Laden Otu nedir?Laden otunun faydaları


Tüylü laden (Cistus creticus) ladengiller (cistaceae) familyası içinde yer alan 1 metreye kadar boylanabilen sık dallı herdem yeşil bodur bir çalı türüdür. Genç sürgünleri biraz daha kaba tüylüdür.

Uzunluğu 2-5 cm'ye ulaşan oval-eliptik yapraklar uzun saplıdır ve sürgünlere karşılıklı olarak dizilmişlerdir. Üst yüzü seyrek alt yüzü sık tüylüdür.

Haziran - Temmuz aylarında açan 4-5 cm çapındaki çiçekler teker teker ya da 2-3 tanesi bir arada olmak üzere sürgün ucunda yer almaktadırlar.

Açık eflatun - gül renkli taç yaprakların dip tarafları sarıdır. Doğal yayılış alanı Akdeniz çevresidir. Avrupa'nın güneyi Türkiye doğal yayılış alanlarıdır.
Diğer İsimleri: Laden gülü Cistrose Cistus incantus

Laden Otu (Cistus creticus): Ladengiller familyasından; İç Anadolu ve sahil bölgelerinde yetişen kış aylarında yaprak dökmeyen yeşil bodur bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri büyük beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür. İçeriğinde Ladan denilen zamk vardır. Genellikle 50-100 cm boylanabilir. Tohumları bir küre şeklinde üzeri tüylü içinde tohumları vardır.

Yetiştirildiği Yerler: Vatanı Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesi olup buradan önce diğer Akdeniz ülkelerine sonra da Avrupa ve Amerika’ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Türkiye’nin Akdeniz Ege ve Marmara bölgesinde yabani olarak yetişen Laden gülü Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yetiştirilebilir.

Toplanması-Saklanması: Laden otu (yaprak çiçek gül dal ve sürgünleri) Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve nemden uzakta özel kaplarda muhafaza edilir.

Laden Otunun Faydaları

Balgam söktürür.
Adet düzenleyicidir.
Kabız edici etkileri vardır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Nezleyi keser. Dizanteride faydalıdır.
Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir.
Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir.
Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar.
Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır.sifalibitkileriniz.com
Kaşıntılı kabarcıklı sulu egzama gibi deri hastalıklarında kullanılır.
Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır.
Cinsel uzuvlar ağız içi yutak mide-bağırsak deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır.
Laden Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.

Çay: Bir kahve kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su konularak 5-10 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen çay demi ile yaraların üzerine kompresi yapılır.