Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bitki Çaylarının Faydaları


  Detoks Çayı

  İstediği kadar vücudumu toksinlerden arındırma sözü versin tüm günü birkaç bardak içecekle geçirmemi isteyen detoks programları bana göre değil. Üstelik bu tip yoğun detoks programlarının etkisinin çok da uzun sürmediğini biliyoruz. Öte yandan çay detoksları kulağıma çok daha uygulanabilir geliyor. Şöyle sebzesi meyvesiyle sağlıklı bir beslenme programı benimseyip bunun yanına da birkaç bardak bitki çayı eklemek o kadar zor sayılmaz. Böylece vücudu aç bırakmadan faydalı bir detoks programı uygulamak mümkün.

  Bitki çaylarının faydaları sağlıkla ilgili pek çok konu başlığı altında yer alıyor. Kalp hastalıkları tansiyon ya da depresyon sağlıkla ilgili herhangi bir şikayette önerilebilecek bir bitki çayı mutlaka göze çarpıyor.

  Ancak konu ister detoks ister yüksek tansiyon olsun unutmamak gerekiyor ki herhangi bir çay bitki ya da gıda ‘tek başına’ ne hastalıkları iyileştirebiliyor ne de vücudu toksinlerden arındırabiliyor. Dolayısıyla çeşitli firmaların piyasaya detoks çayı adıyla sürdüğü bazı ürünlere şüpheyle yaklaşıyorsanız hiç de haksız değilsiniz. Fakat hemen belirteyim asla ‘Çayların hiçbir faydası yoktur.’ şeklinde anlaşılmasını istemem bu söylediklerimin.

  Nasıl ki bazı yiyecek ve içecekler diğer faktörlere de bağlı olarak sağlığa zararlı kabul ediliyor iyi kalite çaylar da tam tersi vücudun doğal detoks sürecine yardımcı olabiliyor vücudun kendi arınma sürecine destek verebiliyor.

  Bildiğimiz siyah çay ve yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengin. Detoks konusunda vücuda destek olma sırları da burada yatıyor. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri ve oksidatif stresi azaltmaya yarıyor.
  Bu son cümleyi biraz açayım: Oksijensiz yaşayamıyoruz ancak vücutta oksijenin kullanımı sırasında ortaya serbest radikaller denilen bazı ‘kötü’ moleküller çıkıyor. Bu moleküller hücrelere saldırarak çeşitli hastalıklara yol açıyor. Vücudumuzun serbest radikalleri engellemek için kullandığı en büyük silah ise antioksidanlar.

  Eğer vücut antioksidan bakımından yetersiz kalır ve hücreler yıpranmaya yaşlanmaya başlarsa serbest radikallerin bu zararlı etkisine de ‘oksidatif stres’ deniyor. Oksidatif stres düzeyinizi merak ederseniz bir kan testiyle ölçülebiliyor.

  Peki siyah çay bile kendi başına antioksidanlar içeriyorken ‘detoks çayı’ olarak etiketlenmiş çayların artısı ne oluyor? Özel detoks çayları daha fazla malzeme eklenerek ekstra fayda sağlayacak şekilde hazırlanıyor. Limon otu zencefil papatya boğa dikeni gibi bitkilerin sağlıklı karaciğeri destekleyen özellikleri olduğu düşünülüyor. Karaciğerin vücudun doğal detoks sürecinden sorumlu olduğu düşünülürse bu bitkilerin eklenmesiyle çay daha da kuvvetlenmiş oluyor.

  Ancak aynı detoks çaylarında sinameki gibi doğal bağırsak çalıştırıcıların olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bitkiler kesinlikle tamamen zararsız kabul edilemezler. Örneğin uzun süre sinameki almak kusma ishal vücudun susuz kalması gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bağırsakları çalıştırmak için birkaç günlüğüne sinameki içeren çaylar tüketilebilir ancak uzun dönemde sinameki içermeyen çayları tercih etmek daha doğru.

  Çay Saati Ne Zaman Olmalı?

  Beslenme uzmanları çayın uyandıktan sonra ve yatmadan önce içilmesinin vücutta sabahları canlandırıcı akşamları ise sakinleştirici etkide bulunduğu konusunda hem fikirler. Elbette çay seçimi de bu konuda etkili. Eğer bbir çay tiryakisi iseniz günde birkaç bardak çay tüketebilirsiniz. Tabii eğer kafein hassasiyetiniz yoksa!

  Çay Detoksunun Etkisini Güçlendirmek

  Çay detoksunun faydasını görebilmek için hangi çayı seçtiğinizden daha çok gün içinde başka neler yiyip içtiğiniz önem taşıyor. Çayın sisteminizi temizleyebilmesi için beslenme alışkanlıklarınızın vücudunuzu ‘zehirlemiyor’ olması gerekiyor. Kızartmalardan uzak durup meyve tüketmeye başlar sebzelere tam tahıllı gıdalara ve iyi yağlara yer verirseniz işte o zaman vücudunuzda gerçek arınma süreci başlamış oluyor.

  7 Günlük Çay Detoksu

  Piyasadaki hazır çaylar yerine evde kendi detoks çaylarınızı hazırlayarak vücudunuzu antioksidan bakımından zenginleştirmek ve vücudun doğal temizlenme sürecini güçlendirmek isterseniz aşağıdaki ‘7 günlük’ programı deneyebilirsiniz.

  DİKKAT: Sakın bu programı başka hiçbir gıda alınmaması gereken detoks programlarıyla karıştırmayın. Günlük öğünlerinizi yemeye devam edin. Ancak bu öğünlerde dengeli ve sağlıklı beslenme kurallarına uymaya çalışın.

  SABAH

  Yataktan kalkar kalkmaz suyu kaynatın ve içine limon dilimleri (limon suyu da olabilir) ile bir parça zencefil ekleyin. Bu çay organlarınızı uyandıracak ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak.

  Limonlu-zencefilli çayınızı içtikten 20 dakika sonra sabah çayınızı içebilirsiniz. Böylece gününü geri kalanı için antioksidan vitamin ve enerji takviyenizi tamamlamış olursunuz.

  GÜN BOYU

  Gün boyunca 3-4 bardak yeşil çay için. Dilerseniz yasemin-yeşil çay karışımı gibi yeşil çay içeren karışımları da içebilirsiniz. Beyaz çay da içebilirsiniz.

  AKŞAM

  İyi bir detoks programında bağırsakların temizlenmesi esastır. Dolayısıyla bağırsakları çalıştıracak bir karışıma ihtiyaç var. Bunun için 2 gram kuru sinameki yaprağını sıcak suda demleyip içine biraz ısırgan otu ya da kuru portakal kabuğu ekleyerek için.

  Vücunuzu Arındıracak Bitkisel Çaylar

  Karahindiba Çayı: Bahçeyle uğraşanlar karahindibayı pek sevmez kurtulmanın yollarına bakar. Oysa konu bahçecilik değil de sağlık olunca bu bitkinin vücudu toksinlerden arındırdığı ne zamandır biliniyor. Karahindiba vücudumuzun doğal detoksu için gerekli enzimlerinin seviyesini arttırmaya yardımcı oluyor. Üstelik karahindiba çayının tadı da fena değildir.

  Sarımsak Çayı: Sarımsak deyince yüzler hemen buruşuyor ama en faydalı bitkilerden biri olduğu da bir gerçek. Sarımsağın kendi kadar çayı da faydalı ve vücudu toksinlerden arındırmaya birebir. Sarımsak çayı sarımsak yemek kadar keskin bir tat ve kokuyla başbaşa bırakmıyor sizi ama yine de sarımsak sarımsaktır tabii.

  Zencefil Çayı: Zencefil hem yan etki bakımından korkmanıza yer vermeyen hem sindirimi düzenleyen hem de vücudu temizleyen bir bitki. Üstelik tadı da hiç fena değil. Limonlu zencefil çayını hem sağlığınıza hem de damak zevkinize uygun bir çay olarak bir kenara not edebilirsiniz.

  Yeşil Çay: Antioksidan bakımından en zengin çaylardan biri olan yeşil çayın faydalarından pek çok yerde söz ediliyor. Üstelik bu faydaların pek çoğu da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Yani yeşil çayın etkileri sadece birkaç tavsiye ile destekleniyor değil. Serbest radikallerle savaşmada oldukça güçlü bir yardımcı. Üstelik fazla kiloları atmaya da yardımcı olduğu söyleniyor.

  Zerdeçal Çayı: Zerdeçalı sadece yemekleri tatlandırmak için kullananlar bu kadarıyla yetinmemeli. Zerdeçal çayı ile karaciğer ve safra kesesini destekleyebilirler. Vücuttan zararlı maddelerin elenmesiyle görevli bu organları teşvik etmeye bu çayın birebir olduğunu söylemek mümkün.

  Kuşburnu Çayı: C vitamini bakımından zenginliğiyle öne çıkan kuşburnu tadıyla da pek çoğumuzun favori çayları arasında. Kuşburunun içerdiği antioksidanların bazı kanser hücrelerinin yayılmasını önleyecek kadar güçlü olduğu düşünülüyor. Biraz C vitamini takviyesi ve biraz da antioksidan takviyesi için kuşburnu çayı önerilebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gripten Korunmak İçin Bitki Çayları


  Grip mevsimi geldi. Bu aylarda özellikle havanın tam olarak sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu kestiremediğimiz hangi kıyafeti giyeceğimizi tam olarak bilemediğimiz bu geçiş döneminde hastalıklar da artıyor.

  Gribin tedavisi mümkün değil yani bir kez grip olduktan sonra ilaçlarla veya bitkisel yöntemlerle vücuttaki etkilerini bir miktar hafifletebiliyorsunuz ancak hastalık en az 10 gün sürüyor ve bu süreyi 3 güne indiremiyorsunuz. Bu nedenle gribe yakalanmamak için erken tedbir almak en iyisi.

  Grip aşısı bir çözüm olabilir fakat nedense uzmanlar yıllardır grip aşısı konusunda bir tartışma içindeler. Bazıları mutlaka grip aşısı olun diyor bazıları ise grip aşısının vücuda daha çok zarar verdiğini 60 yaş üzerindekilerle kronik bir hastalığı bulunanlar dışında kalanlara grip aşısını önermiyorlar. Eğer siz de grip aşısı olmayı düşünmüyorsanız gribe yakalanma riskini en aza indirmek için bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çaylar

  Karahindiba Çayı: Ağız içindeki yaralardan bronşite kadar çeşitli sorunların tedavisinde önerilen karahindiba çayı aynı zamanda içerdiği bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Karahindiba çayı etkili bir idrar söktürücü olduğu için düzenli olarak içildiğinde vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Bu etkisinden karahindiba çayı içtiğiniz günler daha fazla su tüketerek korunabilirsiniz.

  Papatya Çayı: Sinirleri yatıştıran ve uyumayı kolaylaştıran papatya çayında bulunan bazı kimyasal bileşenler (makrofajlar ve B-lenfositler) bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücresi sayısının artmasına katkıda bulunuyor.

  Papatya çayıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler ise gündüz uykunuzu getirebileceği fazla tüketildiğinde ise mide bulantısına yol açabileceği.

  Ginseng Çayı: Çin alternatif tıbbında 5000 yıllık geçmişi olan ginseng çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artıran çaylar arasında yer alıyor. Günde 2-3 bardak içerseniz ginseng çayının herhangi bir yan etkisi olmaz ama günde 5-6 bardağa çıkarsanız uykusuzluğa ve sinirlilik haline yol açabilir.

  Geven Otu Çayı: Yine Çin’e özgü bir çay olan ve Çin geveni olarak bilinen geven otu karaciğeri tahrip eden toksinlerin atılmasını hızlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendirerek grip virüsüne karşı vücudun direncini artıran çaylardan biri.

  Gripten Korunmak İçin Diğer Öneriler

  Sarımsak: Evet kokusu güçlü olabilir ancak sağlığa faydaları da bir o kadar güçlü bir gıda sarımsak. Gribin arttığı kış aylarında yemeklerinizde daha çok sarımsak kullanarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sarımsakta bulunan “allicin” adlı madde grip virüsüne karşı en etkili doğal çözümler arasında gösteriliyor.

  C Vitamini: Antioksidan vitaminler arasında yer alan C vitamini çeşitli hastalıkların önünü açan serbest radikalleri nötralize ederek koruma sağlıyor.

  Kış aylarında daha çok kivi mandalina portakal greyfurt ve yeşilbiber yiyerek vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini tam olarak almasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın C vitamini vücut tarafından depolanan bir vitamin değil ve fazlası idrarla birlikte atılıyor. Bu nedenle her gün C vitamini almanız gerekiyor.

  Ellerinizi Daha Sık Yıkayın: Grip virüsü en çok virüsü taşıyan bir kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla birlikte havaya saçılan tükürük zerreciklerinden bulaşır. Göz veya ağızla temas eden bu zerrecikler üst solunum yollarına girdiğinde gripten korunmak pek mümkün değil. Virüs taşıyan bu tükürük zerrecikleri otobüste ofiste okulda veya bulunduğunuz başka bir yerde çeşitli zeminlerde de bulunabiliyor. Ellerinizi virüs bulunan noktalara değdirip daha sonra farkında olmadan yüzünüze ağzınıza götürdüğünüzde de virüs vücudunuza girebilir. Bu nedenle elleri sık sık yıkamak ellerde bulunabilecek olası grip virüsünü temizlemek için çok önemli. Su ve sabun bulabileceğiniz bir ortamda değilseniz yanınızda anti bakteriyel el sıvısı taşıyabilirsiniz.

  Not: Bitkisel çaylarında aynı ilaçlar gibi bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Kronik bir hastalığınız varsa ve herhangi bir nedenden ötürü düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa yukarıdaki çayları içmeye başlamadan önce olası yan etkileri kullandığınız ilaçlarla etkileşimi hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

  Aldığınız tüm tedbirlere rağmen gribe yakalandıysanız gribin neden olduğu belirtileri hafifletmek için gribe iyi gelen çaylar yazısını okumanızı tavsiye ederim.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Kırkkilit Otu Çayının Faydaları


  Eski çağlarda Antik Roma ve Yunan imparatorluklarında çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan kırkkilit otunun Latince adı olan “Equisetum” at (equus) ve kıl (seta) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir. Bu nedenle İngilizcesi “horsetail” olan kırkkilit otu ülkemizde “atkuyruğu” otu olarak da bilinir.

  Kırkkilit otunun en önemli faydası “silica” içeriğiyle kemikleri güçlendirmesidir. Bu özelliğiyle kemik dokusunda boşluklara yol açan osteoporoz tedavisi için önerilen bitkiler arasında yer alır.

  • Böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur
  • Safra taşlarının tedavisinde kullanılır
  • İdrar söktürücüdür
  • Ödemi azaltır
  • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
  • Cilt yüzeyinde kullanıldığında hafif yanık ve yaralara iyi gelir
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Gut hastalığında eklem ve kıkırdakları güçlendirmek için kullanılır
  • Kemikleri güçlendirir
  • Mide ülserine iyi gelir
  • Şişliği alır
  • Eklemlere iyi gelir
  • Saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur
  • Kanamayı durdurucu özelliği vardır
  • Antiseptiktir

  Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?
  Aktarlarda genellikle kurutulmuş kırkkilit otu bulunuyor ama çayı taze kırkkilit otundan da hazırlamak mümkün. 1 büyük kupa bardak çay için 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kırkkilit otu yeterli olacaktır. Taze ottan hazırlayacaksanız 2 dalı bardağa koymanız yeterli. Kırkkilit otunu bardağa koyun suyu kaynattıktan sonra 6-7 dakika soğumasını bekleyip bardağa dökün. 8-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer taze ot kullanıyorsanız süreyi biraz daha uzun tutun.

  Kırkkilit Otunun Sağlığa Faydaları

  Kırkkilit otunun faydaları konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı maalesef oldukça az. Ancak yapılan çalışmalar otun özellikle böbrek ve safra taşlarının düşürülmesinde etkili olduğunu ortaya koyuyor. İdrar söktürücü etkisi ile fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan kırkkilit otuyla ilgili yapılan bazı çalışmalarda antioksidan özelliğinin kanserli hücre oluşumunu önlediği sonucu elde edilmiş.

  Aşağıda kırkkilit otunun faydaları ile ilgili araştırma sonuçlarına dayalı bazı bilgilerle geleneksel kullanım alanlarına dair bilgiler bulabilirsiniz.

  Osteoporoz: Kırkkilit otunda bulunan ve kemik dokusunu güçlendiren bileşenler nedeniyle kemik dokusunda boşluklar oluşturan ve kemik kırılganlığını artıran osteoporoz tedavisi için önerilmektedir. İtalya’da kırkkilit otu ve kalsiyum takviyesi kombinasyonları kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltmak için kullanılmaktadır.

  Şişlik: Vücudun fazla sıvı tutması nedeniyle ortaya çıkan şişlik güçlü bir idrar söktürücü olan kırkkilit otu çayıyla hafifletilebilir.

  Eklem Sağlığı: Silica ve mineraller bakımından zengin olması kırkkilit otunun eklem ve kıkırdak hastalıkları tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır.

  Saç ve Tırnaklar: Kırkkilit otu çayı zayıf tırnaklar ve sağlıksız kolay kırılan saçlar için önerilmektedir. Çayı soğutup 1/3 oranında normal suyla karıştırarak şampuandan sonra saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz.

  Yaralar: Antiseptik özelliği olan kırkkilit otu ay zamanda kanın pıhtılaşma süresini kısalttığı için tarihte pek çok savaşta yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Hazırladığınız çayı soğutup hafif yanık veya kesiklerin üzerine bir parça pamukla sürebilirsiniz.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu: Kırkkilit otu çayının idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği yönünde herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte geleneksel olarak idrar yolunda görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Diğer Geleneksel Kullanım Alanları: Kırkkilit otu çocuklarda idrar kaçırma kilo verme ağrılı adet dönemi akciğer hastalıkları varis ağız içi yaraları mide ülserinin tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

  Kırkkilit Otunun Yan Etkileri

  3 hafta boyunca günde 2 bardak genel olarak güvenli kabul edilmekle birlikte kırkkilit otu çayının uzun dönemli kullanımı önerilmemektedir. 3 haftadan uzun sürelerde tüketimi B1 vitamini (tiyamin) eksikliğine yol açabilir.

  Etkili bir (en güçlülerinden biri) idrar söktürücü olduğu için aşırı tüketilmesi durumunda vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

  Diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesine neden olabileceği için doktora danışarak ve kan şekeri seviyesi dikkatli takip edilerek tüketilmelidir.

  Potasyum eksikliği yaşayanlar için önerilmez çünkü potasyumun idrarla birlikte vücuttan atılmasına neden olur.

  Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesi için etkilidir ancak böbrek veya safra taşınız varsa olası yan etkilerden korunmak adına doktorunuza danışmadan kırkkilit otu kullanmamalısınız.

  Kan inceltici idrar söktürücü ilaç ve lityum kullananlara önerilmez. Alkolle ve nikotin bandıyla birlikte kullanılmamalıdır.

  Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların kırkkilit otu çayı içmesi önerilmemektedir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Düzenli Olarak Yeşil Çay İçen Kadınlarda Kanser Riski Azalıyor


  Daha önce yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın kanser oluşumuna karşı hücreleri koruduğu konusunda ümit verici sonuçlar elde edilmişti. Son araştırma ise düzenli olarak yeşil çay tüketen kadınlarda görülen kanser oranlarına yoğunlaşmış.

  Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Wei Zheng ve ekibinin çalışmasına göre haftada 3 kez veya daha fazla yeşil çay içen kadınlarda sindirim sisteminde ortaya çıkan kanser türleri (mide kolon ve gırtlak kanseri) yeşil çay içmeyen kadınlara oranla %14 daha az görülüyor.

  69000 Çinli kadının 11 yıl boyunca izlenmesi ile elde edilen sonuçlar araştırmanın büyüklüğü göz önüne alındığında oldukça ikna edici görünüyor.
  Tabi araştırmaya katılan ve yeşil çay içen kadınların hiç biri kanser olmamış değil. Araştırma boyunca 1255 kadın sindirim sisteminde görülen kanser türlerine yakalanmış.

  Ancak yeşil çay içmeyen kadınlarla kıyaslandığında kansere yakalanma oranında önemli oranda azalma gözlemlenmiş.

  Yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada gösterilen antioksidan etki kanserli hücrelerin oluşmasını önleyen başlıca faktör. Yeşil çayda bulunan EGCG adlı bileşen kanserin önünü açan hücre hasarına karşı hücreleri güçlendiriyor.

  Yeşil çayın kanseri önleme üzerine etkisiyle ilgili yapılan diğer çalışmalarda sorulan ve yanıtlaması zor sorular bu araştırmada da sorulabilir. Örneğin araştırmaya katılan kadınların yeşil çay dışında tükettikleri diğer gıdalar yaşam tarzları çalıştıkları işler gibi diğer faktörlerin kanser riskini azaltıyor olabilir. Zaten araştırma ekibi de bunun aksini söylemiyor. Yani yeşil çay içmek ancak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde etkili olabilir. Sigara içiyorsanız dengesiz ve yetersiz besleniyorsanız sadece yeşil çay içerek kanserden korunmanız mümkün değil. Ancak yediklerinize özen gösteriyorsanız yeşil çaydan ekstra destek alabilirsiniz.

  Bir ABD kurumu olan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (NCCAM) ise içilecek yeşil çay miktarı konusunda uyarıyor. Merkeze göre günde 1-2 bardak yeşil çay içmek sağlıklı kişilerde herhangi bir sorun yaratmazken yeşil çay özü içeren ürünler yeşil çayın kafein içermesi nedeniyle çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca kafein tüketilmemesi gereken hamilelik gibi özel durumlarda yeşil çay içilmesi önerilmiyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mısır Püskülü Çayı


  Mısırı pazardan kabuğuyla birlikte alıyorsanız kabukla mısır arasında genellikle üst kısımda kalan lif benzeri sarı püsküllerinden çay yapabilirsiniz. Üstelik mısır püskülü çayı çok etkili bir idrar söktürücüdür ve ödemin vücuttan kısa sürede atılmasına yardımcı olur.

  Amerikan yerlileri tarafından çeşitli enfeksiyonlara karşı kullanılan mısır püskülü Çin’de ise diyabete karşı geleneksel olarak tüketilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır.

  • Etkili bir idrar söktürücüdür
  • Mesane enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur
  • Prostat iltihabına iyi gelir
  • İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır
  • Böbrek taşlarına karşı geleneksel olarak kullanılmaktadır
  • Kalp sağlığını korur
  • Diyabet hastalarında
  • Kronik yorgunluğa iyi gelir
  • Yüksek tansiyonu düşürür
  • Yüksek kolesterolü olanlara önerilen çaylar arasındadır

  Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?
  Mısırın püsküllerini ayıkladıktan sonra küçük küçük doğrayın. 1 büyük bardak mısır püskülü çayı için 1 yemek kaşığı doğranmış püskül yeterli olacaktır. Su kaynama noktasında geldiğinde ocağı kapatın ve püskülleri suya atıp tencerenin kapağını kapatın. 15-20 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

  Dilerseniz çayınızı tatlandırmak için yarım çay kaşığı bal kullanabilirsiniz. Mısır püskülü çayının ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda net bir bilgi bulamadım ancak herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve düzenli olarak ilaç kullanmıyorsanız günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

  Mısır püskülü çayını hemen püskülleri ayıkladıktan sonra yapabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak isterseniz bir gazeteye yayarak kurutun ve güneş almayan bir yerde muhafaza edin.

  Mısır Püskülünün Faydaları

  Mısır püskülünün iltihap önleyici özelliği vardır ve bu nedenle idrar yolu prostat ve mesane iltihaplanması tedavisinde geleneksel olarak tüketilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır. İdrara çıkmayı arttırıcı özelliği ile böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Hatmi kökü ile karıştırılıp içildiğinde böbrek taşının daha kolay atılmasını sağlar.

  Toksinlerin ve fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlayan mısır püskülü çayı bu nedenle gut hastaları tarafından sık tüketilen çaylar arasındadır.

  Tip 1 diyabet hastalarında kan şekerinin düşürülmesine ve kan şekeri düzeyinin sabit kalmasına yardımcı olur.

  Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır Mı?

  Mısır püskülü çayı tek başına zayıflatmaz ancak kan şekerini dengelediği için iştahı azaltarak diyetinize yardımcı olabilir. Diyete başladığınızda fazla sıvıyı atmak için mısır püskülü çayı içebilirsiniz ancak tartıdaki 1-2 kilo fark yağların erimeye başladığı anlamına gelmez.

  Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri

  Mısır püskülü çayı genel olarak güvenli kabul edilir ancak aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açabilir.

  Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için dirüetik (idrar söktürücü) ilaçlarla birlikte kullanılmamadır. Aşırı tüketimi vücudun susuz kalmasına neden olabilir.
  Mısır püskülünde bulunan bazı bileşenler kanın pıhtılaşmasını teşvik edici niteliktedir. Bu nedenle pıhtılaşmaya karşı ilaç kullananlara önerilmez.

  Kan şekerini dengeler ancak diyabet ilacı alıyorsanız düzenli olarak mısır püskülü çayı içmeye başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

  Yüksek tansiyon ilacıyla birlikte alındığında kan basıncının çok fazla düşmesine neden olabilir.

  Mısır püskülü kanda bulunan potasyumun düşmesine yol açabilir. Düşük potasyum şikayeti olanlar tarafından tüketilmemelidir.

  Mısır unu mısır poleni alerjisi bulunanlarda alerjiye neden olabilir.

  Gebelik döneminde içilmesi önerilmez. Emzirme döneminde kullanımı konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş