Dünyanın en büyük mikrobloğu olan Twitter’ın Apple cihazlarında kullanılmak üzere mobil müzik uygulaması geliştirdiği belirtildi. Twitter yeni uygulaması için Almanya merkezli bir şirketle ortaklık yapacak.

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter Apple’ın mobil cihazlarını kullanan üyelerinin müzik dinlemesi ve paylaşması için bir uygulama üzerinde çalışıyor.
Bloomberg’e konuşan kaynaklar Twitter’ın müzik uygulaması için müzik paylaşım hizmeti veren Berlin merkezli SoundCloud şirketiyle ortalık yapacağını açıkladı. Kaynaklar Twitter’ın geçtiğimiz yıl satın aldığı ‘We Are Hunters’ adlı şirketi müzik alanındaki girişimi için bünyesine kattığını belirtti.
Twitter sosyal medyadaki rakiplerinin içeriklerini güçlendirerek kullanıcı çekmeye başlaması üzerine sadece 140 karakterli mesaj atılan bir hizmet olmanın ötesine gideceğini ortaya koymuştu. Şirket Ocak ayında kullanıcıların 6 saniyelik video paylaşabilmelerini sağlayan ‘Vine’ hizmetini hayata geçirdi.

Facebook’ta müzik dinlenmesi ve paylaşılmasını sağlayan Türkiye’de henüz aktif olmayan Spotify gibi hizmetlerin eksikliğini hisseden Twitter videonun ardından Apple işbirliğiyle müzik içeriğini de güçlendirmeye hazırlanıyor.
TWITTER’DAN YORUM YOK
SoundCloud sanatçıların ve müzik markalarının kullanıcılara parçalarını sunmasını parçalar hakkında yorumlar yapmasını sağlıyor. Bloomberg’e konuşan kaynaklar SoundCloud’ın sağlayacağı hizmetle Twitter kullanıcılarının mobil cihazlarıyla müzik paylaşabileceğini ifade etti.
CNET’in verdiği bilgiye göre ABD’li iki büyük prodüksiyon şirketi Twitter’ın müzik uygulaması planından bugün haberdar oldu. Twitter’ın SoundCloud ile sunacağı hizmet için prodüksiyon şirketleriyle ayrı anlaşma yapmasının gerekip gerekmeyeceği bilinmiyor.
San Francisco merkezli Twitter’ın sözcüsü Carolyn Penner müzik uygulaması hakkında yorum yapmayı reddederken SoundCloud şirketinin sözcüsü Kristina Weise’de konu hakkında yorum yapmadı.