Sarıcı Bitkiler — Yıldız Çadırı Selvi Sarmaşığı (Ipomea quamoclit) Bakımı Özellikleri ResimleriYaprakları 10 cm ’i bulan büyüklükte sık sık sıralanır ve 4 cm büyüklükteki cezbedici kırmızı yıldız çiçekleri ile büyüleyici bir bütünlük oluştururlar.Gündüz Sefası ailesinden olan sarmaşığın kökeni Meksika ve Tropik Amerika’dır. İdeal ortamlarda 6 metreye ulaşan uzunluğu ve hızlı büyümesi nedeni ile çok popüler bir sarmaşıktır.Balkon teras ya da bahçenizde tohumdan çok kolay yetiştirebilirsiniz.Tohumlar ekilmeden önce 1 gece ılık suda bekletilmelidir. Tohumlar ekildikten yaklaşık 4 gün sonra ilk filizlerini verir ve sarmaşık hızla büyüme evresine geçer . 30 gün sonra ilk alev kırmızısı çiçeklerini verir.Geçirgen toprak seven Servi Sarmaşığı güneşli ya da yarı güneşli konumlandırılmalıdır.

Özellikleri
150-200 cm. boyunda kırmızı renkte çiçekleri olan otsu tek yıllık bir sarmaşık türüdür. Mavimsi yeşil renkteki parçalı yaprakları yaklaşık 7.5 cm. uzunluğunda ve 4.5 cm. çapındadır. Kırmızı renkli çiçekleri her sap üzerinde 1 ile 3 tanedir. Borumsu çiçekleri 4 cm. boyuna ulaşırlar. Döllenmenin ardından oluşan tohum kapsülü yuvarlak yapılı olup 5-8 mm. boyundadır ve genellikle 4 adet tohum içerir. Tırmanıcı dalları yardımıyla uzayan ve tutunan kardinal sarmaşığı çiçeklerini Haziran ayından sonbaharda donların gelmesine kadar açar.
Toprak istekleri
Drenajın yüksek olması durumunda sıradan bahçe toprağında rahatlıkla yetiştirilebilir. Toprağın PH değeri 6.1-7.5 arası olmalıdır. Özellikle güney bölgelerinde yarı gölge noktalara dikilmesi derli toplu kalmasını sağlar. Toprağın kurumasına kısa süreli olarak dayanabilen kardinal sarmaşığı en verimli sonucu alabilmek için düzenli olarak sulanmalıdır. Tek yıllık olarak Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilebilir. Güney bölgelerinde kendi kendini tohumla çoğaltabilir.

Çoğaltma
Tohumla yapılır. Tohumlar ekimi don riskinin kalkmasından 6-8 hafta önceden içeride yapılabildiği gibi don riski kalktıktan sonra bahçeye de ekimi yapılabilir. Tohumlar ekilmeden önce zımpara ile kabukları inceltilirse daha hızlı sonuç alınır. Tohumlar 18-24 ° de 5-10 günde çimlenirler.

Don riski
kalktıktan sonra fideler aralarında 15-20 cm. kalacak şekilde dikilmelidir.

Bahçede yetiştirmek için çok uygun bir sarmaşık türüdür. Ev çevresinde ve bahçe etrafındaki çite sarılmak suretiyle oldukça etkili bir görünüm elde edilebilinir. Ayrıca balkon tarhları ve saksılarda da desteklenmeleri durumunda çok güzel sonuç verir.

Tohumları zehirli olduğundan özellikle çocukların bunları yemesine engel olunmalıdır. Uygun iklim şartlarında kendi kendini tohumla çoğaltabildiğinden zamanla işgal edici olabilir.

kynk: hobibahcemiz