Pek çoğumuza göre bir sebze. Ben bile bazen unutup sebze olarak bahsediyorum. Ama aslında o bir meyve. Çünkü yapılan araştırmalara göre çekirdeği olan her şey meyve olarak sınıflandırılıyor. Balkabağı lifi bol bir meyvedir. Potasyum fosfor kalsiyum magnezyum sodyum demir gibi madensel elementler içerir.

Türk mutfağında en yaygın kullanım şekli Kabak tatlısıdır. Turuncu renkli bal kabakları ABD İngiltere Kanada Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kutlanan Cadılar Bayramının vazgeçilmez bir sembolüdür. Balkabağı ile cadılar bayramı için güzel süslemeler de yapılabilmektedir. Aynı zamanda kabak bitkisinin çekirdekleri de yemiş olarak halk arasında çok sevilmektedir.

FAYDALARI

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir. Bir su bardağı pişmiş balkabağında 117 mg bir su bardağı pişmiş havuçta ise 66 mg Alfa karoten bulunmaktadır. İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden Fitoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş demir potasyum kalsiyum fosfor zengini olan balkabağının sihirli dünyasını anlatıyor;

Balkabağı demir potasyum kalsiyum fosfor zengini…

Balkabağında bulunan beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.
Balkabağı demir potasyum kalsiyum fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir. Balkabağının içeriğinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler.

Prostat problemlerinin baş düşmanı


Balkabağının çekirdeğinden elde edilen kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için gerekli mineralleri içeriğinde barındır. Erkeklerde sıklıkla görülen prostat problemlerinde prostat büyümesini engellemek için kullanılır. Ayrıca idrar akışını artırıcı etkisi ile mesaneyi uyarıp idrar yapma zorluğunu ortadan kaldırır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcıdır.

Güzelliğin sırrı balkabağında

Pişmiş Balkabağını püre haline getirip içine biraz bal ve biraz süt ekleyerek macun şeklinde yapıp 15 dakika yüzünüze uyguladığınızda içeriğinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı olur.

Balkabağını farklı alternatiflerle deneyin!


Balkabağından farklı alternatif tariflerle fayda sağlamak mümkün. Çorbası yapılabilir hafif pişmiş meyve tatlısı olarak veya pastalarda kullanmak mümkün. Bunun dışında bebek beslenmesinde lif içeriğini arttırmak aroma katmak ve zengin vitamin – mineral içeriği sağlamak için bebeklerin sebze ve meyve pürelerine eklenebilir.

Kanserle savaşta büyük rol


Hem Alfa hem de beta karoten miktarı hiçbir sebzede olmadığı kadar balkabağında yüksektir. Karoten içeriği yüksek besinlerle beslenmenin kanserle savaşmada önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle mide prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu düşünülmektedir.