Anzaklar'ın Gözünden MehmetçikDünya savaş tarihinde özel bir yeri olan Çanakkale Zaferi vatanı uğruna kanını canını tereddüt etmeden feda etmeye hazır evlatlara sahip bir milletin sonsuza kadar şerefle yaşayacağının katını olarak anıtlaştı. Bu destansı savaşta Türk'ün gücünü ve vatan sevgisini tüm dünyaya kanıtlayan Mehmetçik İngilizler'e destek amacıyla Birinci Dünya Savaşı'na katılan Anzaklar'ın hafızalarında da derin izler bıraktı. Savaş sırasında yaralı askerlerini Türk siperine yakın ve açık bir araziden geçirerek taşımak zorunda kalan Anzaklar Türk siperlerinden hiçbir müdahaleye ve atışa maruz kalmadı. Siperlerden başını çıkararak Anzaklar'ı izleyen Mehmetçik'in bu davranışı savaş sırasında gösterilen tam bir insanlık örneğiydi.

AA-Bir dönem Türkiye'nin Avustralya Büyükelçiliği görevinde bulunan Baha Vefa Karatay'ın Çanakkale Savaşları'na katılan Anzaklar'ın anılarını anlattıkları mektuplardan yola çıkarak yazdığı ''Mehmetçik ve Anzaklar'' adlı kitabından derlenen bilgiye göre Gelibolu Yarımadası'nda 93 yıl önce 14. Sahra Hastanesinde er olarak görev yapan E.H. Darby önce düşman sonra dost olduğu ülkenin kahramanları Mehmetçiklerle ilgili düşüncelerini ''Türk askerleri yalnızca dünyanın en cesur en iyi savaşçıları değil aynı zamanda en centilmen askerleridir'' sözleriyle dile getirdi.

Savaş başladığında henüz 17 yaşında olan ancak askere alınmak için yaşını 21 olarak büyüten Darby mektubunda görev yaptığı hastanenin yakınına yanlışlıkla düşen üç mermi için Türk komutanlığının açıklama yaparak özür dilediğini ifade etti.Çanakkale Savaşları'na Yeni Zelanda 28. Topçu Taburunda katılan Üsteğmen George D. Shawe da savaştan 44 yıl sonra geldiği Gelibolu Yarımadası'nda çarpışmalarda kıl payı kurtulduğu mevziyi bir kez daha görebilme arzusuyla gerçekleştirdiği gezisinde farklı duygular içindeydi.

''Türk askeri Gelibolu'daki kahramanlığını Kore Savaşları'nda Birleşmiş Milletler kuvvetleri içindeki mümtaz durumlarıyla yine göstermişlerdir'' diyen Shawe Gelibolu ziyaretinde Mehmetçikler'in torunlarının kendisinin Avustralyalı bir Anzak olduğunu öğrendiklerinde gösterdikleri yakınlık ve konukseverliğin hayatı boyunca unutamayacağı derin izler bıraktığını belirtti.

MEHMETÇİKLE EL ELE VEREN ANZAK ASKERİ

1 Mayıs 1915'te 1. Avustralya Tümeninin 2. taburuna takviye için gönderilen askerler arasında yer alan çavuş L.H. Barlett ise bu savaştan belki en duygusal şekilde ayrılan askerlerden biriydi.Barlet Mehmetçik'in 19 Mayıs günü başlattığı büyük taarruzda Türkler'in gösterdikleri cesareti ve ''Ya zafer ya ölüm'' yönündeki inancını takdirle izlediklerini ifade etti.

Bu savaştan 5 gün sonra taraflar arasında yapılan 9 saatlik ateşkeste ölülerin gömülmesine çalışıldığı sırada Mehmetçik ile temas etme imkanıbulduklarını ve onlara samimi bir şekilde ''Coni Türk'' diye hitap ettiklerini anlatan Barlet 6 Ağustos tarihinde Anzaklar'ın yaptığı taarruzda bacağından yaralandı.

Yaralı bir subayın çantasında bulduğu elektrik fenerinin ışığında yarasını sarmaya çalışan Barlet yanına gelen kendisi gibi bacağından yaralı Türk askeriyle birlikte el ele vererek bulabildikleri sargılarla diğer yaralıların yaralarını sardılar kurumuş dudaklarına mataralarda kalan suları damlattılar.Barlet ve Mehmetçik savaşlarda düşman tarafların askerleri arasında az rastlanabilecek bir centilmenlikle el sıkışarak ayrıldılar.

Alıntıdır