Kanseri önlemeye yardımcı besin: Işgın

Anadolu’da yüksek yerlerde yetişen yayla muzu olarak da bilinen “ışgın”ın kanser tedavisinde önemli bir yeri olduğu görüldü.
ABD'li bilim insanları ışgından yapılacak ilaçların birkaç yıl içerisinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor. Işgın sebzesi ile yapılan deney ABD'nin Atlanta Üniversitesi'nde iki aşama halinde fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü.

Kanser hücrelerini öldürüyor

Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde "Işgın hayatınızı kurtarabilir ” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu'da ışkın aşgın aşkın eşkin eşgin ıçgın ıçkın uçgun uçkun uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkari muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor.

Tozlaşması rüzgarlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen zeytinyağlı yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu'da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.