Bamya (Abelmoschus esculentus) ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından ılık iklimlerde yetişen bir yıllık bitki türü. Sapı ılık iklimlerde 70–90 cm sıcak iklimlerde 1-2 metredir. Yaprakları el ayası şeklinde kökleri oldukça derinde meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları yuvarlak oval ve yeşil renktedir. Kuraklığa dayanabilen bamya bitkisi dondan kötü bir şekilde etkilenir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan bamya halsizliğe iyi gelir. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır. Bamya yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Tazeyken toplanmalı ve tüketilmelidir çünkü olgunlaştıkça kartlaşır. Bamyanın kurutulması çiçek açar açmaz toplanıp ipe dizilerek güneş altında bekletilmesi ile olur. Bamya çok değişik mutfaklarda kendine yer bulur. Bunlar arasında Akdeniz ülkeleri Hindistan Japonya ve Amerika’nın güney eyaletleri sayılabilir. Bamyanın yapılış şekli de ülkeden ülkeye değişir. Türkiye’de ve genel olarak Akdeniz ülkelerinde sebze yemeği olarak ya da etli tüketilen bamya Türkiye’de çok tercih edilmese de kızartılarak da tüketilmektedir.Türkiye’de yerel bamya çeşitleri Ülkemizde özellikle Ege ve Marmara bölglerinde bamya yetiştiriciliği yağunlaşmıştır. Ancak Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de yaygınlık kazanmıştır. Bu durum da zamanla iklimle uyum sağlayan yerel bamya çeşitlerinin oluşmasına neden olmuştur. Amasya (diğer adıyla çiçek) Bamyası : Amasya Tokat ve İç Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilen ve çiçek bamyası olarak da adlandırılan bu çeşit açık yeşil renkli ve küçük meyvelidir. Özellikle kurutmalık olarak değerlendirilir. Çok küçük toplanmasından dolayı da çiçek bamyası adını almıştır. Çiçekler açılarak döllenme tamamlandıktan bir süre sonra hasat yapılır. Ortalama 1 cm büyüklüğündeki meyveler şekil olarak sultani bamyaya benze ancak çok küçüktürler. Çiçek bamyası genellikle kurutmalık olarak değerlendirilir. Türkiye’de yetiştirilen 21.000 ton bamyanın 2 trilyonluk yıllık üretimi Amasya’nın Taşova ilçesinde yapılmaktadır. Ancak yetişme alanları Orta Anadolu’ya kadar uzanmakatadır. Sultani Bamya: En yaygın yetiştirilen ve en ufak tiplere sahip olan bu gruptaki bamyalardır. Bu türler özellikle Marmara ve Ege bölgelerimizde yaygın yetiştirilen koyu yeşil renkli düzgün ve beşgen köşeli meyvelere sahip önemli bir çeşidimizdir.

Meyve eti yumuşak ve çok lezzetlidir. Sofralık bir çeşit olan sultani bamyada hasat gecikmesi ile selülozlaşma çok yavaş olur. Bu grupta yeralan Akyüz ve Kabaklı çeşitleri Marmara bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Taze tüketilmenin yanı sıra gıda sanayi tarfından da işlenmektedir. Bornova Bamyası (Manikürlü bamya kınalı bamya): Ege bölgesinde yetiştirilen Bornova bamyası sofralık ve konservelik bir çeşittir. Sümüksü yapı oluşturmaması nedeniyle konserve değeri yüksektir. Meyve sultani bamya kadar uzun değildir. Ucu hafif tombul ve sap bağlantı kısmı incedir. En belirgin özelliği ise sap bağlantı kısmının mor renk taşımasıdır. Beş köşeli meyve etli ve çok lezzetlidir.Balıkesir Bamyası (Tombul bamya): Balıkesir bamyası değer yerli çeşitlerimizden altı köşeli ve etli meyve özelliği ile kolayca ayrılabilir. Çok kısa şişkin meyveli ve ucu küttür. Bu nedenle tombul bamya olarak adlandırılır. Taze tüketime uygunluğu kadar konserve içinde uygun olan bu çeşidin meyveleri etli ancak çok çekirdeklidir.

Afrika ve Asya’dan bütün dünyaya yayılmıştır.

FAYDALARI

Bamyanın 8 faydası!
Sofralarımızda sıkça yer almayan fakat çok farklı yararları olan bamyanın faydalarını sizin için araştırdık. İşte bamyanın bilinmeyen 8 yararı…

1.Çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünebilir lif metabolik toksinleri yok eder. Böylece kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

2.Ülseri önlemede önemli bir etkisi olan bamya sindirim sistemindeki asidi nötralize eder.

3. Retinayı korur ve kataraktını önlemede büyük destek olur.

4.Stres ve depresyonu azaltırken sinir sistemini korumaya da yardımcı olur.

5. İçerisinde bulunan C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için önemlidir.

6. K vitamini güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir.

7. Demir kalsiyum manganez ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eder.

8. Kilo vermek isteyenler bamyayı tercih edebilir. Bamya içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi yaratır.