SARICI ÇİÇEKLER — ÇAN SARMAŞIĞI Bakımı Özellikleri Resimleri
Anayurdu Meksika olan ve kısaca Çan sarmaşığı (C.scandens) diye adlandırılan bitki çok yıllık dayanıklı bir sarmaşık türüdür. Ama çan sarmaşığına genelde bir yıllık bitki işlemi uygulanır. Oysa çok sıcak yörelerde yetiştirildiğinde bitki odunsu bir görünüm kazanan gövdesiyle yıllarca yaşayabilir. isteklerine uygun koşullarda yetiştirildiğinde bitki pek hızlı gelişir ve bir yıl için de 7-8 m'ye kadar boy atabilir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili canlı yeşil renkli derin damarlı oval biçimli ve ucu sivri yapraklan ile bitkinin çevresindeki nesnelere tutunmasına yarayan sülükleri yer alır. Yaz başlarından sonbaharın ortalarına kadar açan ağzı 575 cm. genişlikte boru ya da çan biçimli çiçekleri yeşilimsi mordan eflatuna kadar değişen renklerdedir. Çan sarmaşığı bahçelerde duvarları çitleri parmaklıkları kameriyeleri tel örgüleri kurumuş bir ağacı veya gizlenmesi gereken çirkin şeyleri geçici olsa da sarmalayıp kapamak üzere yetiştirilen makul bir süs bitkisidir.

Çan sarmaşığı bitkisi bol güneşli ve sıcak ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve hafif toprakları sever. Tohumlarıyla üretilir. Bitkinin yanları yassı ve iri olan tohumlarından iki - üç tanesi kış mevsimi sonunda seralarda 10 cm'lik saksılara ekilir. Burada üç hafta içinde çimlenip gelişmeye başlayan fidelerinden zayıf olanları sökülüp atılır. Tüm don tehlikeleri geçtikten ve hava ile toprak ısındıktan sonra fide saksı toprağıyla birlikte bahçede sarmaşacağı şeylerin yakınına şaşırtılarak 50-60'ar cm. aralıklarla dikilir. Yurdumuzun Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şeridindeki kışı ılık geçen yörelerinde bitkinin tohumlan doğrudan doğruya bahçe toprağına ilkbahar başlarında aynı aralıklarla ekilebilir.

Özellikleri

6 metreye kadar uzayabilen mor ve beyaz renklerde çiçekleri olan kışın yapraklarını dökmeyen otsu çok yıllık bir sarmaşık türüdür.

Tek yıllık olarak yetiştirildiğinde 120-180 cm. boyuna ulaşır. Yaprakları bileşik olup altı adet küçük düz kenarlı basit oval yapılı ve yeşil yaprakçıklardan oluşur.

Yaprakların geliştiği sapın en ucunda iki adet tutunucu filiz gelişir ve bunların yardımı ile bitki tutunur ve sarılır. Çiçekler ilk olarak açıldıklarında yeşilimsi bir renge sahiptirler ve zamanla mavileşip ardından mor renklerine kavuşurlar.

Çiçekler genç iken pek hoşa gitmeyen kokuları vardır ve çiçek büyüdükçe bu koku kaybolur. Her bir çiçek yaklaşık olarak 7.5 cm. çapındadır. Çiçeklerini yaz ortasından sonbaharda donların gelmesine kadar açar.
Toprak istekleri
Organik besin açısından zengin drenajı yüksek hafif toprakları tercih eder.

Aşırı gübreleme yaprakların gelişimine yardımcı olur ancak çiçeklenmeyi azaltır.

Işık
Güneş altında yetiştirilmelidir.

Nem
Düzenli olarak sulanmalıdır. Sulama aralarında toprağın sadece üst yüzeyinin kurumasına izin verilmelidir.

Dayanıklılık
Tek yıllık olarak Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilen çan sarmaşığı çok yıllık olarak yetiştirilmek istendiğinde ısının kışın –6° nin altına düşmediği batı ve güney bölgelerinde yetiştirilmelidir.

Çoğaltma
Tohumla veya tepe çelikleri ile yapılır. Tohumları ekmeden önce ılık suda 2 saat süre ile bekletmek çimlenmeyi hızlandırır. Kış sonundan ilkbahar süresince içeride sıcak yataklarda çimlendirilebilir. Tohumlar 18-24 derecede 10-15 gün sürede çimlenirler. Tohumların üzeri bir miktar toprak ile örtülmelidir.

Tohumları yatırarak ekilmesi durumunda çürüme gözlenir bunu engellemek için tohumlar kenarları üzerine dikilmelidir. Fideler yeteri kadar geliştiği zaman 13 cm. çapında saksılara şaşırtılıp daha serin bir noktaya yerleştirilmelidir. Dışarı ekimi yapılmadan önce iki hafta süre ile ortama alıştırılmalıdır.

Ardından fideler arasında 60 cm. kalacak şekilde dikilmelidir. Çelikle çoğaltma kışı geçirmiş örneklerden ilkbahardan ağustos ayına kadar alınacak tepe çeliklerinden gerçekleştirilir.

Kullanım alanları
Bahçede yetiştirmek için çok uygun bir sarmaşık türüdür. Ev çevresinde ve bahçe etrafındaki çite sarılmak suretiyle oldukça etkili bir görünüm elde edilebilinir. Güneye bakan duvarların dibine ekilip duvara sarılması temin edilebilir. Ayrıca balkonlarda saksılarda da desteklenmeleri durumunda çok güzel sonuç verir. Kısa boylu olmasını sağlamak için bitki daha küçükken tepelenip budaklanması sağlanmalıdır. Soğuk bölgelerde sera içinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Zararlılar
Bilinen bir zararlısı yoktur. Sorunsuz bir bitkidir.