Sümbül Çiçeği

Sümbül yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Beyaz kırmızı mavi pembe san renklileri çok sevilir. Eylül ayında temin edilen soğanlardan suda yetiştirilen ve erken çiçek veren çeşitler elde edilebildiği gibi ayrıca özel bir bakım göstererek yılbaşında da çiçek almak olanaklıdır.

Sümbül Çiçekleri soğanları ile çoğaltılır. Eylül ayında soğanlar funda toprağı ile karışık toprak ya da dere kumu doldurulan saksılara dikilir soğanların yarısına yakın kısımlarının toprak dışında kalması gerekir.

Bu şekilde dikilen Sümbül soğanları kışlandırılmak üzere karanlık ve serin bir yerde örneğin; evlerin bodrum katlarında dikilebilirler. Şayet bodrum katı yoksa bahçenin bir kenarında 25 – 30 cm. derinlikte kazılan çukurlara sıralanır üzerlerine ağaçları ve dalların üzerine de toprak konarak örtülür ve arasıra sulanır.Bu şekilde serin ve karanlık bir yerde bir iki ay kalan soğanlar yavaş yavaş uyanmaya ve gövde yapmaya başlar. Kasım ayının içinde çiçek açmadan birkaç gün önce saksıları içeri almak gerekir. Eğer bu dikim işi Eylül ayını geçerse Sümbüllerin çiçek açma zamanı da geciktirilmiş olur. Böylece geç elde edilen Sümbül fidanları ilkbaharda doğrudan doğruya bahçeye dikilir. Amatör çiçek yetiştirme meraklıları Sümbül soğanlarını 10 cm.lik bir saksıya yerleştirirler. İlk zamanlan karanlık ve nemli bir yerde saksıları saklamalıdır. Ortalama ısının 13 derece olması gerekir. Bu işlemler yaprak ve sapların uzamasını sağlar.

Bir iki hafta sonra normal ışık ve 15-16 derece ısıya terk edilir. Bu zaman içinde çiçekler de yavaş yavaş açmaya başlar.

Topraksız Su İçinde Üretim : Bu şekil üretimde Sümbül soğanları kireçli olmayan örneğin; yağmur suyu doldurulmuş bir vazoya ve karanlık bir yere yerleştirilir. Isı 10 dereceyi geçmemelidir. Sekiz hafta sonra kökler 5 – 7 cm. uzunluğuna sahip olurlar.Alıntıdır.