Apple dün yaptığı tanıtım ile yeni iPhone'nu tanıttı. Şirket yeni iPhone 5 ile birlikte birçok yeniliğe gitti. Bunlardan bir tanesi de iOS 6 oldu.

Apple'ın iOS 6'da yaptığı yeniliklerden bir tanesi önceki versiyonlarda kullandığı Google Maps harita uygulamasına veda edip kendi haritasına yer verecek olması oldu. Ancak Apple'ın haritasında bir sorun vardı.

Yeni haritanın arayüzüne girip Türkiye üzerine geldiğinizde haritadaki "Kıbrıs Rum Kesimi" ibaresini görünüyordu. Apple böylelikle Türk vatandaşların yaşadığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"ni (KKTC) dolaylı da olsa tanımamış izlenimi veriyordu.

Türkiye'ye de satışa sunulan ve haritası bulunan mobil cihazlar için önemli bir izin alınması gerekiyor. Harita Komutanlığı'ndan alınan onaydan sonra bu cihazlar piyasaya sürülüyor.
Harita Genel Komutanlığı ise sınırlarımızın bu verilerde doğru çıkması için oldukça hassas davranıyor. Onay almak için şartların içinde KKTC ve Güneydoğu olmak üzere bölgelerin Türkiye'nin kabul ettiği sınırlarda olması mecbur.

iOS 6'nın şuan kullanılan beta sürümünde halen bu sorun devam ediyor. Mobil işletim sisteminin tam sürümü yayınlandığında bu şekilde devam ederse Harita Komutanlığı'ndan onay alamayacak olan 'ın iPhone 5'in ve bu haritayı kullanacak olan iPad'lerin satışının Türkiye'de yasaklanması söz konusu.