Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kurtuluş Savaşında ve Çanakkalede Kürtler Varmıydı?


  Kurtuluş Savaşında ve Çanakkalede kürtler varmıydı ? Atatürk kürtlere özerklik sözü verdi mi ? Yunan ordusundaki kürtler!


  İstiklal Marşı’nın bile okunmadığı DTP Çanakkale il kongresinde konuşan Muş Milletvekili Sırrı Sakık Atatürk’e hakaret ederek “Mustafa Kemal ve arkadaşları 1924′te ret ve inkar politikalarıyla toprağa gömülenlere ihanet ettiler” dedi.

  Muş Milletvekili Sırrı Sakık kongrede ihanet içinde yaptığı konuşmada

  “İşte burası Çanakkale’dir. Türkiye’nin harcı burada atıldı. 1921′lerde Cumhuriyet kurulurken Cumhuriyet’in temel hedefi; Kürtler ve Türkler bu Cumhuriyet’in asıl sahipleridir. Çünkü Çanakkale’de ölenler ortak vatan için mücadele ettiler. Ama ne yazık ki 1921′de Anayasa’da ‘Bu vatan Kürtler’in ve Türkler’in ortak vatanıdır’ diyen Mustafa Kemal ve arkadaşları 1924′te ret ve inkar politikalarıyla Çanakkale’de toprağa gömülenlere ihanet ettiler. 1924′te tek ırk tek dil yarattılar. O gün bugündür. Kürtler ve Türkiye demokrasi güçleri bu tekçiliğe ırkçılığa karşı bedenini önüne yatırıyor kimliğine sahip çıkıyor özgür bir kimlik için bedel ödüyor.”

  Ama Sırrı Sakık’ın bu bölücü tezlerini bugün Türkiye’de neredeyse herkes savunuyor. Kimisi hararetle kimisi inanarak kimisi inanmak isteyerek.Ama tarih elbette bambaşka. Kimileri inanmak istemese de kabullenmek istemese de Kürtler ne Çanakkale Savaşı’nda ne de Kurtuluş Savaşı’nda vardı.

  Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler neredeydi?

  Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun resmi kaybı 48 bin asker.

  Peki bu 48 bin şehidimizin nerelerden gelip Çanakkale’de öldüğü biliniyor mu? Elbette biliniyor. Her bir şehidin ana-baba adından tutun köyüne kadar kim oldukları biliniyor.

  Peki Çanakkale’de kimler şehit olmuş? 48 bin şehidin 992 tanesi Güneydoğu’dan katılmış. Yani %2’si. Ama bu rakam da bizi yanıltmasın bu 992 kişinin 502’si de Antep’ten katılmış.

  Mesela Sırrı Sakık’ın memleketi Muş’tan kaç kişi şehit olmuş?

  7 kişi!

  Diyarbakır’dan 49 Van’dan 36 Siirt’ten 40 Mardin’den 7 kişi.

  Görüldüğü gibi rakamlar ortada: Kürtler pek Çanakkale’ye uğramamış!

  Peki Kurtuluş Savaşı’nda durum farklı mı?

  Orada da durum oran olarak aynı. Toplam 35 bin resmi şehidimiz var Kurtuluş Savaşı’nda. Bunların 685’i Güneydoğu doğumlu. Oran olarak yine %2!

  Sırrı Sakık’ın memleketi Muş’tan katılım bu defa çok yüksek olmuş ki şehit sayısı 18!

  Yani rakamlara baktığımızda görüyoruz ki Kürtler Kurtuluş Savaşı’nda da ortalıkta gözükmüyor...

  Kürtlere kardeşlik soruları

  Ama biz yine de geçmişi çok kurcalamaktan yana değiliz. Kürtler bu rakamları unutabilirler biz de unutabiliriz yeter ki günümüze gelelim ve anlaşalım.

  O halde bir de şu sorulara cevap arayalım.

  Mesela Sırrı Sakık ve diğer DTP’li milletvekillerine ya da onlarla aynı yolda yürüyenlere soralım.

  Ailenizde kaç kişi Çanakkale Savaşı’nda kaç kişi Kurtuluş Savaşı’nda şehit oldu?

  Şehit olmasa bile ailenizde hiç bu savaşlara katılmış dedeleriniz var mı?

  Onlar size Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı anılarını anlattılar mı?

  Ve devam edelim sormaya...

  Ailenizde kaç kişi şu ana kadar PKK için savaşırken öldü?

  Hâlâ PKK’da savaşan akrabalarınız var mı?

  Mesela Sırrı Sakık’ın yanıtlaması çok kolay olacaktır çünkü ağabeyi Şemdin Sakık PKK’nın Apo’dan sonraki ikinci adamıydı ve şu an hapiste!

  Bu arada şunu da soralım kaç akrabanız PKK davasından içerde yatıyor?

  Bu soruların cevapları yeterince aydınlatıcı olacaktır elbette.  Peki kurtuluş savaşına katılmayan kürtler daha sonra ne yaptı?

  kurtuluş savaşına katılmayan kürtler isyanlar çıkardılar ve bu isyanlarda ölenlerin sayısı kurtuluş savaşında ölenlerin on mislidir !

  Babanzade Abdurrahman Paşa isyanı (1806- Musul)

  Babanzade Ahmet Paşa isyanı (1812 – Musul)

  Zaza isyanı (1820)... Devamı

  Yezidi isyanı (1830- Hakkari)

  Şerefhan isyanı (1831- Bitlis)

  Bedirhan isyanı (1835- Botan)

  Garzan isyanı (1839- Diyarbakır)

  Ubeydullah İsyanı (1881- Hakkari)

  Bedirhan Osman Paşa ve kardeşi Hüseyin Paşa isyanı (1872-Mardin-Cizre)

  Bedirhan Emin Ali isyanı (1889- Erzincan)

  Bedirhaniler ve Halil Rema isyanı (1912-Mardin)

  Şeyh Selim Şehabettin ve Ali isyanı (1912- Bitlis)

  Koşgari isyanı (1920- Koşgiri)

  Nasturi isyanı (1924- Hakkâri)

  Jilyan isyanı (1926- Siirt)

  Şeyh Sait isyanı (1925- Bingöl-Muş-Diyarbakır)

  Seit Taha ve Seit Abdullah isyanı (1925-Şemdinli)

  Reşkotan ve Reman isyanı (1925- Diyarbakır)

  Eruhlu Yakup Ağa ve oğulları (1926-Pervani)

  Güyan isyanı (1926-Siirt)... Devamı

  Haco isyanı (1926- Nusaybin)

  I. Ağrı isyanı (1926)

  Koçuşağı isyanı (1926- Silvan)

  Hakkâri-Beytüşşebab isyanı (1926)

  Mutki isyanı (1927- Bitlis)

  II. Ağrı isyanı

  Biçar harekâtı (1927- Silvan)

  Zilanlı Resul Ağa isyanı (1929- Eruh)

  Zeylan isyanı (1930- Van)

  Tutaklı Ali Can isyanı (1930- Tutak-Bulanık-Hınıs)

  Oramar isyanı (1930- Van)

  III. Ağrı harekâtı (1930)

  Buban aşireti isyanı (1934- Bitlis)

  Abdurrahman isyanı (1935-Siirt)

  Abdulkuddüs isyanı (1935-Siirt)

  Sason isyanı (1935-Siirt)

  Dersim isyanı (1937-Tunceli)

  PKK terörü (1984-.......)

  Atatürk kürtlere özerklik sözü verdi mi ?

  Öncelikle 1921 anayasası.1921 Anayasası'nı iyice anlamayanlar sözde "Kürt Özerkliği"ni öne çıkartırlar. Oysa 23 maddelik 1921 Anayasası'nın kürt lafı bile yoktur.İşte tartışma yaratan 11.madde:

  "Vilayet mahalli işlerde manevi şahsiyete ve özerkliğe sahiptir. Dış ve iç siyaset şer'i adli ve askeri işler uluslararası iktisadi ilişkiler ve hükümetin genel vergileri ile birden fazla vilayeti ilgilendiren hususlar istisna olmak üzere Büyük Millet Meclisi tarafından konacak kanunlar gereğince vakıflar medreseler eğitim sağlık iktisat tarım bayındırlık ve sosyal yardım işlerinin düzenlenmesi ve idaresi vilayet şûralarının yetkisi içindedir."

  Yani her ilde il genel meclisleri kurulacaküyeler seçileceko illerden o meclisler sorumlu olacaktır.
  Gazi Mustafa Kemal Paşa 1921 Anayasası'na göre özel olarak Diyarbakır Van ve Bitlis'ten değil Türkiye'deki bütün illerin yerel yönetimlerinden söz etmektedir !!!

  Şimdi gelelim can alıcı soruya: 1921 Anayasası'nın 11-21. maddeleri 1924 Anayasası'nda neden yer almamıştır? Resmi tarihi kabul etmeyen gayri resmi tarihçilerin ileri sürdüğü gibi amaç Kürtlere kazık atmak mıdır? Yoksa Büyük Millet Meclisi 1921 Anayasası'nın 11-21. maddelerinin dile getirdiği "şûralar yönetimi"ne engel olmak için mi bu değişikliği yapmıştır?

  Elbette ikincisi.Değişiklik "Devlet Sosyalizmi"ne giden anayasal yolu kapatmak için yapılmıştır

  Gazi Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı öncesinde esnasında veya sonrasında en kritik dönemlerde dahi Kürtlere özerklik tavizi vermemiştir. 1918-1924 arası tüm gelişmeler bunun somut kanıtıdır.

  Kaldı ki 1923 yılına gelinceye kadar çok kritik dönemlerden geçilirken bile Kürtlere böyle bir taviz verilmemiştir. Örneğin Milli Mücadele’ye karşı ilk isyan hareketi Mustafa Kemal Paşa’nın tam da Samsun’a çıktığı günlerde Midyat Nusaybin Ömerkan Dirilömer çevresinde İngiliz güdümünde ve desteğinde bir Kürt devleti kurmak için başlatılan Ali Batı Ayaklanması’dır. (11 Mayıs-18 Ağustos 1919). Bir taraftan ülke baştan aşağı işgal edilirken ortaya çıkan bu isyancılara en ufak bir taviz verilmemiş anlaşma yoluna gidilmemiş sonunda isyan bastırılmıştır.

  Gene İngiltere ve Fransa’nın kışkırtmasıyla Güneydoğu Anadolu’da bir Kürt devleti kurmak üzere Siverek civarında ortaya çıkan Milli Aşiret Olayı aynı şekilde zor da olsa bastırılmış ama bir taviz noktasına gelinmemiştir. (1 Haziran-6 Eylül 1920). Diğer bir aşiret isyanı Cemil Çeto Olayı’dır. (20 Mayıs-7 Haziran 1920). Nihayet tam da 2. İnönü Savaşı sürerken Sıvas Erzincan ve Tunceli bölgelerinde iki ay süreyle etkin olan Koçkiri Ayaklanması (6 Mart-17 Haziran 1921) bile sonucu değiştirmemiştir. Kaldı ki bu isyanı çıkartanların amacı Zara Divriği Refahiye Kuruçay ve Kemah havalisinde “özerk bir yönetim” kurmaktı. Durum son derecede kritikti. Yunan ordusu 2. İnönü Savaşı’nı kaybetmese Ankara yolu açılmış ve her şey bitmiş olacaktı. O yüzden Çankaya Muhafız Birliği’nin 100 kişilik kuvveti dahi cepheye sürülmüştü. Buna rağmen Batı’da Yunanla Doğu’da Kürt asileriyle mücadeleye girildi ama taviz verilmedi böyle bir özerklikbağımsızlık kabul edilmedi.

  YUNAN ORDUSUNDAKİ KÜRTLER !

  Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte Kürtler de Doğu bölgelerinde Ruslarla birlikte hareket edecektir. O dönem bölgede etkili olan Rus Elçiliği Kürtleri ele geçirmiştir. Nitekim hemen 1914 yılında Kürt isyanları başlar. Rus Orduları Doğu Anadolu’yu işgal ederken Kürtler de bağımsızlık hayaliyle Ruslara yardım ederler.
  Ünlü Sykes-Picot Antlaşması’na göre Doğu’da Ermenistan ve Kürdistan kurulacak ve Rusya’ya bağlanacaktır.

  Kürtlerin Çanakkale’de savaşmamalarının nedeni de budur. 1916 yılında Antlaşmaya dökülen plan Rusların 1830’dan beri uyguladığı plandır zaten.

  Fakat Birinci Dünya Savaşı tüm dengeleri alt üst eder. Kürtler de bu dönemde hem Ruslarla hem İngilizlerle hem Fransızlarla hem de Amerikalılarla işbirliği yapar.

  Kürtlerin bağımsızlığına Sevr Antlaşması ile karar verilir.
  Yani Birinci Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na giden dönemde Kürtler hep Türkiye’yi işgal eden kuvvetlerle birlikte hareket eder.

  Bu durum yani Kürtlerin Birinci Dünya Savaşı’nda Türklerle birlikte savaşmaması o dönemin raporlarında açıkça geçmektedir. Rus Gordlevski aynen şu satırları yazar:

  “Türkler vatan savunmasına katılmadıkları için Kürtlere çok kızmaya başladılar.”

  Fakat Rusya’da Bolşevik İhtilali gerçekleşince işler değişir. Çünkü Lenin Kürtleri değil Mustafa Kemal’i destekler.

  Sykes-Picot Antlaşması’nı fesheder. Bunun üzerine Türk-Sovyet Antlaşması gelir ve Kürtler yalnız kalır.
  Bu tarihten itibaren Kürtlerin esas hamisi Ruslar değil İngilizler olacaktır. Türkiye’deki komünistler ve Sovyetler de Kürt isyanlarını değil Mustafa Kemal’i destekleyecektir.

  Kürtler Sarıkamış’ta var mıydı?
  Tüm bu anlatılanlardan sonra Kürtlerin neden Çanakkale Savaşı’na katılmadığını anlamak kolaylaşır. Daha 1830’lu yıllarda başlayan Kürt ihaneti çoktan kökleşmişti Birinci Dünya Savaşı sırasında da Kürtler Türkiye için değil Ruslar için savaşıyordu.

  Böyle olduğu için de Çanakkale Savaşı sırasında Kürtlerin şehit listesinde olmamasına şaşırmamak gerekir: Çanakkale uzak olduğu için değil Türklere uzak oldukları için katılmadılar savaşa.

  Kimileri bu gerçeği daha fazla gizleyemeyeceklerini biliyor. O nedenle de Kürtlerin diğer cephelerde Sarıkamış’ta çarpıştığını söylüyorlar.

  Elbette bu da büyük bir yalan. Genelkurmay arşivlerinde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı şehitlerinin listesi askerlik şubesi kayıtlarına göre tutulmuştur. Dolayısıyla Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı rakamları gerçektir kimse bunlara itiraz edemez.

  Ama Kürtlerin Sarıkamış’ta savaştığını iddia edenler varsa buyursunlar rakamları açıklasınlar. Yani bizim yaptığımızı yapsınlar belgeye karşı belgeyle ortaya çıksınlar.

  Ama Sarıkamış’ta Kürtlerin Ruslara karşı savaşma ihtimali bile yoktur ortada çünkü Kürt aşiretlerini o dönemde zaten Rus Elçiliği kontrol ediyor ve yönlendiriyordu.

  Hain bir Kürt aşiret reisi Mutkili Hacı Musa
  Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. 24 Ağustos 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı idare etmek üzereHeyet-i Temsiliye oluşturulmuştur. 9 kişilik kurulda bir de Kürt vardır. Mutki Aşireti reisi Hacı Musa Bey.
  Ancak bu Kürt ağası içeri sokulan bir haindir.

  Nitekim Hacı Musa Bey 1923 yılı Mayıs ayında Erzurum’da kurulan Kürt Azadi Cemiyeti’nin de lideridir. Azadi Cemiyeti’nin üyelerinden biri de Şeyh Sait’tir. Azadi Cemiyeti İngilizlerle Fransızlarla ve Sovyetler Birliği ile temas kurarak Bağımsız Kürdistan için destek aramıştır.
  Daha sonra bu örgüt İngiliz desteği ile başlayan Nasturi Ayaklanması’na katılır. Nasturi Ayaklanması’nın bastırılmasından sonra ise İran’a kaçarlar.

  Daha sonra Mustafa Kemal bu hain Kürt aşiret reisi hakkında Nutuk’ta açıklama yapacaktır.

  İlk Meclisteki hain Kürt milletvekilleri
  Ankara’da Millet Meclisi’nin kuruluşu 23 Nisan 1920’dir. Bu tarihten itibaren TBMM Ordusu da kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı’nı vermiştir.

  O dönemki mecliste de bugünkü Mecliste olduğu gibi bölücü Kürt milletvekilleri vardır. İşte bu Kürt milletvekilleri Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’na yardım etmemiş tam tersine bu Kurtuluş Savaşı’na karşı bir ayaklanma örgütlemişlerdir.

  Bitlisli Kürt milletvekili Yusuf Ziya Bey de Azadi örgütünün içindedir. Yusuf Ziya Bey aynı zamanda İngiliz ajanıdır. Mustafa Kemal Paşa Yusuf Ziya Bey’den kuşkulanmakta ve onu takip ettirmektedir. Gerçekten de Mustafa Kemal’in kuşkuları gerçek olur ve Yusuf Ziya Bey Nasturi İsyanı’na katılır.

  Tevfik Cemal ve Teğmen Ali Rıza da Kürt örgütünün üyesidir ve isyan sırasında 270 askerle birlikte karşı tarafa geçerler!

  Görüldüğü gibi Kurtuluş Savaşımıza katılan ve Türklerle savaşan Kürtlerle değil Kurtuluş Savaşı’nın içine sızan ancak kendi Kürt örgütlenmesini devam ettiren İngiliz Fransız işgalcilerle işbirliği yapan ve en sonunda da Türk askerine karşı cephe açan Kürtleri görüyoruz.

  Bu örgütün İngiliz desteğini sağlamak için Nasturi isyanından üç yıl önce 1920 yılında yine Hakkari’de başka bir isyan çıkarttığını da kaydedelim.

  Mustafa Kemal’e idam kararını da bir Kürt verdi
  Peki Kürtlerin Kurtuluş Savaşımız sırasındaki tek ihanetleri bu mudur?

  Aslında Kurtuluş Savaşı’nın başından itibaren Mustafa Kemal’in karşısındadır Kürtler. Mustafa Kemal’in idam emrini veren Kürt Mustafa Paşa’dır!.

  Aynı Kürt Mustafa Paşa’nın eniştesi ise Kürt İzzet Bey’dir ve İstanbul Hükümeti’nin İçişleri Bakanıdır. Kürt İzzet Bey de İngiliz ajanıdır. Kürt İzzet Bey’in bir de yeğeni vardır Şerif Paşa o da Kürdistan Teali Cemiyeti’nin Paris temsilcisidir.

  İstanbul Hükümeti’nin ve İngilizler’in Mustafa Kemal hareketini engellemek için kullanmayı düşündükleri kütle ise Kürtlerdir. Damat Ferit Kürdistan Teali Cemiyeti ile görüşerek onlara özerklik karşılığında Mustafa Kemal’e karşı savaşmayı teklif eder. Damat Ferit Yüksek Komiser De Robeck ile görüşerek Sevr koşulları gereğince 15 bin kişilik bir Kürt ordusu kurulmasını ve Kürtleri Mustafa Kemal’e saldırtmayı teklif eder.

  Bu yönde en önemli girişim Ali Galip olayıdır. İngiliz ajanı Binbaşı Noel Ali Galip ve Kürdistan Teali Cemiyeti liderleri Malatya’ya geçerler. Burada bir Kürt birliği kurarak Sivas yolunda Mustafa Kemal’i öldürecekler ve Kongre’nin toplanmasına engel olacaklardır.

  Ancak Mustafa Kemal girişimi haber alır ve tedbir alır. Malatya’da Türk birlikler İngiliz ajanı Ali Galip ve Kürdistan Teali Cemiyeti liderlerini kıstırırlar. Tutuklama emri vardır. Noel İngilizlerden yardım ister. Saraya baskı yapılır fakat sonuç varmez. En sonunda kaçmak zorunda kalırlar.

  Görüldüğü üzere daha Sivas Kongresi öncesinde bile Kürtler İngilizlerle İstanbul Hükümeti ile birlikte Mustafa Kemal’e karşıdır.

  İngiliz gizli belgeleri de bunu doğrulamaktadır.
  28 Kasım 1919’da Mr. Kindson’un Londra’ya gönderdiği raporda şöyle yazılıdır:

  “Kürtlere her ne kadar inanmasak da onları kullanmamız çıkarlarımız gereğidir.”

  9 Aralık 1919 tarihli Yüksek Komiser Robeck’in Lord Curzon’a raporunda ise şunlar yazılıdır:

  “Kürtler bütün ümitlerini İngiliz hükümetine bağlamış durumdalar. Bu ara Mustafa Kemal gittikçe tehlikeli olmaya başlıyor. Kuvvetler Kürtleri Mustafa Kemal Paşa’ya karşı kullanmak için para ödemeye hazırdırlar”


  Yunan ordusundaki Kürtler
  Ama Kürtler bununla da yetinmemektedir. İngiliz Gizli Belgeleri’nin verdiği bilgiye göre Kürtler aynı zamanda Yunanlılarla da temas halindedir.

  Amasya’da Yunan temsilcisi ile görüşen Kürtler Yunanlılara Türk ordusunda ele geçirilen Kürt esirlere iyi davranılmasını ve bu esirlerin Türk ordusuna karşı kullanılmasını önerir. Teklif kabul edilir ve esir Kürtler Yunan ordusunun hizmetine girerler.

  Kürt-Yunan işbirliğinin en büyük sonucu ise Koçgiri İsyanı’dır. Yunan ordusu büyük ilerleyişe geçmeden hemen önce Kürtler isyan eder. Yunan ordusu Bursa’ya doğru ilerlerken Kürtler Sivas’a doğru yürümeye başlar.

  Amerikan Askeri Ateşesi durumu şöyle rapor eder:
  “... Yunanlılar önemli bir zafer kazanırlarsa Kürt isyanı Türkiye’nin arkasını ciddi bir şekilde tehdit edebilir. Ancak Batıdaki savaş Türklerin lehine gelişirse Türkler ellerindeki yarım düzine yetenekli liderden biriyle Kürt sorununa son verebilir. İngilizler kuşkusuz bu durumu bilmektedirler. Gene de Kürt sorunu ile meşgul olduğu sürece Mustafa Kemal’in Musul’a el koyamayacağını düşünmektedirler. Dolayısıyla Kürt akımına yardımcı olmaktadırlar.”

  Koçgiri İsyanı’nın başlangıç tarihi sadece Yunan ilerleyişine değil aynı zamanda Londra ve San Remo Konferansları’na da denk gelir. Ankara Hükümeti böylece sıkıştırılmaktadır.

  Kürtler Sevr’i istiyor
  Koçgiri İsyanı’nın liderlerinden Baytar Nuri isyan programını şu şekilde açıklar:

  “İlk önce Dersim’de Kürt istiklali ilan edilecek Hozat’a Kürdistan bayrağı çekilecek Kürt milli kuvveti Erzincan Elazığ ve Malatya istikametlerinden Sivas’a doğru hareket ederek Ankara Hükümeti’nden Kürdistan istiklalinin tanınmasını isteyecekti. Türkler bu isteği kabul edeceklerdi. Çünkü isteğimiz silah kuvvetiyle desteklenmiş olacaktı.”

  Ayaklanma büyür ve isyancılar Ankara Hükümeti’ne bir muhtıra yollarlar. Telgraf yoluyla iletilen muhtıra şu maddelerden oluşmaktadır:

  “1-İstanbul Hükümeti’nce kabul edilen Kürdistan özerkliğinin Ankara Hükümeti’nce de tanınıp tanınmayacağının açıklanması

  2-Kürdistan özerk yönetimi konusunda Mustafa Kemal hükümetinin ivedi yanıt vermesi

  3-Elazığ Malatya Sivas ve Erzincan cezaevlerindeki Kürtlerin hemen salıverilmesi

  4-Kürt çoğunluğu bulunan illerden Türk memurlarının çekilmesi

  5-Koçgiri yöresine gönderilen birliklerin geri alınması.”
  Kürtler bununla da kalmaz 25 Kasım 1920 tarihinde Batı Dersim Aşiretleri reisleri adına TBMM’ye şu şekilde başvurur:

  “Sevr Antlaşması gereğince Diyarbakır Elazığ Van ve Bitlis illerinde bağımsız bir Kürdistan kurulması gerekiyor. Bu nedenle bu oluşturulmalıdır. Yoksa bu hakkı silah zoruyla almaya mecbur kalacağımızı beyan ederiz.”

  Yunanlar Bursa’ya Kürtler Sivas’a saldırıyor
  Ankara Hükümeti Batıda Yunanların Bursa’yı ele geçirmesine rağmen Kürtlere karşı geri adım atmaz.

  Merkez Ordusu Komutanı Nurettin Paşa isyanı bastırmak için bir plan hazırlar. Topal Osman komutasındaki Giresun alayı da Nurettin Paşa’nın emrine verilir.

  Türk Ordusu 11 Nisan 1921 günü Kürtlerin üzerine yürüyüş başlatır. 45 bin kişilik Kürt milisleri ile çapışmalar 3 ay sürer. 17 Haziran 1921 günü isyancılar teslim alınır.

  Görüldüğü üzere daha Sivas Kongresi’nin toplanma hazırlıklarından başlanarak Kürtler Kurtuluş Savaşı için çalışmamış tam tersine hep Kurtuluş Savaşı’na karşı savaşmışlardır. Koçgiri ayaklanması bunun en büyük kanıtıdır.

  Genelkurmay Başkanlığı da bu isyanı şu şekilde değerlendirmektedir:
  “Siyasi bakımdan büyük bir önem taşıyan bu harekât dolayısıyla Kürt bağımsızlık davasının ilk basamağının Koçgiri olayları ile kurulmak istendiği bu dış etkilerin en açık ve kesin delilidir.”

  Bu değerlendirmeden de anlaşılacağı gibi olay münferit bir isyan değil bir davanın ilk adımıdır! Ardından gelecek olan Kürt isyanları da bunu kanıtlayacaktır. Nitekim isyanın liderleri de olayı böyle değerlendirmektedir:

  “Koçgiri Kürt İstiklal Savaşı’nın bir merhalesidir onunla bir meydan muharebesi kaybettik fakat harp bitmedi. Biz son zaferi kazanacağız.”

  Demek ki Türk İstiklal Savaşı için değil Kürt İstiklal Savaşı için savaşmışlar.

  Tarihi gerçek budur bunu ne Türk Genelkurmay Başkanı ne Türk Başbakanı ne gazeteciler ne de Kürtler değiştirebilir.Kürtler tarihleriyle yüzleşeceklerdir...


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çanakkale Şehitliğine gidip inanmayan faşistler iyice baksın. Doğudan batıdan şehit verdik. " 3 - 5 in hesabını yaparak kürtler kurtuluş savaşında yoktu" demek faşistliktir. Bölücüler ise İngiliz'in Ermeni'nin Fransız'ın Yunan'ın kucağında Osmanlı'yı parçalamak için isyanlar çıkarıyordu. Bayrağını dinini devletini seven Ahmet'ler Mehmetler Çanakkale'de düşmana mermi sıkıyorlardı. Irk savaşı değil düşmandan vatanı kurtarma savaşıydı. Şimdi bunun muhabbetini yapan bölücülerin Çanakkale de vatan için şavaştıklarını söyleyip "tek ırk tek dil" demeye hakları yoktur. Çünkü onlar orada yoktu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kürtler Türkçe isimlerden memnunlar
  Konu Sahibi Lahza Forum Eski Konular
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Şubat.2014, 15:28
 2. Zazalar Kürtler ve Alevilik
  Konu Sahibi Ay Işığı Forum Mezhepler Tarihi ve Alevilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Eylül.2013, 23:43
 3. Cevap: 2
  Son Mesaj : 30.Haziran.2013, 13:57
 4. İsrail: Kürtler en az bir devleti hak ediyor
  Konu Sahibi Eftelya Forum Eski Konular
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 15:27
 5. Türkler, Kürtler ve Osmanlılar
  Konu Sahibi Leydihan Forum Osmanlı Dönemi Türk Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2012, 19:54

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş