Çim biçilmesi gerçekten ihmale gelmez bir iştir. Düzenli bir sulama ile beraber bir çim alanın hayatiyetini sağlayan en önemli unsurdur.
Çimler ılık ve yağışlı zamanlarda çabuk uzar. Bu dönemlerde haftada iki kere biçilmeleri gerekebilir Sıcak ve kuru havalarda ise büyümeleri yavaşlar ve daha seyrek biçilir.

Çimlerin boyu 5 cm.'i geçince biçilmelidir. Fazla uzamış çimler ilk seferde derin biçilmez. Yavaş yavaş kısaltılır. Önce çim makinasının bıçağı uygun yüksekliğe getirilir.

Standart kesim için 25 cm. yükseklik uygundur. Çok ince yapraklı çimler 1 cm. kadar kısaltılabilirse de ev bahçeleri için pek tavsiye edilmez.

Biçmeden önce esnek çim tırmığı ile her türlü artık ve kuru yapraklar temizlenir.

Tırmıklama sırasında otlar havalandığı için daha sağlıklı biçilir. Özellikle yonca gibi yayılan yabani otlar bu işlemle kabarır ve dipten biçildiği için körelir.

Çimler özellikle sıcak ve güneşli havalarda akşamüstü biçilir. Hemen sonrasında bolcasulanır. Su verilmezse çimler kolayca sararır.

Çim saha kuru olmalıdır. Aksi halde ıslak çim kırpıntıları ve toprak makinanın içineözellikle silindirli makinalarda bıçaklara sıvanarak zarar verir. Elektrikli makinalar ile ıslak çimleri biçmek tehlikeli olabilir.

Spor sahalarındaki gibi çizgiler halinde biçim sadece silindir bıçaklı makinalarlamümkündür.

ÇİM ARTIKLARI
Çim biçilirken çıkan artıklar mümkün olduğu kadar bahçede bırakılmamalıdır. Bu artıklarhastalık yapar. Çim makinasının toplayıcı bir sepeti olmasına dikkat edilmelidir.

Ot ilacı ve yabani tohumlar taşımayan çim artıkları kompost yapımında kullanılabilir.

Veya bu kırpıntılar önce serilerek hafiçe kurutulur. Daha sonra ağaç sebze ve gülyataklarına 2-3 cm. kalınlıkta serilerek malç malzemesi olarak faydalanılır. Ot ilacıyapıldıktan sonra ilk 4 biçimden çıkan artıklar atılır. Daha sonrakiler kullanılabilir.

EMNİYET TEDBİRLERİ
Sahada taş ip tel ağaç ve tahta parçaları bulunmamalıdır. Bunlar makinaya zararverdikleri gibi sıçrayan kıymıklarla yaralanmak ta mümkündür. Çim biçerken eldiven gözlük sağlam bir bot veya çizme özellikle benzinli makina kullanırken gürültü açısından kulaklık takılması iyi olur. Bıçağa bir şey takıldığı zaman makinayı kapatmadan hatta fişini çekmeden bıçağa el sürülmemelidir.
Elektrik aksamı daima kontrol edilmeli yıpranmışsadeğiştirilmelidir. Makinaların bakımıve temizliği hemen iş bitiminde yapılmalıdır.

Elektrikli makinalar kesinlikle ıslak zeminde veya yağmur altında kullanılmamalıdır.

Çocukları çalışan makinaların yanında yalnız bırakmamalı iş bittikten sonra bütün aletleri ulaşamıyacakları bir yere kaldırmalıdır.

ÇİM BİÇME ALETLERİ
Çim yetiştirmeye karar verildiği zaman ilk edinilecek şey bir çim biçme makinası olmalıdır. Zira çim tohumları filizlendikten 10-15 gün sonra biçilmeye başlanır. Ömürleriboyunca bu işlem sürer gider. Bahçe ekipmanları satan her yerde envai çeşit çim makinasından hangisi uygun diye kararsız kalmak ta mümkün tabii. Bu seçim bahçenin büyüklüğüne göre değişir. Aşağıda genel olarak çim alet ve makinalarını tanıtacağım.

Çim makası
Mendil kadar bir çiminiz varsa keskin bir çim makası yeterli olacaktır. Büyük bahçelerde ise makinenin kesmediği kenar ve köşeler için makas gerekir. Çim makasları maksadına göre farklı biçimlerde olabilir.

MEKANİK ÇİM BİÇME MAKİNALARI
Elle çalışan çim makinaları ancak küçük alanlarda işe yarar. Çim 50 metrekareden genişse el makinası kullanmak fazla yorucu olacaktır. Fiyatları ucuzdur.

ELEKTRİKLİ MAKİNALAR
Misinalı çim makinaları
Ufak alanları dar yolları ağaç diplerini ve kenar köşeyi biçmek için idealdir.

Fazla uzamış çimleri ve yabani otları kesmekte de kullanılır.Elle biçme aletlerine güzel bir alternatiftir. İki el veya tek elle kullanılan cinsleri vardır. Büyük makinalara göre epey ucuzdur. Yalnız biçmeden sonra kırpıntıları toplamak gerekir. Fazla muntazam biçim yapılamaz ama her çim alana lazımdır.

Silindir ve dönen bıçaklı çim makinaları
Bu cins elektrikli çim biçme makinelerinin çok yaygın kullanılması şaşırtıcı değildir. Temiz çabuk ve pratikdir. Çim alanın büyüklüğüne göre farklı modelleri bulunur. Bıçak genişlikleri 25- 40 cm arasında değişir. Dönen ve silindir bıçaklı modelleri bulunur. Arazi fazla eğimli dar yollar ve karmaşık ayrıntılar varsa elektrikli makine manevra kabiliyeti ile ideal olacaktır. Kablolu olması geniş alanlarda problem çıkarabilir. Çimler ıslakken kullanmak tehlikeli olabilir. Her elektrikli alet gibi bu da dikkatli kullanılmalıdır. Her keseye uygun fiyatlı modelleri vardır. Kendi tecrübeme dayanarak söylemem gerekirse

çoğu ucuz model pahalıları kadar iş görüyor. Ayrıca çeşitli modellerde akülü makinalar biraz pahalı olmakla beraber kablosuz kullanılmaları açısından cazip olabilir.

BENZİNLİ ÇİM MAKİNALARI
Benzinli çim makineleri ancak arazi epey büyükse ve elektrik almakta problem varsa kullanılır. Makina düzenli temizlik ve bakım gerektirir. Çalışırken koku yapar. Fazlaca gürültülüdür. Şekil ve çeşit olarak elektrikli makinalara benzer.Fiyatları epey pahalıdır.
Arazi tipi taşıt şeklinde makinalar. Ancak geniş arazilerde spor sahalarında kullanılmaya elverişlidir. Kenar köşe için yine de küçük bir makina gerekir.

EKİPMANIN BAKIM VE TEMİZLİĞİ
Çim makinası satın alırken yakınlarda teknik servisi bulunan bir marka tercih edilmesiçok iyi olur. Zira makinaların ne zaman bozulacağı belli olmaz.

Makina ve aletler her kullanımdan sonra vakit geçirmedentemizlenir. Bıçağın arasınasıkışan ot vs. dikkatle ayıklanır.

Makinaların kullanım kılavuzunda belirtilen yağlama ve
bakım işleri yapılır. Benzinli makinalarda daha detaylı bir bakım gerekir. Bıçaklar daimakeskin tutulmalıdır. Kablolar yıpranmaması için muntazam sarılır. Aletler kapalı verutubetten uzak bir yerde muhafaza edilir.

kynk: hobibahcemiz