Eğir (Acorus calamus) azakeğeri ve hazambel olarak da bilinen bu su bitkisi genellikle göllerin su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Kıyı çamurunda yatay olarak gelişen kökten çıkan kılıç biçimindeki yapraklar 1 m' ye kadar yükselir. Yassı bir yapıya sahip olan sapın ortasında konik biçiminde yeşilden kahverengi- sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde kenarları kıvırcıklı kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cm uzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır. 1550 yıllarında Türkiye'den Avrupa'ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa'ya yayılmıştır. Anadolu'da Sapanca Yeniçağa ve Beyşehir göllerinin kenarlarında yetişmektedir. Başparmak kalınlığında ve 1 metre kadar uzun olabilen kökü tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir. Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutulur. %15-35 arasında uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol ögenol ve asaron bulunmaktadır. (Referans2: Prof. Dr. Turhan Baytop) Eğir kökü güçlendirici etkileri nedeniyle yalnızca sindirim sistemi genel güçsüzlüğünde mide ve bağırsak gazlarında ve koliklerinde kullanılmakla kalmayıp beze ve gut hastalıklarında da büyük bir başarıyla yardım eder. Tembel midelerin ve bağırsakların ısıtılmalarında ve salgılardan arındırılmalarında bitki çok başarılıdır. bolizma ve bağırsak tembelliklerinde olduğu kadar kansızlık solgunluklarında ve ödemlerde de önerilir. Kilolarını iyi beslenmemekten ötürü yitirmemiş olan çok zayıf kişiler eğir kökü çayı içmeli ve arada sırada eğir kökü katkılı banyolar alabilirler. Bitki iştahsızlığı giderir böbrek rahatsızlıklarında yardım eder ve tüm bedenin temizlenmesini sağlar. Hatta son zamanlarda çocuklarda sıkça görülmeye başlanan tahıl alerjilerinde bile eğir çayı yardım eder. Kurutulmuş kök yavaş yavaş çiğnendiğinde kişiyi sigara alışkanlığından kurtarabilir. Taze eğir kökünün özsuyu kapalı gözkapaklarına sürüldüğünde zayıf gözler güçlenir. Gözkapakları birkaç dakika kapalı tutulduktan sonra soğuk suyla yıkanmalıdır.Donuk kabarcıklarında ve her tür donuklarda sıcak eğir kökü banyoları yardımcı olabilir (Referans1: M.Treben). Kökler akşamdan soğuk suya koyulup ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için 5 dakika beklenir. Biraz soğuması beklendikten sonra çok soğuk olmayan bu suyun içinde organlar 20 dakika banyo edilir. Bu su yeniden ısıtılarak 3-4 kere daha kullanılabilir. Soğuk ellerde ve ayaklarda da bu banyolar yardımcı olur. Ama bu gibi durumlarda banyo suyu mümkün olduğu kadar sıcak olmalıdır.
Kullanım Biçimleri:
Çay hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış veye öğütülmüş kök orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir gece boyunca demlenmeye bırakılır sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür. Çay içilirken ılık olmalıdır.
Oturma banyosu (Tam Banyo):200 gr kadar ince kıyılmış eğir kökü akşamdan 5 litre soğuk suya eklenir sabahleyin kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için kısaca beklendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.