Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Çocuk Kahramanlar  Çocuk Kahramanlar


  …İvrindi'nin Mallıca köyünden 104 yaşında vefât eden Azman Dede Çanakkale savaşına katılmış gazilerimizdendi. Yıllar önce bir yerel araştırma sırasında Mallıca köyü kahvesinde kendisiyle görüştüm. Kulakları ağır işitiyordu. Köylülerden biri yardımcı oldu. Sorduklarımı cevapladı. Söz Çanakkale'ye geldiğinde o koca ihtiyar sarsıla sarsıla hıçkırıklar içinde ağlamaya ve bağıra bağıra anlatmaya başladı:

  "Bir hücum sırasında bölük erimişti. Yüzbaşı telefonla takviye istedi. Gece yarısı siperleri takviye için istediğimiz askerler geldi. Hepsi askere alınmış gencecik insanlardı. Ama içlerinde daha çocuk denecek yaşta 3-4 asker vardı ki hemen dikkatimizi çekti. Bölüğü düzene soktum. Yüzbaşı gelenlerle tek tek ilgileniyor karanlıkta el yordamıyla üstlerini başlarını düzeltiyor sabah yapılacak olan süngü hücumuna hazırlıyordu. Sıra o çocuklara geldiğinde o cıvıl cıvıl şarkı söyleyerek gelen çocuklar birden çakı gibi oldular. Yüzbaşı sordu: "Yavrum siz kimsiniz?" İçlerinden biri dedi ki:  Galatasaray Mektebi Sultanisi talebeleriyiz. Vatan için ölmeye geldik!.."

  Gönlüm akıverdi o çocuklara. Bu savaş için çok küçüktüler. Daha süngü tutmasını bile bilmiyorlardı. Onlarla ilgilendim. "Mermi böyle basılır tüfek şöyle tutulur süngü böyle takılır düşmana şöyle saldırılır!.." diye.

  Onları karşıma alıp bir bir gösterdim. Siperlerin arkasında ay ışığında sabaha kadar talim yaptık. Gün ışımadan biraz dinlensinler diye siperlere girdik.

  Ortalık hafif aydınlanır gibi olunca hep yaptıkları gibi düşman gemileri gelip siperlerimizi bombalamaya başladılar. Yer gök top sesleriyle inliyordu.

  Her mermi düştüğünde minare gibi alevler yükseliyordu. Mermiler üzerimizden ıslık çalarak geçiyordu. Siperler toz duman içinde kalmıştı. Bir ara yüzbaşı "Azman yandık!.." diye siperin köşesini işaret etti. O şarkı söyleyerek sipere gelen sanki çiçek toplarmış gibi neşeli olan o çocuklar siperin bir köşesinde sanki bir yumak gibi birbirine sarılmış tir tir titriyorlardı. Çocuklar harbin gerçeği ile ilk defa karşılaşıyorlardı.

  Ürkmüşlerdi. Yüzbaşı yandık demekte haklıydı. Bir panik meydana getirebilirdi.

  Tam onlara doğru yaklaşırken içlerinden biri avaz avaz bir marş söylemeye başladı!..

  Annem beni yetiştirdi bu yerlere yolladı

  Al sancağı teslim etti Allaha ısmarladı.

  Boş oturma çalış dedi hizmet eyle vatana

  Sütüm sana helâl olmaz saldırmazsan düşmana…

  Baktım hemen biraz sonra ona bir arkadaşı daha katıldı. Biraz sonra biri daha… Marş bitiyor yeniden başlıyorlar. Bitiyor bir daha söylüyorlar. Avaz avaz!..

  Gözleri çakmak çakmak… Hücum anı geldiğinde hepsi süngü takmış tüfeklerine sımsıkı sarılmış gözleri yuvalarından fırlamış dişler kenetlenmiş bekliyorlardı.  O an geldi. Birden yüzbaşı "Hücum!.." diye bağırdı. Bütün bölük bütün tabur bütün alay cephenin her yerinden "ALLAH ALLAH" diyerek fırladık. İşte tam o anda o çocuklar kurulmuş gibi siperlerden fırlayıverdiler. İşte o an. Tam o an bir makineli yavruları biçiverdi. Hepsi sipere geri düştüler.

  Kucağıma dökülüverdiler. Onların o gül gibi yüzleri gözümün önünden gitmiyor. Hiç gitmiyor!.. İşte ben ona ağlıyorum o çocuklara ağlıyorum!.."

  Azman dede ağlıyordu. Ben ağlıyordum. Kahvede kim varsa ağlıyordu. Kahveci gözyaşları içinde bize çay getirdi. Eğildi; "Azman dede hep ağlar. Niye ağladığını bugün ilk defa anlattı." dedi.

  KAYNAK:
  Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nin hazırladığı Çanakkale adlı kitapçıktan.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah onlardan gani gani razı olsun.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Baronlar Ve Kahramanlar - Soner Yalçın
  Konu Sahibi Yakup Cemil Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2014, 00:19
 2. Çizgi Kahramanlar Gerçek Olsalardı
  Konu Sahibi KeLeBeK Forum Komik Resimler
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2014, 22:24
 3. Doğal Kahramanlar - Epic
  Konu Sahibi Eftelya Forum Yabancı Filmler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Haziran.2013, 12:46
 4. Kurtuluş Mücadelesi Bu Kahramanlar Sayesinde Kazanıldı
  Konu Sahibi Metin Forum Cumhuriyet ve İnkılap Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralık.2012, 20:20
 5. Önemli tanrılar, tanrıçalar ve kahramanlar
  Konu Sahibi Kuzey Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 18:51

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş