Toprak hazırlığının doğru olarak yapılması çim alan tesisi için büyük önem taşır. Aşağıda toprak hazırlığının nasıl yapılacağı ve aşamaları sıralanmıştır.

1. Yüzeydeki taş bitki kökü vs. gibi artıkları temizleyin

2. Toprağınızı 10-15 cm. derinliğe kadar işleyin.

3. 15:15:15 kompoze gübresinden.100 m2 ’ ye 6-7 kg gelecek şekilde toprak üzerine dağıtın

4. Bir tırmık yardımıyla gübre ile toprağı karıştırarak tesviyesini yapın. Drenaj problemi yaşamamak için bu esnada hafif bir meyil vermeniz uygun olacaktır.

5. Zamanla toprağın oturması ile oluşacak çöküntüleri önlemek ve yüzeyin düzelmesi için hafifçe silindirleyin. Sıkışmaya neden olunmaması için toprağın kuru olması gerekir. Toprak seviyesini yürüyüş ve araç yolları ile bordür kenarlarından 2-3 cm. aşağıda tutun.

6. Toprağın oturması ve çim alan için nemli bir ortam sağlamak amacıyla hafifçe sulayın. Birçok toprak tipi için 15 cm. derinliğe kadar nemlendirme önerilir.

Hazır Çimin Döşenmesi
Döşeme işlemine hazır çim alana geldikten sonra vakit geçirmeden başlanmalıdır. Sıcak havalarda henüz serilmemiş çimin korunması için gölgeye yerleştirilerek üzerinin örtülmesi ve nemli tutulması gerekir.

Çim döşemesine bordür kenarları ve yaya yolu gibi alanın uzun düz kenarı boyunca başlanmalıdır. Çim kalıpları tuğla duvar örgüsü şeklinde birbirine bağlı derzler halinde yerleştirilerek aralarda boşluklar ve üst üste gelmelerin oluşmasını önlemek için kenarlarından birbirine sıkıca birleştirilir.

Eğimli alanlarda ise; çim kalıpları eğime dik olarak yerleştirilmelidir. Ek parçaların kavisli alanların ve sulama başlıklarının etraflarını kesmek için keskin bir bıçak kullanılır.
Toprak ve çimin iyi bir şekilde temas etmelerini sağlamak ve aralarında hava cepleri oluşmasını önlemek için döşeme sonrasında tüm çim alanı silindirlenmelidir.

Hazır Çimin Döşenmesi ve Sonrasında Dikkat Edilecek Noktalar

Çim kalıpları çekilerek esnetilmemeli her zaman birleşme noktasına doğru itilerek boşlukların oluşması önlenmelidir. Boşluk oluştuğu takdirde kumlu harç ile doldurulması gerekir. Döşeme işlemi tahta üzerinde yapılır ve yeni serilen kalıplara basılmadan yürütülür.

Çiminizin döşendikten sonraki ilk birkaç haftası en kritik zamanıdır ve fazladan ilgi gerektirir. Çim alana adapte olduktan sonra ancak daha rahat bir bakım programına geçilebilir. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak peyzajınıza doğal bir güzellik katan size yıllarca keyif verecek sağlıklı ve güçlü bir çime sahip olabilirsiniz.

kynk: hobibahcemiz