TEMMUZ-AĞUSTOS BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER BAHÇE-BAKIMITEMMUZ AYI BAHÇE BAKIMI

Havalar iyice ısındığından bitkiler gibi zararlılar da hızla çoğalırlar. Her fırsatta bahçe gezilir ve zararlı olup olmadığı kontrol edilir. Görüldüğünde zararlının çeşidine göre hemen mücadeleye geçilir. Çünkü zararlılar bitkileri sardıktan sonra mücadele pek fayda etmez. Yaprak büken yaprak bitleri ve iç kurdu gözle görülebilir. Fakat kırmızı örümcekler yaprakların içine yerleştirkeleriden pek farkedilmezler. Bitkinin öz suyunu emerek yaprakların sararmalarına neden olurlar. Başlangıçta yaprağın altında gri lekeler halinde belirirler. Daha da çoğaldıkça yaprakların yüzünde görülmeyecek derecede ince ağ çekerler. Bu ağlar çevreden gelen tozları da tutarak çabucak kurumalarına sebep olurlar. Yaprakları sararan ve tozlanan bitki çabucak kurur. Daha hastalığın başlangıcında farkedilerek ilaçlanırlasa engellenbilirler.

Her ilaç her zararlıyı öldürmez. Bu nedenle hastalıklı yaprakları zirai mücadele ilacı satanlara götürürseniz size uygun ilacı verirler ve mücadeleniz etkili olur. Evde var diye herhangi bir ilaç kullanarak böceklerin engelenemez derecede çoğalmalarına fırsat vermeyin. Bundan başka her ilacın üstünde hangi zararlıya karşı kullanıldığı ve ne kadar kullanılacağı yazılıdır. Bunları iyice okuyarak değerlendiriniz. Eğer bunları yapmaya vaktiniz yok veya uğraşamıyorsanız Zirai mücadele müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Ayrıca bu işleri kendine meslek edinenler vardır. Onlara ücreti mukabilinde yaptırabilirsiniz.

Bu ayda bitkiler iyice büyüyüp geliştiklerinden meyve vermektedirler. Aralarına girip çapa yapıldığında ya çicekleri yada meyveleri döküleceğinde pek çapa yapılmaz. Aralarında büyüyen yabani otlar çekilir suya ihtiyaçları olduğunda su verilir. Bir bitkinin suya ihtiyacı olduğu nereden anlaşılır? Bitkilerin sürgünlerinin uç kısımlarına bakılır açık yeşilse bu gelişmesini sürdürdüğünü gösterir ve su istemez uç kısımlar koyu yeşilse muhakkak su verilmelidir. Susuzluk ileri safhalarda ise bitkinin alt yaprakları sararmaya veya kurumaya başlar. Bu durumda geçikmeden akşam veya sabah serinliğinde bol sulama yapılmalıdır. Durumları düzelinceye kadar sulamaya devam edilmelidir.


AĞUSTOS AYI BAHÇE BAKIMI

AGUSTOS AYI BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER


Bütün bitkiler meyvaya dönmüştür. Hatta bir çoğu yenir hale gelmiştir. Yine de zararlılarla mücadeleden vaz geçmemeli. Gereken ilaçlar belirli sürelerle yapımalıdır. Yalnız meyvaları olgunlaşmış yenen meyvalara zorunlu olmadıkça ilaç yapılmamalıdır. Eğer zorunlu olarak yapılmışsa bir müddet yenmemeli yeneceği zaman da önce bol su ile yıkanmalıdırlar. En iyisi ilacın etkisi geçinceye (en azından on ila onbeş gün) kadar yenmemelidir.