Taze olarak tüketilen bu tropikal meyve neredeyse tüm dünyadaki tropikal mutfaklarda kullanılmaktadır. Tüm ya da dilimlenmiş olarak satışa sunulan bu meyve meyve tatlı olarak meyve salatalarında ve kokteyl yapımında kullanılmaktadır. Yoğurt reçel ve dondurmada da kullanılan tat verici ana unsurlardandır. 2009 yılı ananas üretiminde Brazilya 2206492 ton ile birinci sıradadır. 2198497 ton ile Brazilya’yı Filipinler takip etmektedir. FAOSTAT verilerine göre 2009 yılında dünya genelinde üretilen ananas miktarı 19488240 tondur. 2001 yılında taze ananas ithalatında birinci sırada 322000 ton ile Kosta Rika vardı. ABD ve Avrupa süpermarketlerinde en yaygın olarak bulunan taze ananas 1970’lerin başında Hawaii’de üretilmeye başlandı. Ticari tarımda çiçeklenme yapay olarak tatbik edilebilir ve ana meyvenin hasadının daha erken yapılmasını sağlar. Bu uygulama bitkinin daha küçük ikinci bir ürün üretmesine olanak sağlar. Ananas meyvesi şekil itibariyle kozalaklı çam ağaçlarının üreme organlarına benzediğinden Avrupalı gezginler bu meyveyi ilk bulduklarında İngilizce’de “çam elması” anlamına gelen pineapple İspanyolca’da çam anlamına gelen piña vs. isimler vermişlerdir. Daha sonra ise çam kozalağı orijinalinin korunması amacıyla Tupi-Guarani dilleri kullanılan bu isim seçilmiştir. Türkçe’de de orijinal haliyle benimsenen ananas kelimesi lügatı ilk olarak 1938 yılında kaydedilmiştir.

Ananasın Faydaları ve Ananasın Yararları

İlk olarak ananas meyvesini satın alırken tombul görünümlü olmasına özen gösterin. Mümkün olduğunca en genişi seçilmeli. Ananas ne kadar genişse yenilebilir kısmı da o kadar çok olur. Koyu yeşil yapraklı olmasına dikkat edin. çünkü taze olup olmadığını yapraklarına bakarak tespit edebilirsiniz.

İçinde barındırdığı lifler sayesinde kroner kalp rahatsızlıklarını azaltır.
Vücudunuzdaki sodyum oranını azaltıp yüksek tansiyon riskini azaltır.
Sindirim sistemini güçlendirici etkisi vardır.

İltihap önleyici olarak kabul edilir.

Bol miktarda C vitamini barındırır. C vitamini ise suda çözülebilen başlıca antioksidandır. Bu sayede vücudun suyla dolu olan bütün bölümlerine ve hücrelere saldıran serbest radikallerin saldırısından korur.

İçinde barındırdığı C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenip düzgün çalışır. Kulak enfeksiyonlarına soğuk algınlığına ve grip gibi rahatsızlıklarda oldukça etkilidir.
İçindeki doğal maddeler ödem gidermeye ameliyat sonrası yaraları iyileştirmeye yardımcıdır.

Hemoroide iyi gelir.
Direkt olarak zayıflatıcı etkisi yoktur ancak şişlik ve ödemin giderilmesine yardımcı olduğu hazmı kolaylaştırdığı için sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

Selülit tedavisi uygulamalarında diyete ve masaja yardımcı olarak kullanılır.
Diyete yardımcıdır.

Ancak ananas hapı alırken günde 2 litre su ve yeşil çay içilmesinde fayda vardır.