ŞUBAT-Bu ayda havanın müsait olduğu zamanlarda :
Ağaçların kuru dalları alınır

Geçen yıldan kalan veya rüzgarın getirdiği bitki artıkları temizlenir.

Çoğunlukla Şubat ayının ikinci yarısında havalar ısınır.
Bir çok yerde toprak bellenebilir hale gelir.

Eğer bahçede yerleri değiştirilecek fidanar varsa sökülerek yeni yerlerine yerleştirilirler.

Yeni fidanlar dikilecekse onlarda ayrılan yerlerine dikilirler.

Kış İlaçlaması
Bahçe temizliğinden sonra kış ilaçlaması yapılır. Kış ilacının etkili olabilmesi için gündüz hava ısısının artı on dereceyi geçmesi ve İlaçlama yapıldıktan sonra da iki saat geçmesi gerekir. Kış ilacını Zirai mücadele ilacı satanlardan alabilirsiniz. İlaçlama yapılırken ağaç tepeden köke doğru yıkanır. İlaç değmedik yer kalmamasına dikkat edilir. Kış ilacı ağaçlar yapraklanmadan yapılır. Aksi halde yapraklar yanar. Bunun içinde en uygun ay subattır.

Genelde yağmur yağarken ilaçlama yapılmaz denir. Fakat bu yanlış algılanmaktadır. İlaçlamadan bir saatten az bir süre sonra bardaktan bosanırcasına yağmur yağarsa ve ağaçların üstünden akan sular altında göllenirse ilaç yıkanmış olur.

İlaçlamayı tekralamak gerekir. Eğer yağmur agaçların yapraklarını ıslatacak kadar yağmışsa daha da iyidir. Çünkü yağmur sayesinde ilaç değmeyen yerlere de bulaşır ve daha etkili olur. Bu yanlış anlaşılma nedeniyle ilaçlama işi bahar yağmurları nedeniyle devamlı ertelenmektedir. Bu da böceklerin rahatlıkla çoğalmasına sebep olmaktadır.

Yağmurlar kesilipte biz ilaçlamaya başladığımızda iş işten geçmiş ağaçlar böçekler tarafindan sarılmış ve talan edilmiş oluyor. Bu durumda ilaçlamada pek etkili olmaz. Lütfen ilaçlmayı zamanında ve belirtilen dozda yapınız. Fazla dozda ilaç böceği öldürürken bitkiyi de öldürebilir.

Ilaçlamaktan maksat böcekleri yok etmek değildir. Böcekleri baskı altında tutup gereginden fazla çoğalmalarınıönlemektir. Böceklerin zararlı olanları kadar faydalı olanları da vardır.

SOĞAN DIKIMI
Bahçe toprağınız kabarmış ve bellemeye elverişliyse bu ayda rahatlıkla soğan dikebilirsiniz. Soğan dikmek istediğiniz yeri işaretledikten sonra yeteri kadar (sekiz adim boyunda üç adım eninde bir alana iki ila üç kilo) fenni gübre (Amonyum sülfat = halk arasında şeker gübre diye bilinir.) toplu düşmeyecek şekilde saçınız ve belleyiniz. Bundan sonra kıskaları usulüne göre dikiniz. Bilhassa İ çanadolu'da bu ayda dikilen kıskalar çok güzel gelişirler.Hatta su vermeye bile gerek kalmaz.

Subat ayinda kisin yapilacak isler bitirilmelidir. Ciplak koklu agac ve sus calilarinin dikimi budamakis ilaclamasi ve gubreleme isleri tamamlanir. Seftali ve nektarin agaclari yaprak kivircikligina karsi bu ayin sonunda ilaclanir. (Yalniz uzum asmalari ve ortancalar mart ayinda budanir.)

Sebze yataklari gubrelenir ve irice bellenerek birakilir.Ot mucadelesi bu ayda baslar.

Cicek ve sebze yataklarinda cikan otlar uygun havalarda temizlenir.

Cimler esnek cim tirmigiyla kis boyu biriken kuru yaprak ve yosunlardan temizlenir. Kuru bir havada cim makinasiyla soyle bir alinirsa hem kalan cer copten kurtulur hem de forma girer.

Bir cok cicek ve sebze tohumu subatta ekilir

Hassas yillik cicekler (petunya vapur dumani begonya ates cicegi cam guzeli gibi..)

Turfanda sebze icin biber patlican tohumlari..Bunlar oda isisinda ekilir. Tohumlar cimlendikten sonra daha serin bir yere alinir. Domates tohumu daha gec ekilir.(mart ayinda)

Kapali yerde duran sardunya ve kupe gibi cicekler subatta budanir. Gerekiyorsa saksi degisimi yapilir. Veya her saksiya bir avuc iyice yanmis gubre konur ve azicik tirtiklayarak topraga karistirilir.Bitkiler arada bir sulanir.

Ev bitkilerine halen kis muamelesi yapilir. Fazla sulanmaz ve besin verilmez. Ancak yapraklarina su puskurterek nemlendirilir. Kisin acan cicekli bitkiler ise beslenmelidir.

Bu ayda acan calilar: Kis yasemini hamamelis forsythia erica(funda) kamelya..

Cicekler: Hercai cuha erken nergis ve safran turleri kardelen helleborus..

Bahce islerini vaktinde yapmak hem istedigimiz verimi almamizi saglar hem de fazla bunalip yorulmamizi onler. Mart ayindan itibaren bahcecileri cok mesgul gunler bekliyor.Hazir vakit varken isleri bir duzene koyarsak butun yaz rahat ederiz.