Kanarya Sarmaşığı (Tropaeolum Peregrinum) Bakımı Özellikleri Yetiştirilmesi çiçeksiz yaprak sarmaşıklar

Sarkan saksı bordür çit yanları teras ve balkon üretimleri için ideal. Belli orana kadar gölgeye dayanabilir ancak yinede yüksek ve kaliteli gün ışığı ister. 3 metre sarılarak ve şelale biçimli sarkarak gelişim gösterir.

Parlak yeşil yaprakları ve kanatlarını açmış kanarya şeklinde çiçekleriyle nadir çok özel ve çok hızlı büyüyen bir tırmanıcı bitkidir. Yeşil yaprakların üstüne kanaryalar konmuş görüntüsü verir ve bahçelerinize apayrı bir hava katar.

Kanarya sarmaşık yaz boyu Kanatlarını açıp uçuşa geçen bir kanarya gibi şekilli çiçekleri ile kendini bezeyen sevimli bir sarmaşıktır. Hızla gelişim gösterir bir bakmışsınız yanına fidelediğiniz çiti ya da balkon demirini sarıvermiş. yaklaşık sürgünleri 3 metre boya ulaşabilen bu sevimli sarmaşık aydınlık ve bol ışık alan kapalı balkonlar içinde ideal bir sarkan sepet bitkisi olabilecek kalitededir.

Tohumları iri çimlenirken ve fidelerken sizi üzmeyen kendi başının çaresine kolayca bakabilen zahmetsiz ama süslü bir sarmaşıktır. 150-200 cm. boyunda sarı renkte çiçekleri olan otsu çok yıllık bir sarmaşık türüdür. Yaprakları incir ağacının yapraklarına benzeyen kanarya sarmaşığının yaprakları 5 loplu ve mavimsi yeşil renktedir. Parlak sarı renkteki çiçeklerinin 5 adet taç yaprağı bulunmaktadır ve bunların üçü alt kısımda iki tanesi daha iri olarak üst kısımda ve saçaklı kenarlara sahiptir.

Kanarya sarmaşığı yaz başından sonbaharda donların gelmesine kadar çiçeklerini açar. Yaprakların saplarının sayesinde tırmanan kanarya sarmaşığı desteklenmesi durumunda çok güzel bir yeşil duvar oluşturacaktır.

Organik besin açısından zengin drenajı yüksek humuslu ve kumlu toprakları tercih eder. Toprağın pH değeri 6.1-7.5 arası olmalıdır. Güneş yarı gölge. Güneş ışınlarının aşırı yakıcı olduğu batı ve güney bölgelerinde yarı gölge noktalara dikilmesi gereklidir.

Toprağın kurumasına karşı dayanıklı değildir. Toprağın devamlı olarak belli bir nem düzeyinde tutulması için düzenli olarak sulanmalıdır.
Tek yıllık olarak Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilebilen kanarya sarmaşığı kışın ısının –6° nin altına düşmediği bölgelerde çok yıllık olarak ta yetiştirilebilir. Marmara ve Karadeniz kıyılarında malçlanması durumunda yumuşak geçen kışların sonunda ilkbaharda kökünden yeniden filizlenebilir.

Kanarya sarmaşığı (Tropaeolum peregrinum) tohumları
Çoğaltma tohumla yapılır. Tohumlar don riskinin kalkmasından 6-8 hafta önceden içeride çimlendirilir.

Tohumlar 18-22° de 10-15 günde çimlenirler. Çimlenmek için karanlığa ihtiyaç duyan tohumların üzerleri toprakla örtülmelidir. Don riski tamamen kalktıktan sonra dışarı dikim yapılabilir. Fideler arasında 90-120 cm. mesafe bırakılmalıdır. Sıcaklığın uygun olduğu bölgelerde ilkbaharda direk bahçeye ekimi yapılabilir. Bunların gelişmesi ve çiçek açması içeride çimlendirilen örneklere göre daha geç olur.

Bahçede yetiştirmek için çok uygun bir sarmaşık türüdür. Ev çevresinde ve bahçe etrafındaki çite sarılmak suretiyle oldukça etkili bir görünüm elde edilebilinir. Ayrıca balkon tarhları ve saksılarda da desteklenmeleri durumunda çok güzel sonuç verir. Balkon tarhlarından aşağıya sarkıtarak çok güzel bir çiçek şelalesi elde edebilirsiniz.

Küçük fidelerin salyangozlara karşı korunması gerekir. Geliştikten sonra ciddi bir zararlı problemi yoktur.

Kaynak: Hobibahçemiz