MAYIS-HAZİRAN AYINDA BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER BAHÇE BAKIMI

NİSAN AYI BAHÇE BAKIMI

Bu ayda havalar oldukça ısınır. Toprak kabarır bellenecek tava gelir. Ağaçlar yapraklanır çicek açar hatta meyveye bile dönüşürler. Bahçenin tanzimi ve zararlılarla mücadele zamanı gelmiştir. Bahçenin tanzimine başlanmalıdır. Nerelere sebze nereler çicek ekilecek tespit edilmelidir. Bundan sonra toprak tavdaysa gübrelenip bellenmesi gerekir. Bu ayın sonuna doğru asmalar budanır.

Toprak tavdaysa ne demek?
Bel küreğini daldırıp havaya kaldırdığınızda toprak kesek halinde ise (yaş veya kuru farketmez.) toprak tavda değildir. Hem bellemesi zor olur hemde kesekler oluşur ve bu kesekler taş gibi olurlar yağmur sularını tutmazlar. Sonradan toprağı işleyip dikim yaparken zorluk çıkarırlar.
Eğer küreği toprağa daldırıp havaya kadırdığınızda topra rutubetli ve küreği yan çevirdiğinizde prinç gibi dökülüyorsa işte o zaman toprak tavdadır. Hemen ekim yapılacak yerlere gübre saçılıp bellenmeye başlanır. Toprak tavdayaken bellendiğinde kolay kolay oturmaz sonradan işlenmesi ve dikimi kolay olur.

Eğer tohumdan dikilecekse zavza cinsi (biber patlıcan...gibi) zor çıktıklarından Nisanın birinci yarısında toprağa düşmelidir. Çarşıdan alınan hazır fideler ise bu ayın sonuna doğru dikilmelidir. Aksi halde baharı soğuk geçen yörelerde soğuktan etkilenip kuruyabilirler. Baharı sıcak geçen yörelerde daha erken dikim yapılabilir.

İlaçlama

Meyva ağaçlarından çicek taç yapralarının yarısından fazlasını dökenlere

kara leke ilacı veya bordo bulamacı
kamçı hastalığına karşı ilaç
yaprak büken kurt ilacı
yapılmalıdır.


HAZİRAN AYI BAHÇE BAKIMI

Artık bahçe tamamen yeşermiştir. İç kurdu yaprak büken ve kırmızı örümcek için ilaç atılmalıdır. Son İnsektisit (böcek ilacı) yaptığımızdan on beş gün geçmişse tekrarlanmalıdır. Bundan sonra da takip eden onbeş günlerde tekrardan ilaç yapılmalıdır. Çünkü zirai mücadele ilaçları bu süre içinde etkisini kaybederler. Eğer fazla ilaç yapmak istemiyorsanız sabah ve akşam serinliğinde bahçede gezerek ağaçları sallarsınız kelebekler uçuşur. Bunlar bir kaç tane ise bir sorun yoktur. Fakat çok uçuşan varsa muhakkak ilaç yapmak gerekir. Bu yoklamayı her gün yapmak her zaman mümkün olamayacağı için en iyi onbeş günde bir ilaçlamak. İlaçlama süresi en fazla yirmi günü geçirilmemelidir. Çünkü kelebeklerin bıraktığı yumurtalar kurtçuk halini alır ve meyvenin içine girerler. Bundan sonra da yapacağınız ilaçlar meyvenin içine girmediğinden bir etkisi olmaz. Yani meyvalarınız kurtlanırlar.

Asmalarınız varsa ve üzüm taneleri saçma büyüklüğüne geldilerse külleme hastalığına karşı sıvı veya toz kükürt atmalısınız. Tabi mevsim müsait geçmişte taneler mayıs ayı içinde saçma tanesi büyüklüğüne geldiler de kükürtleme işlemini yaptınızsa buna gerek yoktur.

Verilen gübrenin suyun ve sıcağın etkisinde yabani otlar çoğalırlar. Hatta diktiğiniz sebzeleri çicekleri bastırıp gelişmelerini engellerler. Buna fırsat vermemek için çapalama işine önem vermeli büyük yabani otlar yolunmalı küçükleri keserlenmelidir. tohum olmalarına fırsat verilmemelidir. Aksi halde bitkilerinize zarar verdikeleri gibi tohumlar toprağa dökülerek tekrardan yeşerirler. Böylece yabani otlardan kurtulamazsız.

Domates salatalık gibi şeyler diktiyseniz çapa yaparken çevreleri keserle yumuşatılır boğazlarına toprak çekilip boğaz yapılır. Çapa yaparken keser kesinlikle tam bitkinin köküne vurulmaz. Ancak çevresindeki toprak keserlenip yumuşatılarak çekilir. Yoksa toprağı yumuştıyorum derken bitkinin köklerini kesersiniz. Bu durumda da ya bitkilerin gelişmesi durur veya kururlar.

Her yağmurdan veya sulamadan sonra toprağın yüzeyi kaymaklanır ve sertleşir. Bu toprak tava gelince (çamur veya kuru iken de değil) keserlenerek kırılır. Aksi halde toprak güneşten çabucak kuruyarak sertleşir ve bitkiler susuz kalırlar. Bu yüzden çiftçiler "İki keser bir su sayılır." derler. Keserlenmiş toprak gece havanın nemini sünger gibi emerek saklar. Aynı zamanda toprağın alt katmanlarındaki suyu dışarıya vermez.

Bu ayın içinde domates çiçekleri meyvaya dönünceye kadar dikkatli su verilirse ilk meyvasını biraz daha erken almak mümkün olur. Buna suya sıkıştırmak denir. Teveklerin sürgün uçları açık yeşilse su verilmez. Sürgünler koyu yeşil ve alt yapraklar sararma eğilimindeyse su verilir. Böylece ilk verdiği çiçekler meyvaya dönüşür. Bu ayın içinde çok bol su verilirse ilk verdiği çiçekleri dökerek kendini büyütmeye bakar ve tevek azgını olur. Yani otu bol meyvası az olur.