EYLÜL AYINDA BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER

Bu ayda havaların serinlemesiyle birlikte bitkilerin gelişmesi yavaşlar ve zararlılar da okadar çok çoğalamazlar. Yinede gerekiyorsa ilaç yapılırsa da pekte gerekmez. Meyvanın sebzenin bol ve ucuz olduğu bir zamandır. Bahçenizde ürettiğiniz meyva ve sebzeler ihtiyacınızdan çoksa ve değerlendirmek istiyorsanız fazlalarını kışın yemek üzere konserve turşu yapabilirsiniz.

Artık ilaçlamaya son verlidiği için artan ilaçlar gelecek sene kullanılmak üzere saklanmalıdır. Bunları rast gele yerlere koymayın. İlaçları koyduğunuz yer kışın çok soğuk olmamalıdır. Çünkü soğuktan donan ilaçlar bozulurlar ve etkisini tamamen yitirirler. Saklama yerinin ideal olanı artı on dereceden aşağıyı düşmeyendir. Bundan başka çocukların girmeyeceği veya yanlışlıkla besin maddelerine karıştırılmayacak bir yer olmalıdır. Aksi halde telefisi mümkün olmayana sonuçlar doğurabilir.

EKİM AYINDA BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER


Gündüzleri sıcak olmasına rağamen geceleri oldukça soğuk olur. Bunun yüzünden bitkiler büyümelerini yavaşlatırlar. Meyvalarını pek büyütmezler. Bahçenin verimi düşer. Zaten bahçedeki bir çok bitki geçkinleşmiş sararmış veya kurumuştur. Bunlar toplanarak sonradan yakmak üzere münasip bir yere konur. Konserve ve turşu yapımına devam edilir. Üzümleriniz ihtiyaçtan fazla ise pekmez kaynatılır. Uygun deponuz varsa düzgün salkımlar kışın yenmek üzere asılır. Üzümlerin asılacağı yer ne çok kuru nede çok rutubetli olmalı. Çok kuru olursa üzümler kururlar çok rutubetli olursa küflenirler. O nedenle üzüm serilen veya asılan yerin havalandırması çok güzel kontrol edilmedir. Elmalar indirilir. Fazlaları daldan elle toplanarak berelenmeden naylon torbalara konarak ağızları sıkı sıkıya bağlanır ve depolanır. Elma naylon torbalar içinde hava almadan çok güzel durur. Çürüyüp küflenmezler.

KASIM AYINDA BAHÇEDE YAPILACAK İŞLER

Artık meyvalar toplanıp depolara konmuş bahçeyi soğuk almıştır. Her yer bitki artıkları sarı yapraklarla dolmuştur. Bahçenin temizlenip bir sonraki yıla hazırlanması gerekir. Bahçediki bütün bitki artıkları pislikler münasip ber yere toplanır. Bunlar fazla miktarda böcek yumurtası içerir. Böceklerin bir sonraki yıl haddinden fazla üremelerini engellemek için tamamen yakılır. Bir sonraki yıl yabani otların haddinden fazla çoğalmaması kışın yağan kar ve yağmur sularının toprağın bünyesinde kalabilmesi için güz beli yapılır. Bahçe büyükse sürülür.

İstenirse ağaçlar yapraklarını tamemen döktükten sonra bordo bulamacı yapılmasında yarar vardı.