KUŞ ÜVEZİ YABANİ ÜVEZ

Bulunduğu Yerler: Genellikle dağlık bölgelerde yetişir.

Yapısı: 3-16 m. kadar yüksek düz boz yeşil kabuklu ağaç veya çalıdır. Yapraklar 9-17 yapışık tüysü eşkenar eliptik ve yapışkandır. Yaprakların üst yüzü koyu yeşil körpe filiz ve tomurcuklar kıllı. Güzün yapraklar kızarırlar. Çiçekler beyaz kalkanvari bileşik çiçek demetlerinde toplu bulunurlar. Çanak 5 yapraklı taç 5 yapraklı çok sayıda erkek organ vardır. Meyveler olgunlaştıktan sonra turuncu sarı ile kırmızı arası renkte ve mayhoş tattadır.

Kullanılan Kısımlar: Meyveler kullanılır. Meyveler tam olgunlaştıktan sonra ağustos eylül aylarında toplanır. Gölgede veya 70 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kabul edilen rutubet payı % 11 dir. Torbalarda paketlenir. Gölgelik ve kuru binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi:I-karotin kriptoksantin şekerler vitamin C. Elma sarap limon asidleri sianoklozid sepi maddeler eterik yağ kehribar sorbin parasorbinli (zehirli) asidler pektin boyama acı maddeler vs. ihtiva eder.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki idrar söktürücü zayıflatıcı ve romatizmaya karşı te sirlidir. Organizmada su birikmesi karaciğer böbrek ağrıları (taş hastalığı) bağırsak nezlesi ishal dizanteri vesair yerlerde kullanılır.

Kuş hüvesi meyveleri halk tababetinde su toplamada körpe filizler deri vereminde kullanılır. Yapraklar deri sivilceler ve ekzamalara karşı banyo halinde taze yaprak ve meyveler şişkinlikler ezilme burkulma gibi hallerde lapa halinde kullanılır.

Aynı tesirler çiçeklerde daha az ölçüde bulunur.

Kullanılışı:1 çorba kaşığı hafifçe dövülmüş meyveler 400 gr. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Yaprak ve çiçekler de haşlanır ( 2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile ) ve aynı tarzda içilir.