Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Topiary Art Bitki Budama Nasıl Yapılır? Bitki Budama Sanatı Hakkında.

  Bitki Budama Sanatı (Topiary Art)
  Eski Roma'da Özellikle Roma İmparatoru Augustus Dönemi'nde olmak üzere bahçelerde budama sanatı çalışmaları çok artmıştır. Eski Roma bahçe sanatı ile ilgili bilgilerin bulunduğu Doğa Tarihi (Naturalis Historia) adlı eserinde Plinius; bu sanat ile ilgili görüşlerini açıklarken şimşir (Buxus sp.) türlerinin top şekline getirilebileceğini belirtmiştir. Pompei kenti kalıntıları ile ilgili olarak da kent meydanı ile geniş bulvarlarda dikili bulunan ağaçların gökyüzünü kapatacak şekilde bir çatı gibi şekillendirildiğine değinmiştir. Ayrıca Romalılar isimlerini çeşitli hayvan figürlerini ve hatta savaş sahnelerini topiari çalışmalarında canlandırmışlardır. Günümüzde Roma Dönerm'ne ait bu sanatın Örneklerinden biri A.B.D.'de J. Paul Getty Müzesi'nde bulunmaktadır. Müze ve bahçesinde Pompei kenti kalıntıları arasında kalmış klasik Roma villa bahçelerinden Villa dei Papiri yeniden canİandırılrnıştır.

  Topiari ağaç ve çalılara budanarak formal ya da informal olarak dekoratif biçimler verme sanatıdır. Latince toplarla olarak bilinen bu sanat ilk kez Eski Romalılarca uygulanmıştır. Daha sonraları yaygın biçimde kullanılan bu sanat bir teknik olarak bahçe sanatında yüzyıllardır birçok uygarlıkça da benimsenmiştir

  Budama sanatının uygulamaları daha sonraki dönemlerde özellikle İngiltere İtalya Fransa Japonya ve ülkemizde de görülmüştür. Bu sanat İngiltere'de 17. yüzyılın sonları ile 18. yüzyılda doruğa ulaşmıştır. Viktorya Dönemi'ne ait bahçelerde budama sanatı örneklerinde geometrik desenli parterleri çevreleyen budanmış bitkiler dikkati çekmektedir. Ancak naturalistik bahçe sanatı uygulamalarının yaygınlaşmasıyla bu sanat da İngiltere'de giderek önemini yitirmiştir.
  İngiltere'de önemli topiari örnekleri Levens Hail (Westmorland) Great Dixter (Sussex) ve Haseley Court (Oxfordshire) bahçelerinde bulunmaktadır. İtalya'da Rönesans Dönemi Roma villalarından Villa Gamberaia (Settignano) ile Barok etkisinin belirgin olarak görüldüğü son dönem Rönesans villalarından Villa Garzoni (Collodi) ve Villa Dona dalle Rose (Valzanzibio) bahçelerinde topiari örneklerine rastlamak mümkündür.

  Eski Türk bahçelerinde 18. yüzyıldan itibaren Avrupa etkisinin görüldüğü dönemlerde İstanbul'da budama sanatı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle Abdülmecid döneminde Dolmabahçe Sarayı bahçesi ile H. Abdülhamid döneminde Yıldız Sarayı bahçesinde budanarak şekil verilmiş mazı (Thuja sp.) türleri dikkati çekmiştir.

  Bitkileri doğal formda bırakmaya tamamiyle karşı olan bu sanatta bitkilere verilen şekiller genel olarak dört ana grupta toplanmaktadır.

  Bunlar:
  • Mimari eleman olarak budayarak şekil verme

  •Hayvan figürleri savaş sahneleri vb. kompozisyonlar oluşturacak şekilde budayarak şekil verme

  •Sınırlandırıcı eleman olarak budayarak şekil verme

  •Parterlerde bordur oluşturacak şekilde budayarak şekil verme şeklinde olabilmektedir.

  Genel olarak yukarıda belirtilen işlevleri yerine getiren bu sanatta özellikle kışın yapraklarını dökmeyen (herdem yeşil) yavaş gelişen yaprak sıklığı fazla olan ağaç ve çalılar kullanılmaktadır. Bu amaçla en çok kullanılan bitkiler porsuk (Taxus sp.) ve şimşir (Buxus sp.) türleridir. Bu bitkilerin yanı sıra servi (Cupressus sp.) mazı (Thuja sp.) gibi iğne yapraklı bitkiler ile meşe (Quercııs sp.) gürgen (Carpinus sp.) defne (Laurus sp.) mersin (Myrtus sp.) kuşdili (Rosmarinus sp.) lavanün (Santolina sp.) gibi bazı yapraklı bitkilere topiari sanatı uygulanmaktadır.

  Bitkilere budayarak küre küp piramit sütun koni ve yumurta biçimlerinin verilmesi bu sanatın ilk örneklerini oluşturmuştur.

  Boylu bitkilerden çoban püskülü (Ilex aquifolium) akdiken (Crataegus monogyna) batı mazısı (Thuja occidenîalis) gibi bitkiler bahçelerde mimari eleman ya da sınırlayıcı fon oluşturucu eleman olarak bitki duvarları şeklinde kullanılmaktadır.
  Bodur şimşir (Buxus sempervirens 'Suffruticosa') parmak otu (Potentilla fruticosa) lavantin (Santolina chamaecyparissus) kırmızı yapraklı hanım tuzluğu (Berberis thunbergii) gibi kısa boylu bitkiler çiçek parterleri ile çim alanları kenarlarında bordur bitkisi olarak kullanılmaktadır.

  Çit şimşiri (Buxus sempervirens 'Arborescens') adi porsuk (Taxus baccata) ve Japon porsuğu (Taxus cuspidata) türleri ise budanarak kuş köpek gibi hayvan figürleri oluşturmada kullanılmaktadır.


  bahcepeyzaj

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok güzel sanat.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Fotoğrafları görüyordum ama sanatın ismini bilmiyordum. Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş