Cep telefonları piyasaya sürülürken özellikleri arasında SAR değerine de yer verilir. Çoğu zaman insanlar diğer teknik bilgiler gibi gözardı ederler. Ancak bu değerin önemi büyüktür. İşte bu yüzden belirli standartlar getirilmiş ve bu standartlar dışına üretim esnasında çıkılmamıştır. SAR’ ın açılımı Specific Absorption Rate' tir. Yani Türkçesi ile Özgül Soğurma Oranı' dır. SAR ortamda halihazırda bulunan elektromanyetik ışınların insan vücudu tarafından emilme soğurulma hızını ifade eder. Ortamdaki bu enerji vücut tarafından emilince ısı enerjisine dönüşür. Normalde ısıya dönüşen bu enerjinin hissedilebilmesi gerekir. Ancak bu enerji dönüşümü deri altında gerçekleştiği için deri üzerindeki uyarıcılar etkisiz kalır. Bundan dolayı insan bu elektromanyetik dalgaların farkına varamaz. İşte bu yüzden bu dalgaları yayan cihazları devletler denetler. Özellikle son dönemlerde cep telefonlarıyla bu değer gündeme gelmeye başladı. Hatta öyle ki dikkate değer bir unsur haline geldi ve cep telefonu seçimlerine az da olsa etki etmeye başladı.

Cep telefonları üzerinden gitmek gerekirse bu elektromanyetik dalgaların insan vücuduna etkisi şu şekilde gerçekleşir. Cep telefonları bilindiği gibi baz istasyonları ile etkileşim halindedir. İşlevini yerine getirebilmesi için bu baz istasyonları ile bizim göremediğimiz bir şekilde bu dalgalar aracılığıyla iletişime geçerler. Bu dalgaların açığa çıkması da vücudun ve özellikle insan beyninin ısısının artmasına sebep olur. Bu ısı artışı da vücut ve beyni olumsuz etkiler. İşte bu yüzden devletler tarafından standartlar getirilmiş ve bu standartları yakalayamayan cihazların satışına yasaklar koyulmuştur.

Standartların dışında bulunan SAR değerlerinin insan vücuduna kısa zaman zarfı içinde şöyle etkiler yapar: Görüş mesafesinin azalması halsizlik stres hafıza zayıflıkları hamile bayanlar için düşük riski dikkat eksikliği baş ağrısı tümör riski ( özellikle beyin tümörü ) duyma bozuklukları. Uzun vadede ise erkeklerde sperm sayısı ve kalitesini olumsuz etkiler ve insanlarda yüksek tansiyon bağışıklık sistemi bozukluğu lenf kanseri gen bozukluklarına sebep olur.

SAR değeri cihazların laboratuvar ortamında özel modellemeler yoluyla ve robotlar aracılığıyla ölçülür. Böylece 1 kilograma kaç elektromanyetik dalga düştüğü hesaplanır. Ortaya çıkan değer Watt/kg. olarak ortaya konur. Dünya üzerinde bu değere ilişkin en kabul gören 2 standart vardır. Birisi bizim de kabul ettiğimiz AB tarafından ortaya konan standarttır. AB standartlarına göre SAR değeri cihazlarda 2 W/kg.' dır. Diğer standart ise ABD'nin ortaya koyduğu ve 1.6 W/kg. olarak belirlediği standarttır. Tabi bu rakamlar üst limitlerdir. Halk sağlığı için 0.08 W/kg. uygun görülmekte ve önerilmektedir. Bu değerin üstü tehlikeli görülse de cihaz üretiminde belirlenen standartlar hala zorlanmaktadır. Cep telefonlarındaki SAR değerlerine baktığımızda durum ortaya açıkça konmaktadır.

Kaynak:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]