Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 50 Mucize Bitki
  ADAÇAYI

  Latince ismi : Salvia officinalis

  Ada çayı (Salvia) Diş otu veya Meryemiye olarak da bilinir ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Salvia cinsini oluşturan kokulu bitkilere verilen ad. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çokça yetişir. Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yapraklarının kurusu çay gibi haşlanarak içildiği gibi et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılır. Özellikle karaciğer ördek kaz tavuk ve av hayvanlannın kızartmalannda çok hoş bir koku ve tat verdiği için kullanılir. Avrupa ülkelerinin mutfaklannda kızarmış patateslerin hamurlara koyulan yağların kokulandınlmasında salamuralarda etlerin dinlendirilmesinde çok kullanılır.

  Adaçayı 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe ada çayı güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Ülkemizde İzmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir. Bir başka tür olan çayır ada çayı (Salvia pratensis) çayırlarda bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Çayır ada çayı (Anadolu adaçayı) batı ve güney-batı Anadolu'da bol olarak yetişmektedir. Anadolu ada çayından "elma yağı" veya "acı elma yağı" denilen yağ da üretilmektedir. Bu tür adaçayı da kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi (bahçe) adaçayına benzemektedir.

  Toplama/Kurutma

  Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi Mayıs-haziran aylarında toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar gölgeli ve havdar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak hava almayan kaplarda saklanır

  Bileşim


  Eterli uçucu yağlar %30 Thujon %5 Cineol Linalol Borneol Salven Pinen ve kafur; tanenler triterpenoitler flavonlar; Östojen benzeri maddeler; reçineli bileşikler içerir.

  Tarihçe

  Bu bitkinin çiçekleri gargara ve adaçayı sirkesi yapmak için toplanır (bir avuç çiçek doğal sirkenin içinde bir süre bekletilir) ve elde edilen sirke uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek masaj yapılır. Yapraklar daha çiçeklenme başlamadan mayıs ve haziranda toplanır. Bitki kuru ve güneşli günler boyunca eterli yağlar oluşturduktan sonra yapraklar öğlen güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur. Adaçayı çok eski çağlarda da ünlü bir şifalı bitki olarak tanınırdı. 13. Asırdan kalma bir dizede şöyle deniyor: “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye ne gerek var ölmeye!"

  Adaçayının eski çağlarda da ne büyük bir övgü ile anıldığını çok eski bir şifalı bitki kitabı şöyle anlatıyor: "Kutsal Meryemana Bebek İsa ile Herodes’un gazabından kaçmak zorunda kaldığında kendisini saklamaları için çayırdaki tüm çiçeklerden yardım istemiş ama hiçbir çiçek ona yanıt vermemiş. İşte o zaman adaçayı eğilmiş ve Meryemana sığınacak bir yer bulmuş. Onun sık ve koruyucu yapraklarının arasına girerek Herodes’un askerlerinden saklanmış ve askerler onu görmeden geçip gitmişler. Tehlike geçiştirildikten sonra saklandığı yerden çıkan Meryemana tatlı sesiyle adaçayına şöyle demiş: Bu andan sonra sonsuza dek insanların en çok sevdiği çiçek sen olacaksın. Seni insanları tüm hastalıklardan koruyacak kadar güçlü kılıyorum. Bana yaptığın gibi onları da ölümden kurtar!” İşte o zamandan beri adaçayı insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor.

  Faydası

  Adaçayı sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirir kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde çok yaralıdır. Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde lavanta çiçeğinin yanı sıra yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe canlandırıcı etkisi sayesinde son verir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir. Pek çok doktorun ada çayının değerli özelliklerini artık iyice tanımış olduklarını biliyoruz (Referans1: M.Treben). Onu kramplarda omurilik rahatsızlıklarında beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde büyük bir başarıyla kullanıyorlar. Yukarda belirtilen hastalıklarda günde 2 su bardağı çay yudumlanarak içilmelidir. Ada çayı hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Kan temizleyici etkisi vardır. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde ishalde çok rahatlatıcıdır. Böcek sokmalarında sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır. Ada çayı dıştan uygulandığında yaprağın tozu uygulanır. Ada çayı dıştan uygulandığında (Çalkalama ve Gargara) bademcik iltihabı boğaz hastalıkları diş iltihaplanmaları yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle önerilir. Eğer zamanında adaçayı kullanılmış olsaydı pek çok çocukta ve yetişkinde bademcik ameliyatına gerek kalmayabilirdi. Bedenimizin polisleri olarak zehirli maddeleri yakalayan ve zararsız hale getiren bademcikler alındığında ağızdan giren zararlı maddeler doğruca böbreklere ulaşırlar.

  Ada çayı sallanan dişlere dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da (Çalkalama ve Gargara) başarıyla kullanılabilir veya bitki çayına batırılan pamuk hasta bölgelere uygulanır. Ayrıca dıştan kullanımda da gargara ve çalkalamaların yanısıra yara kompresi olarak da kullanılabilir. Sinirli ve yorgun olan kişiler ve dölyatağı (rahim) hastalığı çeken kadınlar arada sırada ada çayı oturma banyoları almalıdırlar. Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır.


  Adaçayı aynı zamanda şişkinlik ishal ve bağırsak iltihabı rahatsızlıklarında alınır. Çalkalama/gargara yaparak dişeti kanamaları için kullanılır. Haricen uygulandığında hasar ve yaraları hafifletir cilt yangılarını tedavi eder. Asya’da bu ilaç kanlı idrar kanlı balgam hemorrhoidler için düşünülmüştü. Ve homeopatik (* romatoloji : homeopatik tıp; özel yöntemlerle hazırlanan doğal ürünlerin çoğu kez az miktarlarda alındığında sağlığı düzelteceği inancına dayanan alternatif tedavi yaklaşımı. Bir madde yüksek dozlarda bir hastalığın semptomlarını oluşturuyor ise çok küçük dozlarda o hastalığı tedavi edebilir inancına dayanmaktadır. Madde her ne kadar seyreltilir ise o kadar etkili olabilir. Uygulayanlar küçük dozlarda hazırlanan bitkisel madde veya minerallerin savunma sistemini uyararak etkili olduklarını düşünmektedirler.) pratisyen hekimler anne sütünün taşma olaylarını nizama sokmak için adaçayı kullanırlar. Adaçayı tüm bu problemlere yararlı olmasına rağmen henüz doğrulanmamıştır.

  Aynı zamanda da araştırmacılar adaçayının Tip II insüline bağımlı olmayan şeker hastalarının( *Endokrinoloji : Tip II DM. İnsülin eksikliği veya insüline doku düzeyinde direnç oluşumu söz konusudur. Tüm DM’li hastaların %90’ı bu gruba girer. Genellikle erişkin yaşlarda görülür. Tedavide oral antidiyabetik ilaçlar ya da insülin kullanılır) tedavisi için adaçayının çok önemli bir yeri olduğunu tahkik ettiler. Yapılan bir çalışmanın göstermiş olduğu pozitif sonuçlar belgelenmesinin gerekli olduğunu ortaya koydu.

  Adaçayı nedir; ne sağlar?

  Amerika Birleşik Devletleri’nde adaçayı yemekleri lezzetlendirmek için bir baharat olarak değerlendirilir. Adaçayı’nın yurt dışındaki tıbbi kullanımı çok uzun bir tarihe dayanır.Adaçayı cinsel yolla bulaşan hastalıkları(* Cinsel ilişki veya kont*****syon sonucu virüsler (HPV) protozoalar (trtikomonaslar) bakteriler (treponema pallidum gonokoklar klamidya) ve ektoparazitlerle (scabies sarcoptei) ile geçen sifiliz AIDS uyuz şankroid üretrit prostat benzeri hastalıkları ifade etmektedir) sağlığa kavuşturur böcek ısırığı için iyi gelir ve hala Avrupa’da boğaz ağrıları için gargara yapılarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel nitelikleri vardır virüs ve mantar gelişimine engel olur. Gerginliği burukluğu geçirir; terlemeyi ve diğer salgıları azaltır.

  Bu bitkinin ezilmiş hali kurutulmuş yaprakları adaçayı çiçekleri yağının çıkarılması yaprakları ve tohumları da şifa vermesi bakımından çok önemlidir. Akdeniz Bölgesi yerlileri tüm Avrupa ve Kuzey Amerika’da adaçayı yetiştirilmektedir.

  Özel önlemler

  Küçük bir tehlike olmasına rağmen adaçayı dozajın üzerinde kullanılınca aynı etkileri sağlamayabilir. Bu durumlarda yan etkileri oluşabilir.

  Olası ilaç etkileşimleri

  Hiçbir etkileşimi olmadığı bildirilmiştir.

  Özel bilgi: Eğer hamileyseniz ya da emdiriyorsanız

  Hamilelik süresince bu ilacı almayın.

  Nasıl hazırlanır?

  İlacın toz halinde yapılmış ve bronşit için kullanımı açısından 1.66 ons toz halindeki ilaç 2.66 ons bal ile karıştırılır. (1 ons 28.3 gramdır.)

  Gargara ve çalkalamak için hazırlanışı 2.5gram adaçayı (ya da 2-3 damla adaçayı yağı) 3 ons su ile karıştırılır. Ya da başka bir seçenek olarak 5 gram (1 çay kaşığı dolusu) bu alkollü esansı bir bardak suyun içerisinde kullanın. Aynı zamanda sulandırılmamış alkollü esans iltihaplı mukoza zarına (sümük dokuya) hemen etkisini gösterir.

  Türüne özgü dozajı

  Günlük normal dozajı:

  Kurutulmuş adaçayı : 4 – 6 gram arası (1 çay kaşığı dolusu)
  Adaçayının zaruri yağı : 2 – 6 damla arası

  Adaçayı ruhu (alkollü esansı) : 2.5 – 7.5 gram arası (1 çay kaşığı dolusunun yarısı “1½ “)

  Sıvı halde adaçayı esansı : 1.5 – 3 gram arası (1 çay kaşığı dolusunun yarısı – çeyreği arası)

  Adaçayı balı :
  sabahları ve yatmadan önce 1 çay kaşığı dolusu

  Toz halinde adaçayı : aşırı terlemeler için her yemekten önce 1 kapsül

  Işık ve rutubetten saklanarak biriktirilmelidir.

  Adaçayı uçucu yağı ve faydaları:
  Adaçayı uçucu yağı adaçayı yapraklarının su buharı distilasyonu ile elde edilir.

  Yaş yapraklarda %1 ve kuru yapraklarda %2-3 oranında uçucu yağ bulunur.

  Bu uçucu yağ (Adaçayı esansı): yara iyileşmesinde cildin gerilmesinde regl sancılarında streste baş ağrılarında yorgunlukta bronşit ve astımda etkilidir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cilt temizliği bakımı ve problemlerinde kullanılır.

  Dozajın üzerine çıkılırsa

  Dozajın çok üzerinde alkollü esansı ya da zaruri yağından çok fazlasını almanız dolaşımınıza ani zarar verebilir.

  Dozajı aşmanız durumundaki belirtiler: hararet sıcaklık hissi oluşur kalp atışı hızlanır ve baş dönmesi olur. Bir dozaj aşımına dair şüphe durumlarında derhal tıbbi yardım alınız.

  Bilim adamları alzheimer için aranan ilacı mutfakta buldu. Adaçayının alzheimer sendromlarından unutkanlığa karşı etkili olduğu açıklandı.

  Şifalı bitkilerle ilgili en eski metinleri inceleyen Britanyalı bilim adamları adaçayının hafıza üzerinde etkili olduğu sonucuna vardı. Britanya'nın New Castle ve Northumbria Üniversitelerinde yürütülen araştırma için 44 denek seçildi. Deneklerin bir kısmına adaçayı yağı bir kısmınaysa etkisiz maddeler içeren tabletler verildi.

  Daha sonra yapılan kelime hatırlama testlerinde adaçayı tableti alanların çok daha başarılı olduğu görüldü.


  Araştırma ekibinden Nicola Tildsey "Bu çalışma yüzyıllar önce şifalı bitkilerle uğraşanların çalışmalarının ne kadar değerli olduğunu ve bazı hastalıklar için onların söylediklerinin ciddi biçimde ele alınması gerektiğini ortaya koydu" dedi.

  Adaçayının alzheimer üzerindeki etkileriyle ilgili daha geniş kapsamlı bir araştırma başlatan ekibe ilham verenlerin arasında John Gerard'ın 1597 tarihli kitabı da vardı. Gerard adaçayının hafızayı güçlendirip kafayı çalıştırdığını söylüyordu.

  Araştırma İngiliz Şifalı Bitkiler Araştırma Merkezi'nin (MPRC) daha önceki bulgularıyla da uyumlu. MPRC'nin araştırmasında adaçayının alzheimer nedeniyle azalan bir beyin kimyasalını koruduğu görülmüştü.

  Ortalama ömrün artmasıyla yaygınlaşan alzheimer ilaç endüstrisinin en aktif olduğu alanlardan. Adaçayının antioksidan ve iltihapları giderici özellikleri de bilimsel araştırma konusu.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  ALTIN OTU

  (ÖLMEZ ÇİÇEK)

  Latince ismi : Ceterach officinarum

  Kurutulmuş ölmez çiçek ve biçilmesi

  Ölmez çiçekler yıl boyu süren daimi çiçekler değildir. Çiçekleri kurutulduğu zaman da biçimi ve rengini kaybetmez. Ölmez çiçeklerin birçoğu canlı renklerden ibarettir. Çiçeğinin yaprakları kağıt gibi olduğundan bracts adıyla da bilinir. Bracts’ler sert ve kuru olduğu zaman bile bu bitkiler yine de diri kalır. Fransızlar bunları “immortelles” (ölümsüz varlık) olarak adlandırırlar. Bu tür çiçekler yetişimi ile ünlüdür ve kışa hazırlık için biriktirilir.

  Ölmez çiçekler hakkında bilinmesi gereken en önemli şey biçildiği zaman şeklini ve rengini en iyi şekilde koruduğudur. Çiçekler çok geç ya da çok erken toplanırsa kuruduğu zaman koyulaşır ve biçimsiz bir hal alır. Her bir türünün toplanış şeklinde kendine özgü olarak en iyi zamanları olduğundan dolayı çiftçinin bunları öğrenmesideneyim sahibi olması gerekir. Bahçede günlük bakımının yapılması önemlidir.

  Kurutmadan önce yapraklarının dallarından ayrılmış olmasına dikkat edin ölmez çiçeğin yapraklarının kendine has bir kurutuluşu vardır. Ölmez çiçeklerin biçilişine dair en uygun zaman aşağıdaki listede bulunmaktadır.

  senelikler

  Celosia (horozibiği) – Tüylü ve tepeli olan her iki türü de kurutulabilir. Tüylü celosia’lar çiçekleri hemen hemen bütünüyle açtığı zaman biçilir. Tepeli celosia’lar ise ancak ibiğin altındaki tohumlar şekil almaya başladığı zaman biçilir.

  Helichrysum (çiçeksapı) – Küçüklüğü ya da dalıyla ilgisi olmadan yalnızca çiçeği biçilir. Bracts’lerin önce orta kısmı açar ve bracts’ler açtığı zaman dış tarafından sadece bir ya da iki sıra yolunur.

  Limonyum (statik) – Yıl boyu süren statik tüm ölmez çiçekler arasında en çok kullanılanıdır. Tomurcuklar açmaya başladığı zaman yolunur. Bağ halindeki dalları bir arada ve üst tarafı aşağı doğru durur.

  Mavi ateş çiçeği – floretleri tamamen açtığı zaman ve calyx parlak mavi olduğunda sivri uçları yolunur. Bağ halindeki dalları bir arada ve üst tarafı aşağı doğru durur.

  Scabosia – Çiçeklerin rengi solduktan sonra bitkinin tohum zarfı kısmı dekoratif durur.

  Gomphrena (yuvarlak amaranth) – Çiçeklerin baş taraflarındaki ucunun rengi oluştuğu zaman dalları kesilir. Bağ halindeki dalları bir arada ve üst tarafı aşağı doğru durur.

  Xeranthemum – Olgunlaşan çiçekleri ve tomurcukları kuruma aşamasında toplanır. Yalnızca tamamen açmış olan çiçekler yolunur. Bağ halindeki dalları bir arada ve üst tarafı aşağı doğru durur.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  ANASON

  Latince ismi : Pimpinella anisum

  Yöresel adları: Enison nanahan

  Bitki özellikleri: Küçük beyaz çiçekli 30-60cm yükseklikte tüylü bir yıllık bir kültür bitkisidir. Doğada aramamak gerekir.

  Bileşim: Herkesin tanıdığı hoş aromatik bir kokusu vardır. Genelde %2-4 oranında değişen uçucu yağdan kaynaklanır bu koku. Anethol uçucu yağın ana maddesidir. Ayrıca şeker ve albümin de içerir.

  Toplama ve hazırlama: Bir kültür bitkisi olan anasonun doğada aranmasına gerek yoktur. Baharatçılardan satın alınabilir.

  Kullanım alanları ve biçimleri: Anason öncelikle gaz söktürücü mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. İştah açıcı mideyi rahatlatıcı yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı da denenebilir. Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir.

  Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir. Anason çayı yeterli olmayan anne sütünü arttırır.Başlangıçta mide şişkinliğine ve gazına karşı anasonun yararlarından söz edilmişti. Evet anason bu alanda oldukça rahatlatıcıdır ama frenk kimyonu ondan da etkilidir. Öksürük tedavisinde de anasondan önce rezene gelir. Belki anason etkinlik açısından bu iki bitkinin gerisinde kalabilir ama onun öne çıkan özelliği de tadının çok iyi olmasıdır. Bu nedenle yetişkinler ve çocuklar için mide şişkinliği ve gazına karşı hazırlanacak çaylarda bu üç bitkinin eşit oranda karıştırılarak kullanılması çok daha yararlı olacaktır.

  Anason çayı: Havanda hafifçe ezilmiş 1-2 çay kaşığı dolusu anason 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonra süzülür. Öksürüğe karşı günde 2-4 bardak çay bal ile tatlandırılarak içilir. Mide şişkinliğine karşı yine günde 2-3 bardak çay tatlandırılmadan içilmelidir. Anasonun havanda hafifçe ezme işlemi her çay demlenmesinde taze olarak yapılmalıdır.

  Yan etkiler: Çok ender olmakla birlikte solunum yolları veya sindirim organları alerjisi görülebilir. Bu durumda çay kullanımını kesmek gerekir. Başka hiçbir yan etkisi yoktur.

  Anason neye iyi geliyor

  Anason hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

  Anason: (Anis / Anis / Anise) Haziran-Ağustos aylarında beyaz renkli çiçekler açan 50-60 cm yüksekliğinde bir senelik bitki. Gövde dik silindir biçiminde içi bos çok dallı tüylü ve üstü çizgilidir. Alt yaprakları uzun saplı oval veya kalp biçimindedir. Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut seklinde küçük üzeri tüylü yeşilimsi sari renklidir.Basta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir. Kültür anasonunun vataninin Anadolu olduğu tahmin edilmektedir.Meyvelerinde nişasta müsilaj sabit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ miktarları bitkinin cinsine ve yetiştiği yerin şartlarına bağlıdır. Uçucu yağın % 80-90’i anetoldür. Anetol zehir etkili fakat bu etkisi çok olmayan bir maddedir. Meyvelerinden su buharı distilasyonu ile elde edilen anason yağı hemen hemen renksiz ve karakteristik kokuludur. Anason tıpta midevi bağırsak gazlarının teşekkülünü önleyici hazmı kolaylaştırıcı ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Ayrıca nefes darlığı öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında da etkilidir. Anason yüksek dozda alındığında bas ağrısı uyuşukluk görme zorluğu yapar. Daimi kullananlarda anisizm hastalığına sebep olur. Bilhassa çocuklara uyku vermede midede teşekkül eden gazları gidermede çok faydalıdır. Bebekler için bir çay kaşığı tohum bir bardak suya olmak üzere çay olarak hazırlanır. Yemeklerden önce veya süte katılarak bir kaç çay kasığı verilir. Büyükler % 1-2’lik çayını günde 2-3 bardak alabilir.

  Türkiye’de yetiştiği yerler: Bütün Anadolu

  Kullanıldığı yerler: Kullanılan kısmı meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrar artırır. Migren ağrılarını keser. Astım nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.

  Diğer İsimleri: Raziyane Enison Nanahan.

  Latince Adı: Pimpinella Anisum.

  Bitki: Yaz aylarında beyaz renkli çiçekler açan 40-60 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir.

  Yetiştiği Yerler: Orta Avrupa Rusya Doğu Hindistan ve Akdeniz iklimine sahip ülkelerde mevcuttur. Türkiye'de de başta Ege bölgesi olmak üzere tüm Anadolu'da bilhassa Antalya Aydın Burdur Isparta İzmir Muğla ve Manisa da yetiştirilmektedir.

  Tarihçe: ..
  Kullanılışı: Tamamen olgunlaştıktan sonra temmuz ağustos aylarındatoplanarak gölgede kurutulan meyveleri ve meyvelerinden su buharı distilasyonu ile elde edilen yağı kullanılır.

  Kuru meyveler toz haline getirilirveya suyla birliktekaynatılarak suyuiçilir.

  Anason meyveleri 2 mm genişlikte6 mm uzunluktaarmut şeklinde yeşilgri renkli üzeri tüylü tanelerdir. Kuvvetlive özel bir kokusu ve baharlı hafif acıyakıcı lezzeti vardır.

  Anason ilaç olarak kullanımının dışında içecek olarak ve çöreklere kokuve lezzet vermesi için de kullanılabilir

  İçindeki Maddeler: Nişasta müsilaj sabit ve uçucu yağ vardır. Uçucuyağ içinde etkili madde olan anethol ileaz miktarda estragol ve terpenler vardır.

  Tıbbî Etkiler: Acı ve yakıcı tadıkokusu sebebiyle tükürük ve mide ifrazatını çoğaltır dolayısıyla iştah açarhazmı kolaylaştırır barsak gazlarınınmeydana gelmesini önler. Hazımsızlıkve bağırsak gazları için 1 su bardağıkaynar suya 1 tatlı kaşığı anason atılarakkarıştırılır. Daha sonra bal veyaşeker ile hafiftatlandırılarak içilir.

  Anethol müsekkin ve barsak spazmlarını sancıları çözücüdür. Fazlası hafif sarhoşluk ve sonra da ağır uyku verir. Bu özelliği sebebiyle gaz şikayetleri dolayısıyla uyumayan çocuklara hem ağrıyı gidermek hem de uyutmak maksadıyla anason çayı içirilmesi çok bilinen bir uygulamadır. Bebeklere anason çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı anason tohumu 2 çay bardağı suda haşlanır. tatlandırmak için içine biraz bal veya şeker ilave edilebilir. Elde edilen bu sıvıdan bebeklere günde 3 kez 2 çay kaşığı verilir.

  Anason çayı süt veren hanımlardasütü arttırır öksürüklerde göğsü yumuşatır. Süt arttırıcı etki için 30 gr.anason yaprağı 1 litre suda kaynatılırveyemeklerden önce 3'er çorba kaşığıiçilir. Anason yağı vazelin ile karıştırılarak vücut bitlerine karşı kullanılabilir.

  Müsilaj sebebiyle hafif müshil et-kilidir. Ayrıca idrar söktürür

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  AT KUYRUĞU

  Latince ismi : Equisetum arvense

  Ortak isimleri :

  Atkuyruğu (horsetail)

  Temizleme kamışı (scouring rush)

  Çayır atkuyruğu (field horsetail)

  Bilimsel adı :

  Equisetum arvense L.

  Sembolü : QAR

  Yaşama süresi : Yıl boyu sürer

  Kökeni : yerel

  Mevsimi : serin havalar

  Yetişme özellikleri : Hava durumuna dayanıklı biçimde oynak eklemli dalları vardır. İki farklı şekildedir.Birincisi ilkbaharın başında bilya yatağı şeklinde gelişen basit yalın verimsiz bir saptır. İkinci dalında ince halkalar biçiminde dizilmiş yaprakları vardır yeşil eklemlidir. Kökler rhizomatous ve yumru kökten ibarettir.

  Çiçekleri : Pek çiçeği yoktur fakat bir külah biçiminde ¾ - 1 ½ inç arası uzunluklardadır.

  Meyve ve tohumları : Spor ile çoğalır. Spor keseleri aşık sarı toz halindedir.

  Yaprakları : Küçük ve pul biçiminde geneli yeşil olmayan yaprakları halka şeklinde dizilmiş ve tohumunun etrafı zırhlı birleşik tabanlıdır.

  Ekolojik (çevrebilimsel) bakımdan uyarlanışı

  Çayır atkuyruğu otu ormanlık alanlarda tarlalarda çayırlarda ve bataklıklarda ve derenin yanındaki nemli topraklardanehirlerdegöllerde ve deprem bölgelerinde (karışıklığın hüküm sürdüğü bölgelerde) bulunur. Çayır atkuyruğu otu genellikle nemli yerlerde bulunur. Fakat aynı zamanda kuru yol kenarı demir yolundaki toprak set ve çukurlar gibi verimsiz yerlerde de bulunabilir.

  Atkuyruğu otu yoğun neme karşın duyarlıdır; kurak koşullarda ise yeni filizlerin oluşumunda azalma görülür.

  Toprakları : yağmurlu topraklar

  Ortak Türleri : Batlık hasırotu bataklık otu (saz)

  Kullanımı ve idaresi :

  Amerikan yerliler ve eski göçmenler atkuyruğu otundan çay yapıp diyuretik (idrar söktürücü) olarak kullanırlardı. Çayır atkuyruğu otu atlar için bir öksürük ilacı olarak kullanılırdı. Atkuyruğu otundan iri ve sert tüylü olan oklu kirpilerden korunmak için hayvan inleri ve giysiler boyanırdı. Nesneleri temizlemek ve cilalamak için kullanılırdı. Taze filizler pişmiş ya da çiğ olarak yenilebilir.

  Atkuyruğundan elde edilen çekilmiş silis ile yeniden mineralleştirme ve diyuretik (idrar söktürücü) için kullanmak üzere ilaçlar üretilmiştir.Biojenik silislerin diğer kullanımları endüstriyel ilaçlar olarak (aşındırıcı diş macunu kumaş koruyucu optik lifler boya koyulaştırıcı) deterjan ve temizleyici olarak kullanılabilir.1970’lerde yaygın bir şekilde eczada yapraklarının kokusu parfüm olarak kullanılırdı fakat şimdilerde çok az kullanılmaktadır. Bunlar yemeklere lezzet vermek ve yemek tadının güzelleşmesi için de kullanılabilir.

  Atkuyruğu ( Equisetum arvense ) kırkilitotu zemberekotu çamotu kırkboğum tilkikuyrığu ve katırkuyruğu olarak da tanınır. İlkbahar başlangıcında derinlere kök salmış olan köksaptan önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran 40-50cm boyundaki yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar.Çok yıllık otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Gövdesi silindir biçiminde dallı veya dalsız yeşil veya esmer-yeşil renkli sert ve içi boştur. Yaprakları çok küçük pul biçiminde ve sivri uçludur. Spor ile çoğalırlar.Spor keseleri verimli gövdelerinin uçlarında başak şeklinde toplanmışlardır. Türkiye'de 7 kadar türü yetişmektedir. Saponin %60-70 silisilik asit potasyum tuzları tanen ve az miktarda alkaloitler (palustrin nikotin ve diğerleri) içerirler. Atkuyruğu tarlalarda dere kıyılarında ve eğimli arazilerde yetişir. Balçıklı toprakta yetişenleri en şifalı olanlarıdır. Yetiştiği yere göre %60-70 silisik asit içerir ve bu oran onun şifalı etkinliğini arttırır. Doğal olarak yapay gübre kullanılan tarlalardan toplanılmaması gerekir. Dalları en ince olan atkuyruğu cinsi genellikle ormanlarda ve orman kıyılarında yetişir. Bu cins de şifalıdır. Bataklık karasuluk yerlerde ve dağlık meralarda yetişen parmak kalınlığında saplı ve yüksek boylu bitki ( Equisetum hiemale ) ise yalnızca dıştan banyo katkısı (oturma banyosu) olarak kullanılmalıdır! Genç sürgünleri yiyen hayvanlarda kan işemesi ile belirlenen zehirlenmeler görülür. Özellikle sığır ve atlar bu bitkiye karşı duyarlıdır. Kurutma ile zehirlilik etkisi azalmaz. İnsanlarda da aynı şekilde zehirlenme belirtileri görülmektedir. Bu nedenle dikkatle kullanılması ve belirtilen miktarların üzerinde kullanılmaması gereken bir drogdur. Çayı yapılacak bitkilerin tarlalardan orman kıyılarından ve dere kıyılarından toplanması gerekir. Çay için toplanacak bitkiler( Equisetum arvense) 25-60 cm yükseklikte ve sapı 3-6 mm civarında olan türlerdir. Mayıs-Haziran döneminde henüz canlı yeşil rengini korurken sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır vebir örgüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

  Bu bitki özellikle kanama durdurucu özelliği ve ağır mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktaydı. Atkuyruğu kanamalarda kan kusmalarda mesane ve böbrek rahatsızlıklarında taş ve kum rahatsızlıklarında benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Eski rahatsızlıklarda çürüyen yaralarda ve hatta kanser türü çıbanlarda bile atkuyruğu alışılmamış hizmetler sağlar. Genellikle ıslak ve sıcak bitki nemli bezlere yatırılarak hasta bölgeye kompres ( bitki lapası ) olarak uygulanır. İsviçreli herbalist Künzle’nin söylediğine göre ;"Tüm insanlar bir yaştan sonra sürekli olarak atkuyruğu çayı içmelidirler." Tüm romatizma gut ve nevraljik ağrılar böylece yok olur ve sağlıklı bir yaşlılık devresi yaşanabilir. Anlattığına göre 86 yaşındaki bir adam atkuyruğu buğu kompresi sayesinde korkunç taş hastalığından kurtulmuş ve daha uzun yıllar ağrı çekmeden yaşamış. Ayrıca şunları da ekliyor Künzle : ”En ağır kanamalar veya kan kusmaları atkuyruğu çayı içilerek en kısa sürede veya hemen iyileşir !” Ağrılı mesane üşütmeleri ve kramplara karşı kaynatılmış bitkinin buğusu 10 dakika kadar mesane bölgesine uygulanır . Bu tedavi biçimi birkaç kere yinelendiğinde hastalık tümüyle atlatılır. Birdenbire işeyememe başlayarak ağrılar içinde kıvranan yaşlı kişiler doktor tarafından idrar bir hortum aracılığı ile boşaltılmadan bu buğu kompresleri sayesinde ağrılardan kurtulabilirler. Böbrek kumu böbrek ve mesane taşlarında sıcak atkuyruğu tam banyolar ı alınır ve aynı zamanda da atkuyruğu çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için idrar elden geldiğince tutulur. Taş bu durumda genellikle düşürülür. Bu konuda almış olduğum mektuplar da yukarıdaki önerileri onaylamaktadır. Bu kullanım biçimi sayesinde böbrek taşları düşürülüyor ve daha sonra kişiler kendilerini çok iyi hissediyor ve hiçbir şikayetleri kalmıyor. Sıvı dışkılayıcı ilaçlar yetersiz kaldığında atkuyruğu yardımcı olur. Örneğin kalp dış zarında ve akciğer zarında su toplanması veya kızıl hastalığından sonraki böbrek düzensizliklerinde ve sıvı dışkılama düzenini bozan mikroplu hastalıklardan sonra. Sonuç olarak onun böbrek ve mesane sistemi için dıştan ve içten kullanılabilen seçkin bir bitki olduğu söylenebilir. Böbrek çanağı iltihaplarında bir tek atkuyruğu katkılı banyo mucizeler yaratır. Bu durumda (yani yalnızca dıştan kullanmak için ) parmak kalınlığında sapı olan uzun boylu atkuyruğu bataklık ve karasuluk bölgelerden toplanır ve böbrek çanağı iltihaplarında dıştan kullanılarak hemen etkisini gösterir. Yakın bir tanıdığım ağır bir böbrek çanağı iltihabı yüzünden aylardır hastanede yatıyordu. Sağlığına ne zaman kavuşabileceği bir türlü belli olmadığı için benden (M.Treben) yardım istedi. Atkuyruğu banyosu önerdim ona. Birkaç gün sonra aldığım mektupta şunlar yazıyordu : “Hayatımı kurtardın ! Hastaneden çıktım. Atkuyruğu banyosu tüm şikayetlerimi sona erdirdi ve bana yeni bir güç verdi.” Zor bir doğum sonrasında genç annelerde bazen görme bozukluklarına rastlanır ;çünkü doğum sırasında annenin böbrekleri bir hayli zorlanır. Atkuyruğu oturma banyoları dıştan yaptığı etki ile böbreklerin kan dolaşımını yoğunlaştırarak onların gözler üstündeki basınçların azalmasını ve böylece görme bozukluklarının giderek düzelmesini sağlar. Ünlü ılıca hekimi Dr.Bohn bu bitkiyi övmekle bitiremez : “ Atkuyruğu bir yandan kanama durdurucu özelliğe sahipken öte yandan da çok önemli bir böbrek ilacıdır. Atkuyruğu çayı içildikten sonra bol miktarda koyu renkli idrar dışarı atılacaktır. Ödemlerde de etkisi çok çabuk görülen bir bitkidir.” Ödemi iyileştirecek ilaçlardan olumlu sonuç alındığında tüm öteki bitki çayları bir tarafa bırakılarak günde 2-3 bardak atkuyruğu çayı gün boyuna yayılarak yudumlanarak içilmelidir. Edinilmiş deneyimlere göre ödem gerileyecektir. Kaşıntılı egzamalarda kabuklu iltihaplı kılları dökülmüş olsa bile atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardım sağlar. Kaynama suyu ile yapılan yıkamalar ve banyolar dolamalara bacaktaki açık yaralara işleyen eski yaralara kanser türü çıbanlara fistüllere kıl dibi iltihaplarına ve deri tüberkülozuna karşı başarılıdır. Dinmeyen burun kanamalarında bitki kaynama suyu soğutulduktan sonra kompres biçiminde buruna uygulanır. Kan dindirici olarak akciğer dölyatağı (rahim) basur ve mide kanamalarında içten çay biçiminde kullanılır. Bu tür olaylarda doğal olarak bitkinin uzun süre kaynatılması gerekir. Atkuyruğu çıban otu ile eşit karıştırılarak kullanıldığında kan temizleyici özelliği sayesinde atardamar sertliğine ve unutkanlığa karşı başarılı olacaktır. Kepekli saçlar atkuyruğu kaynama suyu ile her gün yıkanır ve saç diplerine zeytinyağı ile friksiyon (ovarak sürme) yapılır. Kepekler kısa sürede yok olacaktır. Binbirdelikotu ile eşit oranda karıştırılarak demlenen atkuyruğu çayı günde 1-2 bardak içilip akşamları da kuru yemek yendiğinde yatağa işeme olayı önlenebilir.Bu çay aynı zamanda bademcik iltihabı ağız boşluğu ve dişeti kanamalarında ve iltihaplarında fistüllerde ve polüplerde gargara biçiminde kullanılır. Kadınların beyaz akıntılarında atkuyruğu oturma banyoları alınmalıdır. Bitkinin kronik bronşit ve akciğer tüberkülozuna karşı oldukça etkili olduğu da hiçbir zaman unutulmamalıdır ! Düzenli çay içimi ile silisik asit alımı sayesinde akciğer tüberkülozu iyileşirken bir yandan da hastalığın yaratmış olduğu genel güçsüzlük durumu sona erer. Avusturyalı Biyolog Richard Willford’un belirttiğine göre yeni araştırma sonuçları sayesinde uzun süre düzenli biçimde atkuyruğu çayı içildiğinde kötü karakterli şişliklerin (tümörlerin) büyümelerinin durduğu ve sonunda yok oldukları söylenebilir. Dölyatağındaki ve anüsteki polipler ve eklem sıvı kesesi iltihapları bile bu yöntemle geçirilebilir. Bu tür olaylarda atkuyruğu buğu kompresi ve oturma banyoları yardımcı olarak uygulanmalıdır. Bu buğu kompresleri kramplı mide rahatsızlıkları karaciğer ve safra kesesi düzensizliklerinde ve yukarı doğru oluşturdukları basınçla kalp çalışmasını etkileyen ağrılı birikimlerde yardımcı olur.

  Beni (M.Treben) arayan 49 yaşındaki bir çiftçinin ayak tabanında sert ve ağrılı bir yumru oluşmuştu ve adamcağız yürüyemiyordu. Ben ona kötü karakterli tümörleri bile yok eden atkuyruğu buğu kompreslerini önerdim. Üç gün sonra yine telefonla aradığımda yumrunun tümüyle yok olduğu haberini aldığımdaki mutluluğumu düşünebilirsiniz. Ayak tabanının derisi biraz gevşek ve yumuşakmış sert yumrudan ise hiçbir iz kalmamış. Tanrı'nın eczanesinden bir mucize daha ! Deneyimlerime göre en ağır bel kemiği sakatlıkları bile eğer bir sinirin sıkışması sonucunda oluşmamışlarsa atkuyruğu oturma banyoları ile iyileştirebilirler. Röntgen filminde yaşlılık nedeniyle aşınmış eklemler saptanmış olsa bile bu durum ağrı çekmeyi gerektirmez ! Hastalığında yukarı doğru basınç yapmaya başlayan bir böbreğin bel kemiği boyunca uzanan sinirlere dayanması sonucu bu tür ağrılar oluşabilir. Bir atkuyruğu oturma banyosu böbreklere derinlemesine yaptığı etki ile onların yukarı doğru olan basınçlarını yok eder. 38 yaşındaki bir kadın üç yıldır bel kemiği tedavisi görüyordu. Fakat iyileşmeyi beklerken ağrıları daha da artmış omuz ve boyun civarı öylesine sertleşmişti ki sabahları yatağından kalkabilmek için eşinin tavana monte ettiği bir askıya tutunmadan edemiyordu. Bu kadının yalnızca bir tek atkuyruğu oturma banyosu aldıktan sonra tüm ağrılarından ve kas sertleşmelerinden kurtulduğunu okuyunca mutlaka şaşıracaksınız! Aynı durum traktör sürücülerinin uğradıkları bel kemiği zararlarında da geçerlidir. Traktörün sallantısı bel kemiğini değil böbrekleri rahatsız ediyor. Bu durumda hemen yukarı doğru oluşan basınç atkuyruğu oturma banyoları ile ortadan kalkar. İsviçreli bir hanım birkaç yıl boyunca boynundan başlamak üzere bir baston gibi hareketsiz kalmıştı. Her yıl ılıcalarda (kaplıca) gördüğü tedavi yalnızca biraz yardımcı olduğu halde kesin bir iyileşme olmuyordu. İnanmadığı halde evine döndüğünde atkuyruğu oturma banyosu yapacağına bana söz verdi. Çok kısa bir süre sonra da telefonda onun sevinçli sesini duydum. Sıcak atkuyruğu banyosundaki ilk on dakikadan sonra tüm tutuklukları yok olmuş. Kadının rahatsızlıkları böylece sona erdi ve yıllar boyunca bir daha görülmedi.
  Büyük Nevrolog Dr. Wagner- Jaureg yazılarında şöyle diyor : “ Tüm sinir hastalarının üçte ikisi eğer böbrekleri sağlıklı olmuş olsaydı sinir kliniklerine girmek zorunda kalmazdı” Bu gerçeği öğrendiğimden beri böbrek rahatsızlığından ötürü depresyonlar saplantılar ve cinnet krizleri nedeniyle sağlıklarını yitirmiş kişilere atkuyruğu oturma banyoları önererek onları akıl hastanelerinden kurtarmayı başardım. Bu tür olaylarda ısırganotu ve civanperçemi yanı sıra atkuyruğu çayı da sabah ve akşam olmak üzere günde iki bardak içilmelidir. Tüm belirtileri ile kanıtlanmış böbrek düzensizliklerinde oturma banyoları taze atkuyruğu ile hazırlanmalıdır.

  Kullanım Biçimleri :

  Çay Hazırlamak : Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki (ince saplı olan 3-6 mm 25-60 cm yükseklik) orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.
  Oturma banyoları: Daha önce de belirtmiş olduğum gibi en iyisi bataklık ve karasuluk yerlerde yetişen kalın saplı ve uzun boylu bitkinin (1-2 m) kullanılmasıdır. Bir banyo için beş litrelik bir kova dolusu bitki gerekmektedir . Oturma banyolarında böbrekler suyun içinde kalmalıdır. Banyo süresi 20 dakikadır. Banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornoza sarınarak bir saat kadar yatakta terlendikten sonra kurulanılarak kuru iç çamaşırı giyilir. Oturma banyosu suyu sonradan ısıtılarak iki kere daha kullanılabilir. 4-5 litrelik bir kova dolusu taze bitki veya 100g kurutulmuş bitki akşamdan 3-4 litre suya yatırılır. Ertesi gün kaynama derecisine kadar ısıtılır ve süzüldükten sonra küvet içindeki banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadır! Banyo suyu böbreklerin üstüne çıkmalıdır. Banyodan sonra kurulanılmamalı ve bir bornoza sarınarak yatakta dinlenilmelidir.
  Bitki Buğu Kompresi : İki avuç dolusu ince kıyılmış bitki bir süzgece koyularak içinde su kaynamakta olan bir kabın üstüne yerleştirilir ve üstü kapatılır. Kompresin soğumamasına özen göstermek gerekir! Birkaç saat veya gece boyunca etkilememeye bırakılır..

  Lapa kompresi: Taze bitki iyice yıkanır ve bir tahta tablanın üstünde lapa haline gelene kadar ezilir.

  Referanslar:

  1- "Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Saglık" Maria Treben

  2- Türkiye'de Bitkilerle Tedavi Prof.Dr. Turhan Baytop I.U Eczacılık Fak.

  3- "Bir Yudum Sağlık"N.Eröztürk Anahtar yayınları200Mesane böbrek taş ve kum rahatsızlıkları içinTüm insanlar bir yaştan sonra bunu içmelidir...

  Mesane böbrek taş ve kum rahatsızlıkları için
  bir reçete:


  Atkuyruğu kırkilitotu zemberekotu çamotu kırkboğum tilkikuyruğu ve katırkuyruğu olarak da tanınır.

  Bu bitki özellikle kanama durdurucu özelliği ve ağır mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktaydı.

  Atkuyruğu kanamalarda kan kusmalarda mesane ve böbrek rahatsızlıklarında taş ve kum rahatsızlıklarında benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Eski rahatsızlıklarda çürüyen yaralarda ve hatta kanser türü çıbanlarda bile atkuyruğu alışılmamış hizmetler sağlar. Genellikle ıslak ve sıcak bitki nemli bezlere yatırılarak hasta bölgeye kompres ( bitki lapası ) olarak uygulanır.

  İsviçreli herbalist Künzle’nin söylediğine göre ;"Tüm insanlar bir yaştan sonra sürekli olarak atkuyruğu çayı içmelidirler." Tüm romatizma gut ve nevraljik ağrılar böylece yok olur ve sağlıklı bir yaşlılık devresi yaşanabilir. Anlattığına göre 86 yaşındaki bir adam atkuyruğu buğu kompresi sayesinde korkunç taş hastalığından kurtulmuş ve daha uzun yıllar ağrı çekmeden yaşamış.

  Ayrıca şunları da ekliyor Künzle : ”En ağır kanamalar veya kan kusmaları atkuyruğu çayı içilerek en kısa sürede veya hemen iyileşir !” Ağrılı mesane üşütmeleri ve kramplara karşı kaynatılmış bitkinin buğusu 10 dakika kadar mesane bölgesine uygulanır . Bu tedavi biçimi birkaç kere yinelendiğinde hastalık tümüyle atlatılır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BİBERİYE

  Latince ismi : Rosmarinus officinalis

  Bu bitkinin Latince adı Rosmarinus officinalis’dir ve deniz nemi anlamına gelir. Çünkü biberiye genellikle deniz kıyısında yetişir. Biberiye antik Romalılar tarafından tütsü olarak kullanılırdı ve bir efsaneye göre Hz. İsa bebekken bir biberiye çalılığının altında korunmuştur.

  Romalılıar biberiyeyi defin törenlerinde kullanmayı orta çağa kadar sürdürmüşlerdir. Örf ve adetleri gereği cenaze törenlerinde biberiye dallarını tabutun üstüne koyarlardı. Biberiye yağının iltihaplı hastalıkları tedavi ettiğini zannederlerdi. Bir biberiye filizi düğme iliğine konulursa iyi şans getirdiği ve hafızayı güçlendirdiği söylenir.

  Biberiye çiçeklerinin neden mavi olduğuna dair efsanevi ve güzel bir hikayesi vardır. Mısır’da kutsal bir ailenin bezgin kızı olan Mary pelerinini biberiyenin beyaz çiçekleri üzerine örtmüş. Mary’nin peleriniyle çiçekler mucizevi olarak değişerek mavi renkte olmuş. Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak beyaz çiçek türleri vardır fakat gölgede mavi çiçektirler.

  Biberiye birçok çeşitli durumlarda kullanılabilir :

  Evde kullanımı : Taze dallı biberiyeyi bir odanın serin bir yerde saklayın. 2 bardak suda bir avuç dolusu biberiyeyi 10 dakika kaynatın. Banyo ve mutfak temizleyicisi olarak mikrop öldürücü bir solüsyondur.

  Dekoratif olarak kullanımı : Biberiye dallarının güzel kokulu bir gövdesi vardır. Halkalar halinde örülüp çelenk olarak süslenir.

  Yemeklik olarak kullanımı : Çiçeklerini kristalize etmek ve süslemek için salataya karıştırılabilirsiniz. Meyve püresine 450 gr şekeri krema ile karıştırıp biberiyeyi ekleyin. Yaprakları idareli bir şekilde katılarak ekmeği de içeren ve fasulye ya da kek olarak da geniş bir yiyecek alanında kullanılabilir. Biberiyeyi pişmiş patateslere lezzet vermek ve yağını da sebzelere tat vermek için kullanın.

  Pratik olarak kullanımı : Yaprakları soyulduğunda barbeküye güzel bir koku vermek için biberiye dalları ateşte yakılır.

  İlaç olarak kullanımı : Kan dolaşımını hareketlendirir ağrıları dindirir ve tatbiki olarak kan yapar. Yağın sindirimine yardımcı olur. Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Gargara yapılarak kullanıldığında mikropları öldürücüdür.

  SERİN HAVALARDA

  Yorgunluk depresyon ve güçsüzlük için idealdir. Serin havalarda kan dolaşımını güçlendirir sindirimi hareketlendirir üşütme nezle soğuk algınlığı belirtileri ve romatizmaya karşın iyi bir tedavi edicidir. Buz torbası ya da ılık havlulara nazaran baş ağrıları için çok daha fazla yararlıdır. Mahsul yıl boyunca taze kalır. tentür ya da demlenerek alınır.

  BİBERİYE YAPRAĞI

  Biberiye eklem ağrısı kas ağrısı iştah kaybı gibi küçük sindirim problemleri hafif bulantı ve mide gazı tedavilerinde kullanılır. Biberiye yaprakları çeşitli maddeler içerir. Bakteri öldürücüdür sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak bölgesini rahatlatır. Dahilen tentür ya da çay gibi içecek olarak alınır. Biberiye yaprakları sıkılarak uygulanabilir veya sıcak su içine bırakılarak ıslatılabilir ve yapraklar bükülerek de kullanılabilir.

  BİBERİYE YAĞI

  Biberiye yağı cilde uygulandığında cilt yüzeyindeki kan akışını arttırır.

  Dozaj kullanımı tavsiyesi

  Çay

  Sindirim problemleri için bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı 1 fincan suda 10 dakika kaynatılıp demlenir. Yemeklerden önce bir fincan; günde 3 fincan kadar içilir.

  Yağ/Krem

  Eklem ya da kas ağrıları için zaruri olarak yağından az bir damla sürülür veya standardize olarak içeriğindeki kreminin yüzde 6 – 10’ u kadar rahatsız olan bölgeye günde 4 kez ovalayarak sürülür.

  Sıvı haldeki özü

  Günde 3 kez yemeklerden önce yarım çay kaşığı ya da paketinin üzerindeki talimata uygun olarak alınır.

  Tentürler

  Günde 3 defa yemeklerden önce bir çay kaşığı kadar alınır ya da paketinin üzerindeki talimata uygun olarak kullanılır.

  Tenkit ve uyarılar : Biberiye yağını dahilen KULLANMAYINIZ. Biberiye yaprakları çocuklarda ishale neden olabilir. Orta dereceli şeker hastaları biberiye yağı haricindekileri korkusuzca kullanabilir; yağı ciltte kaşıntı yapabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş