YILDIZ (Dahlia)

çok farklı boylarda yıldız çiçekleri vardır. Boyları bir karıştan iki metreye kadar değişiklik gösterebilir. Kısa ve orta boylu olanlarını saksıda da yetiştirebilirsiniz. Sağlıklı gelişim göstermek için bol güneş ister. İyi gübrelenmiş verimli ve geçirgen bahçe toprağı idealdir. Fazla killi ve kireçli topraklar yıldız çiçeğinin gelişimi için uygun değildir. Eksi beş dereceden sonra donma tehlikesi vardır. Bol bol sulanmak ister.


LEYLAK (Syringa-Vulgaris)

Mart-mayıs aylarında çiçeklenir. Hemen her tür toprakta rahatlıkla gelişim gösterir. En ideal gelişimi organik maddece zengin topraklarda gösterir. Bakımı çok kolaydır. Doğrudan güneş alan yerlerde kaliteli çiçekler verir. Çok sıcak bölgelerde yarı gölge yerlere dikmelisiniz. Leylak aşırı rutubet sevmez. Nisan-haziran aylarında çelik alma yöntemiyle üretilir.

İnci çiçeği (Liliaceae)

Nisan-mayıs ayları arasında beyaz ve güzel kokulu çiçekler açan 20-30 cm boyunda sürünücü köklü çok yıllık otsu bir bitki. Daha çok gölgeli ve rutubetli yerlerde orman altlarında vâdilerde ve dere kenarlarında yayılış gösterir.

Yapraklar oval veya elipsodik tam kenarlı paralel damarlı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler uzun bir sapın ucunda 6-10’u bir arada salkım durumunda toplanmışlardır. Saplar ince kısa ve sarkıktır. Çiçekler çan şeklinde ve beyaz olup uçları altı lopludur. Meyve küre şeklinde küçük ve kırmızı tohumları mavimsi renklidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin çiçekleri kökleri ve rizomları kullanılmaktadır. Bileşiminde kardiyotonik etkisi olan heterozitler (konvallatoksin konvallarin) vardır. Bilhassa kalp üzerine tesirlidir. Kalp faaliyetlerini tanzim edici özellikte ham madde olarak kullanılır. İdrar söktürücü ve müshil etkisi de vardır. Çiçekleri parfümeri sanâyiinde ve süs bitkisi olarak kullanılır.

bitkitohum.com