Nokia'dan dört yeni telefon

Finlandiyalı akıllı telefon devi Nokia Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) bugün dört yeni telefonunu tanıttı. Nokia CEO’su Stephen Elop ‘akıllı telefon kullanıcılarının günlük faaliyetlerini kolaylaştırmayı amaçladıkları yeni telefonların sahip oldukları fiyat aralıklarında piyasadaki en iyi performansı sunacağını’ ifade etti. Dört modelin en ucuzu olan Nokia 105 sadece 15 Euro’dan satılacak.

Nokia bugün başlayan MWC 2013’te ilk büyük tanıtımı yapan şirket oldu. Dört yeni akıllı telefon tanıtan Nokia hem gelişmekte olan piyasalardaki nüfuzunu artırmayı amaçladığını hem de Lumia serisiyle elde ettiği başarıyı sürdürmeyi istediğini ortaya koydu. Nokia’nın patronu Stephen Elop dört yeni telefonu tanıtmadan önce yaptığı konuşmada “Rekabet gücümüzü yeniliklerle artırdık ürün hattımızı genişlettik uygulamalardan tarayıcımıza kadar yenilik getirdik... Akıllı telefonlarda herkes en iyi tecrübeyi istiyor. Nokia olarak kullanıcı tecrübesini artırıyoruz. Daha iyi fiyatlarla daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz” dedi.

Elop ardından Nokia 105 Nokia 310 Lumia 520 ve Lumia 720 modellerini tanıttı. Elop “Bu bizim için çok önemli bir an. Yeni telefonlarımızla daha fazla insana ilham vermek piyasaya değer katmak istiyoruz” ifadesini kullandı.YENİ TELEFONLAR YENİ ÖZELLİKLER

Elop’un ardından yeni telefonlarını tanıtmak için sahneye çıkan Nokia baş tasarımcısı Marco Ahtisaari ‘Nokia olarak daha cesur ve kalite odaklı bir görüş açısı takip ettiklerini’ belirtti. Ahtisaari “Sadece farklı görünmek için farklı olmaya çalışmıyoruz bu ilgi çekici değil. Nokia olarak tasarımla farklılaşmak istiyoruz” dedi.

Ahtisaari Nokia’nın kendine özgü farklılığını iki şekilde elde ettiğini belirtti: “Bunlardan ilki Nokia’nın kendi kimliği. Daha insana özgü gelişmiş her zaman geleceğe odaklı yaklaşım... İkincisi ise insanların her gün telefonlarıyla yaptıkları işlemlere odaklanmak. Bu işlemleri daha iyi hale getirmek incelemek ve geliştirmek.”

Ahtisaari ilk olarak Nokia 301 telefonunu tanıttı. 301’i ‘kişisel tercihin güzel bir yansıması’ olarak tanımlayan Ahtisaari 5 çeşit renk seçeceği olan telefonun tek veya çift SIM kart kullandığını belirtti.

Renk tercihinin kişiselleştirmede çok önemli yer tuttuğunu ifade eden Ahtisaari “Renk statüyü kimliği onuru kişinin kendisini temsil ediyor... Dahası sizin arkadaşlarınıza telefon önerisinde bulunmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri” dedi.

Kamera ve e-posta özelliklerini geliştirilen yeni telefonda ‘HD Voice’ özelliği bulunduğunu belirten Ahtisaari bu sayede ‘arka plan seslerinin ortadan kalkacağını ve daha rahat konuşma tecrübesi elde edileceğini’ ifade etti.


301 ayrıca Nokia Express tarayıcısını içerecek Facebook YouTube Wikipedia gibi uygulamalara kıa yollar bulunduracak. 3.5G bağlantı özelliği bulunan cihazda birçok uygulamada hazır bulunacak. Panorama fotoğraf çekme özelliği bulunan telefon tek seferde 3-5 fotoğraf çekebiliyor.

Telefondaki bir diğer kamera özelliği kendi fotoğrafınızı çekerken sesli yönlendirme olması. Bu sayede ekranın tam ortasına bakacak ve defalarca denemeye gerek kalmadan fotoğrafınızı çekebileceksiniz.Nokia’nın Bluetooth özelliği Slam sadece üç adımda telefonlar arasında paylaşım yapılmasını sağlayacak ve bu özellik Nokia olmayan bir telefonla da kullanıbilecek.

SADECE 15 EURO
Nokia 105 sadece 15 Euro’luk fiyatıyla Fin cep telefonu üreticisinin gelişmekte olan piyasalardaki kozu olacak.

Ahtisaari bu telefonu ‘ilk kez akıllı telefon kullanacaklar ile ikinci bir telefon taşımayı tercih edenlerin almak isteyeceğini’ belirtti.Canlı renklere sahip bir ekran pratik menü FM radyo birçok oyuna sahip olan ucuz Nokia toz geçirmeyen bir kılıfa sahip.

105’in bir diğer özelliği süper uzun batarya süresi. Cihazı sadece ayda bir defa şarj etmeniz yeterli.KAMERA ÖZELLİĞİ BOL TELEFON: 520

Lumia serisinin yenilerinden olan 520 değiştirebilir kapak özelliğine sahip. Böylece kendinizi ifade etmek için birden fazla renk kullanabilirsiniz.4.4 inch (11.1 cm) genişliğinde ekranı bulunan telefon 1 GhZ işlemci hızına 8 GB dahili belleğe sahip. Ancak bellek 64 GB artırılabiliyor.


5 megapiksel autofocus kamerası bulunan Lumia 520 Lumia 920 ile aynı dijital kamera teknolojisine sahip. Cihazda ilginç kamera özellikleri de bulunuyor.‘Cinemagraph’ fotoğraflara hareket kazandırmanızı sağlarken ‘Photobeamer’ yüz yüze fotoğraf paylaşımı (telefonlar arası) sağlıyor her ekrana göre fotoğrafları ayarlamanızı anında duvar kağıdı değiştirmenize olanak veriyor.

HARİTA UYGULAMASI GÜÇLENDİ
Nokia’nın ‘Here Maps’ uygulaması yeni modellerde çok üstün bir harita tecrübesi sunmayı vaat ediyor.

Uygulama günlük ulaşım bilgilerini sürekli güncelleyen uygulama görsel olarak otobüsten metroya kadar tüm kalkış saatlerini ve hatları infografik olarak kullanıcıya sunacak.
Kullanıcı yerini harita üzerinde belirleyerek dünyanın neresinde olursa olsun ulaşım bilhilerine erişebilecek. Ahtisaari “Nokia olarak akıllı telefonları yönlendirmek yerine insanların etraflarında yaşanan değişime adapte olmalarını sağlıyoruz” dedi.

YENİ AMİRAL GEMİSİ Mİ OLACAK?
Nokia’nın tanıttığı en dikkat çekici telefon tabii ki en gelişmiş model olarak beliren Lumia 720 oldu.

4.3 inç (10.9 cm) ekran genişliğine sahip olan telefon görüntü kalitesi ve süper hassas dokunmatik ekrana sahip. Cihaz tırnaklarınızın en ufak temasını bile algılayarak size tepki verecek.SD micro card girişi bulunan Lumia 720 Nokia Music Plus hizmetiyle üstün bir müzik tecrübesi sunmayı amaçlıyor. Kullanıcıların ayda 4 Euro ödeyerek kullanacağı Nokia Music Plus sınırsız müzik erişimi sağlayacak.Carl Zeiss optik teknolojisi kullanan Lumia 920 her iki kamerasıyla da yüksek kalite fotoğraf çekimi vaat ediyor. Ön panelinde 6.7 arka panelinde ise 1.3 megapiksel kamera bulunan telefon geniş açılı fotoğraf çekim özelliği sayesinde tek kareye dört kişiyi sığdırabiliyor. Cihazın mercek genişliği ise f/9. Fotoğraflara yer ve zama notu eklenebiliyor ve bir kartpostala dönüştürülebiliyor. Yakın alan iletişimi (NFC) özelliği bulunduran Lumia 720 geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen 920 gibi kablosuz şarj özelliğine sahip.NE ZAMAN PİYASAYA SUNULACAKLAR?
Etkinliğin son kısmında yeniden sahneye çıkan CEO Stephen Elop “Günlük zorlukları ortadan kaldırmak için uğraştık. Fotoğraf çekmek müzik dinlemek haritayı kullanmak gibi her gün yapılan işlemleri kolaylaştırmak ve Nokia kimliği altında yapmak için çalıştık.

İnsanların kendi dünyalarında daha fazla yer ve mekana odaklanması için çaba gösterdik” dedi.


Elop yeni modellerin ne zaman ve hangi fiyatla piyasaya sürüleceğini açıkladı:

105 – Asya ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu ve diğer bölgelerde ikinci çeyrekte 15 Euro’dan piyasaya sürülecek.

301 – İkinci çeyrekte 120 ülkede 65 Euro’dan satışa sunulacak

Lumia 520 – Hong Kong ve Vietnam’da birinci çeyrek içinde ikinci çeyrekte ise dünyanın diğer bölgelerinde 139 Euro’dan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak.Elop ‘520’nin sahip olduğu fiyat aralığında piyasadaki en iyi akıllı telefon olacağını’ belirtti.

Lumia 720 – birinci çeyrekte Asya Hong Kong Vietnam ve Singapur’da satışa sunulacak. İkinci çeyrekte Hindistan ve Çin başta olmak üzere 249 Euro’dan başlayan fiyatlarla tüketicilerle buluşacak.

YAZILIM GELİŞTİRİCİLERE KAPILAR AÇILDI
Elop sunumun sonunda Çin’in en büyük telekomünikasyon şirketi Chine Mobile ile aralarındaki ilişkinin de giderek güçlendiğini belirterek “Sektördeki mücadeleyi baştan çiziyoruz. Daha iyi mobil cihazlar sunacak daha geniş coğrafyaya hitap edeceğiz” dedi.

Elop ‘Here Suit hizmetinin Nokia olmayan telefonlarda da kullanılmaya başlayacağını böylece kullanıcı alanlarını genişleteceklerini’ ifade etti.

Birçok teknoloji firmasıyla işbirliklerini de geliştirdiklerini ifade eden Elop ‘Nokia Express tarayıcısının Mozilla FireFox’un yeni versiyonunda çalışacağını’ söyledi.

130 binden fazla uygulama sunduklarını ifade eden Elop 190’dan fazla ülkede 153’ten fazla cep telefonu opeatörüyle çalıştıklarını belirtti. Elop “Uygulama Programlama Arayüzlerini artık yazılım geliştiricilere açacağız... Nokia’a özel benzersiz uygulamaların geliştirilmesi için geliştiricilere olanak tanıyacağız” dedi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]