Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Çanakkale Savaşı'nın Sosyo - Ekonomik Sonuçlar
  Sosyo - Ekonomik Sonuçla
  Anlaşma Devletleri tarafından Boğazların açılarak Rusya’ya ulaşılması halinde Rusya dış alım-satım olanağına kavuşacağından ekonomik dengesini kurup sıkıntıdan kurtulacak İngiltere-Fransa da Rusya ve Romanya’nın zengin buğday ürünlerinden yararlanıp gerek silahlı kuvvetlerinin gerekse halkının yiyecek gereksinimlerini sağlamış olacaklardı ki bu gerçekleşememiştir.
  Keza Boğazlar açılabilseydi Tuna yolu da yeniden trafiğe açılıp Karadeniz’deki 120 parça ticaret gemisinden yararlanma olanağı elde edilecekti. Halbuki Çanakkale Zaferi yalnız Rusya ile İngiltere Fransa’nın değil bunların aynı zamanda diğer Batılı devletlerle olan karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerini de olumsuz yönde etkilemiş ne İngiltere Fransa müttefiki Rusya’ya ihtiyacı olan silah ve cephaneyi ulaştırabilmiş ne de Rusya Batılıların ihtiyacı olan buğdayını Akdeniz’e aktarabilmişti.

  Birinci Dünya Savaşı başında Boğazların kapatılıp bu savaş sonuna kadar açılamaması kuşkusuz uluslararası ticari ilişkileri de olumsuz yönde etkilemişti. Nitekim Karadeniz’de; İngiltere Rusya Fransa Belçika ve İtalya’nın toplam 85; Yunanistan Romanya Danimarka İsveç ve Hollanda’nın toplam 27; Almanya Avusturya-Macaristan’ın toplam 17 olmak üzere genel toplamı l29’u ve toplam tonajı 350.000’i bulan ticaret gemisi mahsur kalmıştı.

  Yukarıdaki açıklamaların ışığı altında kısaca denebilir ki Çanakkale’de Türk Zaferi iki yıl uzayan savaş boyunca Doğulu ve Batılı müttefik devletlerin (Rusya-İngiltere-Fransa) ekonomilerinde sıkıntılar yaratmıştır. Bu durum özellikle Rusya’yı bunalıma sürüklemiş ve sonunda rejim değişikliğine (komünizme) kadar gidebilmiş ve böylece de Rusya’nın savaş dışı kalmasına yol açmıştır.

  Zaferin yukarıdaki ticari ve ekonomik etkinliklerinin yanında Türk ulusu açısından sosyal alanda da etkileri görülmüştür. Çanakkale deniz ve kara muharebelerinde toplam 211.000 insan zayiatı veren Türk ulusu bu arada binlerce okumuş ve aydınını da kaybetmişti. Kesin olmayan tahmini rakamlara göre 100.000’den fazla öğretmen mülkiyeli tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirildiği sanılmaktadır. Böylece o günün koşullarında ülkenin beyin takımını oluşturan küçümsenemeyecek bir sayıya ulaşan bu kayıpların olumsuz etkileri savaş sırasında olduğu kadar bu savaşı izleyen Türk İstiklal Savaşı’nda da fazlasıyla hissedilmiştir. Nitekim 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde hayli sıkıntılar çekilmiştir.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu savaşın en büyük sonucu Osmanlı devletinin yerine Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş