KIRMIZI KÖPEK ÜZÜMÜ YABAN YASEMİNİ SOFUR
Bulunduğu Yerler: gölgelik sulak camurlar arasında ve ormanlarda yetişir.
Yapısı: Yarı çalı halindeki bitki sarılır veya tırmanır dallı köşeli kaide kısmı ağaçlanmamış ve 2 m. kadar yüksektir. Köksap çok gelişken ve sürüngendir. Yapraklar yumurta mızrak biçiminde bütün veya kaidesinde eşkenar ayırımlı çift yaprakçıklar bulunur. Çiçekler menekşe renginde bileşik salkımda topludurlar. Çanak kaynaşmış beş yapraklı taç da kaynaşmış aşağıya sarkık 5 yapraklı ve 5 erkek organlıdır. Meyve etli kırmıız ve çok tohumludur.
Kullanılan Kısımlar: Bitkinin yerüstü kısımları ve ağaçlaşmış kısımları alınmaz. Bunlar çiçek açma zamanında temmuz haziran aylarında toplanır gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Rutubet mitarı % 12 dir. Torba veya balya halinde paketlnir. Kuru veya havadar binalarda muhafaza edilir.
Kimyevi Terkibi: solanin glikoalkaloidi dulkamarin glikozidi atropin muadili dulkamaratin ve dulkamar asidi tatlı madde dulkarin tanenler acılık vs. ihtiva eder.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır: bitki sapları idrar söktürücü terletici ve zayıflatıcı te sirdedir.
Halk tababetince kabıza karşı boğmaca nefes darlığı su toplama gıcık romatizma frengi zatülcenb nikris kurdeşen liken sirace düzensiz adet kulak ağrıları mesane iltihabı grip sedef hastalığı ekzama vs. yerlerde kullanılır.
Haricen taze dövülmüş bitki 1/10 nisbetinde zeytin yağı içerisinde 20 gün bekletilir. Yara çıban basurlar burkulma şişkinlikler vesaireye yağlamada kullanılır.
Kullanılışı: bitkiden 1 kahve kaşığı 05 lt kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Halk tababetimizde (solanum nigrum L.) siyah köpeküzümü beyaz çiçekli meyveleri siyahtır. Yerüstü kısımları sara menenjit baş ağrısı gece başlayan nefes darlığı mesane ağrıları mide ağrılarıvs. Yerlerde kullanılır. Kökü kırmızı köpeküzümde olduğu gibi zeytinyağında dinlendirilerek lapa halinde sedef hastalığına ; haşlama halinde de diş etleri iltihap ve kabarcıklara karşı çalkalamakta kullanılır.