NİSAN AYI BAHÇE BAKIMI - AYLARA GÖRE BAHÇE BAKIMI NELER YAPABİLİRSİNİZ? Nisan Ayı toprak bakımı ilaçlanması

Bu ayda havalar oldukça ısınır. Toprak kabarır bellenecek tava gelir. Ağaçlar yapraklanır çicek açar hatta meyveye bile dönüşürler. Bahçenin tanzimi ve zararlılarla mücadele zamanı gelmiştir. Bahçenin tanzimine başlanmalıdır. Nerelere sebze nereler çicek ekilecek tespit edilmelidir. Bundan sonra toprak tavdaysa gübrelenip bellenmesi gerekir. Bu ayın sonuna doğru asmalar budanır.

Toprak tavdaysa ne demek?

Bel küreğini daldırıp havaya kaldırdığınızda toprak kesek halinde ise (yaş veya kuru farketmez.) toprak tavda değildir. Hem bellemesi zor olur hemde kesekler oluşur ve bu kesekler taş gibi olurlar yağmur sularını tutmazlar. Sonradan toprağı işleyip dikim yaparken zorluk çıkarırlar.

Eğer küreği toprağa daldırıp havaya kadırdığınızda topra rutubetli ve küreği yan çevirdiğinizde prinç gibi dökülüyorsa işte o zaman toprak tavdadır. Hemen ekim yapılacak yerlere gübre saçılıp bellenmeye başlanır. Toprak tavdayaken bellendiğinde kolay kolay oturmaz sonradan işlenmesi ve dikimi kolay olur.

Eğer tohumdan dikilecekse zavza cinsi (biber patlıcan...gibi) zor çıktıklarından Nisanın birinci yarısında toprağa düşmelidir. Çarşıdan alınan hazır fideler ise bu ayın sonuna doğru dikilmelidir. Aksi halde baharı soğuk geçen yörelerde soğuktan etkilenip kuruyabilirler. Baharı sıcak geçen yörelerde daha erken dikim yapılabilir.

İlaçlama


Meyva ağaçlarından çicek taç yapralarının yarısından fazlasını dökenlere

kara leke ilacı veya bordo bulamacı
kamçı hastalığına karşı ilaç
yaprak büken kurt ilacı
yapılmalıdır.