Balkon - Teras Çiçekleri Bitkileri Bakımı Malzemeleri Hangi Bitkiler Tercih Edilmeli

Balkonda bitki yetiştirmek için en iyi seçim coco peat (Hindistan cevizi kabuğunun öğütülmesi ile elde edilir) torf perlit veya bunların karışımıdır. Cocopeat ve torfun yapısı doğal süngere benzemektedir. Hepsi gözenekli bir yapıya sahip olup tıpkı sünger gibi avucunuzun içine aldığınızda sıkıştırılabilmekte bıraktığınızda tekrar genleşmektedir. Torf ve cocopeat %100 organik olup bitki için gerekli hava ve su tutma kapasitesine sahiptirler. Yetiştiriciler organik yetiştirme ortamı ve organik gübrelere özellikle fidanlıklar ve çiçekçiler vasıtasıyla kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Doğal gübre için sebze ve meyve atıklarını kullanın

Yetiştirme ortamı; 2 birim cocopeat 2 birim torf 1 birim perlit 1 birim funda toprağı 1 birim leonardit ve 2 birim yanmış çiftlik gübresinin homojen bir şekilde karıştırılması ile hazırlanabilir. Doğal gübre elde etmek isteyen yetiştiriciler evlerindeki sebze ve meyve atıklarını kompostolaştırarak bunu elde edebilirler.

Fazla su bitkiyi hasta ediyor

Toprak karışım saksıya doldurulduktan sonra bitki dikimi yapılır. Bitki her gün azar azar ve düzenli olarak sulanmalıdır. Ve hatta mümkünse sulama gün içinde birkaç defa yine azar azar yapılmalıdır. Haftada bir veya iki sulama yapmak tercih edilmemelidir. Toprak içinde kalan fazla suyun bitkinizde hastalıklara sebep olacağı unutulmamalıdır.

Bitkiyi aşırı rüzgarda bırakmayın

Bitkilerin düzgün büyüyebilmesi için bitki destek çubuğu kullanmak gerekir ve her gün büyüyen bitkiler çubuğa bağlanmalıdır. Eğer bitki balkonda yetiştirilecekse aşırı rüzgardan korunmalıdır. Çiçeklenme döneminde dölleme için arıya veya hafif bir rüzgara ihtiyaç vardır. Bitkinin tam gün güneş alması yerine kısmen güneş alabileceği aydınlık bir yerde olması tercih edilmelidir.

Hazırlayan: Hanife Yaşar / Hurriyetaile