksekliğinden biraz daha derince bir çukur açılmalı dibine iyi kalite gevşek toprakla yaprak süprüntüsü karıştırılmış gübre konulmalıdır.

Clematis bu hazırlanan çukura bitki gövdesi 2-3 cm çukur içinde kalacak derinliğe yerleştirilmeli toprak ve organik madde karışımı kenarlardan dökülerek hafifçe el ile bastırılarak dikim işlemi tamamlanmalıdır.

Dikimden sonra mutlaka sulanmalı 15-20 boyunda bırakılacak şekilde derince budanmalıdır sağlıklı filizlere kadar tıraşlanmalıdır.

Sonraki yıllarda bakım:
Heryıl şubat-mart aylarında gübreleyin. Büyüme mevsiminde düzenli sıvı besleyicilerle besleyin. Ertesi yıl iyi bir gelişme sağlayabilmek için çiçekler geçtikten sonra da besleme işini sürdürün. Yeni sürgünleri düzenli olarak kontrol edip bağlayın. Kuru ve sıcak dönemlerde düzenli sulayın.

Saksı içinde yetiştirme ipuçları:
En az 45 cm derinlikte bir saksı kullanmalısınız. Plastik saksılar kökleri dondankoruyamayacağı için kullanılmamalıdır. Tırmanabilmesi için saksıya bambu destekler de gömün. İleriki yılarda büyüme mevsiminden itibaren sıvı besleyiciler kullanın. Her yıl toprağının yüzeyden 2.5-5 cm sini kaldırıp yeni taze saksı toprağı ile değiştirin. Kuru dönemlerde hergün düzenli sulayın. Gerektiğinde yeni sürgünleri düzgünce bağlayın. Kökleri soğuklarda dondan korumak için havakabarcıklı naylonlarla saksıyı iyice sarın.

Clematislerin (Yaban Asması) budanması
Clematisler türleri farklı şekilde budamalara sahip olduğu için budanma konusunda kafa karıştıran bitkilerdir. Ana grupların çiçeklenme dönemlerine ve çiçek şekillerine göre tanımlanmış olan üç ana grupta budanmaları söz konusudur. Erken çiçeklenen gruplar eski dallardan çiçeklenir oysa daha sonra çiçeklenenler yeni filizlerden tomurcuklanır bu nedenle budanmalarına azami özeni göstermek gerekir