Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 11 li Yaşlarda Vatan İçin Ölenler...

  11 li Yaşlarda Vatan İçin Ölenler...


  Çanakkale ve İstiklal Savaşı'na katılan çok sayıda çocuk emsalsiz sergiledi. Öyle ki bütün öğrencileri şehit düşen üç lise 1915'te tek bir mezun bile veremedi

  Çanakkale ve İstiklal Savaşı'na katılan çok sayıda çocuk vatan savunmasında destan niteliğinde kahramanlık örnekleri sergileyerek "meçhul çocuk askerler" olarak Türk tarihinde yerini aldı. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuri Köstüklü Türk milletinin vatan savunması verdiği dönemlerde erkek ve kadınlar kadar çocukların da çok önemli görevler üstlendiğini söyledi. Türk çocuklarının milli bir sorumluluk şuuru içinde gösterdikleri fedakarlıklar çektiği çileler ve eziyetlerin tam olarak bilinmediğini vurgulayan Köstüklü Anadolu'nun hemen her köşesinde özellikle işgal gören yörelerde çocukların da bir destan niteliğinde kahramanlık örnekleri sergilediğini anlattı. Çocuk askerler üzerine bir araştırma yaptığını ve elde ettiği bilgileri bazı seminerlerde sunduğunu dile getiren Köstüklü bunlardan bazılarını şöyle sıraladı: "Antep savunmasında Kebapçı Said Ağa'nın oğlu küçük Mehmet Şahin Bey'in oğlu Hayri şehit Yolağası'nın oğlu Mehmed Ali gibi 11-12 yaşlarındaki çocukların özverisi göz yaşartıcı boyuttadır. Bu çocuklar Arslan Bey'in başında bulunduğu milis kuvvetlerinin içinde diğer Kuvayi Milliyeciler gibi silahlı olup yeri geldiğinde çatışmalara katıldılar ve çoğu zaman da istihbarat hizmetinde bulundular.


  KAHRAMANLIĞI TÜRKÜ OLDU

  Adanalı çocukların da İstiklal Savaşı'nda milli heyecan içinde hareket ettiğini dile getiren Köstüklü şöyle dedi: "Urfa'da 14 yaşındaki Bozan Fransızlar kaçarken Kuvayi Milliye önünde harbe katıldı. Bu yavrunun kahramanlığını gören halk Bozan için türkü bile yazdı. Sebeke dağından indim dereye/Atılıyor bombalar bilmem nereye/Türk çeteleri dönmez geriye/Be yürü! yürü Bozan Yavrum yürü!/Vursun kırsın Fransızları aslanım yürü!..." Köstüklü Maraş savunması sırasında kendisine verilen köprü uçurma görevini yerine getiren Sarıca Köyü'nden 14 yaşındaki Ali ile milis kuvvetler arasında bir çok yeri dolaşmak suretiyle bilgi alışverişini sağlayan 10 yaşındaki Osmaniyeli Niyazi Aykan'ın da tarihe adını altın harflerle yazdırdığını ifade etti.

  YÜZLERCE GAZİ ÇOCUK

  Köstüklü Çanakkale Savaşı'na katılan Galata-saray Konya ve İzmir Liseleri gibi birçok okulun öğrencisinin şehit düştüğünü belirterek savaşın olduğu dönemde bu üç lisenin mezun bile veremediğini söyledi. Türk milletinin kadını erkeği ve çocuğuyla tek vücut olarak düşmana karşı koyduğunu ve yabancı unsurları Türk topraklarından attığını belirten Köstüklü "Türk çocuğu yeri geldiğinde omzunda silahla cephede savaştı yeri geldi istihbarat için haber taşıdı yeri geldi Türk askerine mermi götürdü" dedi.

  12 YAŞINDAKİ NEZAHAT ONBAŞI

  Tabur Komutanı Binbaşı Halit Bey'in kızı 12 yaşındaki Nezahat onbaşının da elinde silahı asker kıyafetiyle çeşitli muharebelere katıldığını anlatan Köstüklü "Ata binmesini ve silah kullanmasını çok iyi bilen bu kız çocuğu Milli Mücadele boyunca 70. Piyade Alayı'nın bir mensubu olarak tam bir asker gibi cepheden cepheye koştu. Hatta bu Alaya o bölgede 'Kızlı Alay' denmişti" diye konuştu.

  FAKÜLTE SİYAHA BOYANDI

  Çanakkale destanında bugünkü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi eski adıyla Darul Fünun öğrencilerinin ise ayrı bir yeri var. 1915'te Darül Fünun 1. sınıfta öğrenim gören 2 bin 500 tıbbiyeli okullarını bırakarak Çanakkele'ye koştu. İki tümen hâlinde Gelibolu'ya gelen gençler bir Anzak baskını sonucu şehit oldular. Bu nedenle sonraki yıl açılışta siyaha boyanan Darul Fünun 1921 yılında hiç mezun veremedi.  TEK BACAĞIYLA SAVAŞTI

  Çocuk askerlerden Mehmet ve İsmail şehrin durumu ile ilgili orduya dilenci kılığında bilgi götürürken düşman askerlerine yakalandılar ve hiçbir konuda düşman kuvvetlerine bilgi vermediler. Serbest bırakıldıktan sonra ateş açılması nedeniyle küçük Mehmet 4 İsmail ise 9 yerinden yaralandı. Mehmet'in hastanede ayağı kesilerek kurtarıldı. Ancak İsmail hastanede şehit oldu. Bir ayağı kesilen Gazi Mehmet geri döndükten sonra tek ayağıyla Milli Mücadelede yine görev aldı.


  İngiliz askerlerini bulut aldı götürdü

  Kahramanlıkların tarih kitaplarına yazıldığı ardında binlerce dramatik hikayelerin anlatıldığı Çanakkale Savaşları 91 yıl sonra bile bazı bilinmeyenleriyle anılıyor. Çanakkale Boğazı'nı geçip İstanbul'a ulaşmak isteyen İtilaf Devletleri binlerce askerle Gelibolu Yarımadası'na ayak atmış vatan topraklarını işgal etmişti. Her karış toprağında kanlı savaşların yaşandığı anaların oğullarının başına kına yakarak savaşa gönderdiği bölgede İngiltere'den gelen 4. Norfolk Taburu'nun Anzak Koyu'nda bir bulut kütlesinin içinde kaybolduğu söylentileri 91 yıldır hala konuşuluyor. Gelibolu Yarımadası'ndaki savaşa katılan İngiliz Kraliyet Ordusu'na ait 4. Norfolk Taburu'nun 12 Ağustos 1915 tarihinde Anzak Koyu mevkiindeki 60. Tepede büyük bir bulut kütlesinin içinde kayboldu

  Şehit torunları onur belgesi istiyor


  Dedesi Çanakkale'de şehit düşen işadamı Arif Sarıgül Çanakkale Savaşı'nda şehit olan Mehmetçikler için "Onur Belgesi" verilmesi yönünde yasa çıkartılması talebiyle TBMM Başkanlığı Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Sarıgül kendi adını taşıyan dedesinin Çanakkale Savaşı sırasında Alçıtepe yakınlarında şehit düştüğünü söyledi. Babası Süleyman Sarıgül'ün de İstiklal Savaşı'na katılarak çeşitli cephelerde savaştığını ve 'gazi' olarak İstiklal Madalyası aldığını anlatan Sarıgül ancak Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen dedesi için günün koşullarında herhangi bir belge verilmediğini söyledi. "Dedem için Şehitlik Beratı verilip verilemeyeceğini araştırdığımda askeri makamlar (Çanakkale Savaşı'nın Osmanlı Devleti döneminde olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarafından böyle bir belge verilmesinin mümkün olmadığını bunun için TBMM'den yasa çıkması gerektiğini) söylediler " diyen Sarıgül bunun üzerine konuyla ilgili yasanın çıkartılması için TBMM Başkanı Bülent Arınç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e dilekçe gönderdiğini belirtti. Sarıgül "Çorum'daki 3240 Çanakkale şehidinin torunları parlamenterlerimizden bu tarihi görevi yerine getirmelerini bekliyor" dedi.
  Şehitler dualarla yad ediliyor

  18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anma törenleri ve Şehitler Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanından birçok kişi Çanakkale'ye akın etti. Çanakkale'deki şehitlikleri ziyaret edenler bu vatan için kendilerini feda eden atalarımızı dualarla yad ediyor. Bu arada İstanbul'da Edirnekapı ve Sakızağacı Şehitliklikleri'nde de çok sayıda Çanakkale şehidi yatıyor. Sadece Çanakkale değil 16 Mart Balkan 1. Dünya Savaşı ve Sarıkamış savaşlarında yaralanıp tedavi için İstanbul'daki hastanelere getirilip hayata veda eden şehitler ile son yıllarda Güneydoğu'da terör örgütü ile çarpışmalarda şehit düşen Mehmetçikler Edirnekapı ve Sakızağacı 'nda yan yana yatıyor.


  Şehit yakınları gözyaşlarını tutamadı

  Yurtdışında görevli oldukları sırada uğradıkları saldırılar sonucu hayatlarını kaybeden Dışişleri şehitleri Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki Dışişleri Şehitliği'nde düzenlenen törenle anıldı. Törende saygı duruşunun ardından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan bir konuşma yaptı. Dışişleri Şehitliği'ndeki bakanlık mensuplarının 1973'ten beri Ermeni terörü 17 kasım militanları ya da bazı başka terör örgütlerince katledildiğini anımsatan Tuygan 17 Aralık 2004'te Musul'da öldürülen 5 güvenlik görevlisi de dahil olmak üzere toplam 39 bakanlık mensubunun bu şehitlikte yatmakta olduğunu belirtti. Tuygan'ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir din görevlisi Kuran-ı Kerim okudu. Törende şehit yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Arada bi Çanakkale şehitliğini gezip dualarımızı eksik etmemek lazım. Bugün olsalar vatanı savunmak isteyen olur muydu acaba? Şehit düşenler kim ve ne için şehit oluyor orası da meçhul. Şimdi düşmandan değil öz ve öz kardeşlerimizden vatanı korumaya çalışıyoruz. Ve birilerinin planlı ve yanlış stratejilerinin sonuçlarını yaşıyoruz. Allah yardımcımız olsun.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Haziran.2013, 21:42
 2. Geç yaşlarda hamilelik zorlaşıyor
  Konu Sahibi Aşk Sancısı Forum Anne Ve Çocuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Eylül.2012, 22:30
 3. 30'lu Yaşlarda Cildimize Nasıl Bakmalıyız?
  Konu Sahibi Leydihan Forum Kadın Makyajı ve Bakımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2012, 04:37
 4. 20’li Yaşlarda Bakım Tavsiyeleri
  Konu Sahibi Leydihan Forum Kadın Makyajı ve Bakımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2012, 03:26
 5. Herşey Vatan İçin - Uğur Arslan
  Konu Sahibi Leydihan Forum Şairlerden Şiirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2012, 21:48

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş