Çobandeğneği (Polygonum) Bakımı Özellikleri

Yaprak döken ya da her dem yeşil olan sarılıcılardır. Gösterişli çiçekleri vardır. Diğer pek çok bitki çiçek açtıktan sonra yaz sonundan sonbahar ortasına kadar çiçek açar ve öyle kalırlar.
Sarımsı beyaz çiçekler sık ve dik kümeler halinde dalların üst kısımlarında açarlar. Ilıman iklimlerde yapraklarını dökmeyen çobandeğnekleri soğuk bölgelerde ise kışı yapraksız geçirir. Yeni açan yapraklar kırmızı uçlu ve yeşil renklidir.Üretimi
Üretimleri yaz başında alınan çelikler ile olur.

Ekolojik İstekleri

Toprak istekleri bakımından kanaatkârdırlar. Her türlü toprakta rahatlıkla yetişebilirler. Nadiren gübre isterler ve susuzluğa dayanıklıdırlar.

En fazla büyüyen asma çeşitlerindendir ve 8–10 m’ye kadar hızla boylanırlar. Pergolalarda boru ve direklerde duvarlarda ya da çok yaşlı kuru ağaçların gövdelerine sardırmada kullanılır. Sıcak yaz mevsimi olan bölgelerde yarı gölgeye diğer bölgelerde ise tam güneşe dikilir.

Çin kökenlidir. 8–15 m kadar boy yapabilir. Aynı yıl içinde 6 m kadar boy yapabilirler. Ağustos-eylüle kadar açan çiçekler büyük beyaz renkli ve çok sayıdadır. Sürgünler ise kırmızı renklidir.
Ülkemizde çok yetiştirilen hızlı ve güçlü gelişen bir türdür. Çiçekler krem-beyaz pembe renklidir ve mayıs-haziran aylarında açar. Çiçekleri fazla etkili değildir. Çitlerin ve duvar üstlerinin örtülmesinde kullanılır. Toprak istekleri bakımından kanaatkâr türdür.