Nefes açıcı ağrı kesici…

Dereotu tohumunun bal ile şerbet yapılarak içilirse kusmayı kolaylaştıracağını dile getiren Yrd. Doç. Uğur “Tohumlarından yapılan çay bağırsak yanmaları karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda fayda sağlamaktadır. Dereotu çayı yapmak için ezilmiş 2 çay kaşığı dereotu tohumunu kaynamakta olan suya atarak 2-3 dakika kaynatılması yeterlidir. On dakika kadar çayın demlenmesi beklendikten sonra her yudumda nefesin açıldığı hissedilecektir. Çocuklara gaz ve sancı durumlarında seyreltilmiş çaydan daha az miktarlarda verilebilir” dedi.

Dereotunun aynı zamanda sindirime yardımcı ve idrar söktürücü özelliğinin de bulunduğunu belirten Uğur “Düzenli tüketilmesi durumunda emzikli kadınların sütünü arttırma gibi özellikleri ile de halk reçetelerine girmiştir. Çürüme ezilme sancı öksürük uykusuzluk sarılık iskorbüt ağrılı yerler karaciğer safra ve bağırsak problemleri böcek sokmaları gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Kolesterolü azaltır


Tohumları sindirim sisteminde ishale neden olan birçok bakteriye karşı vücudu koruyor. Lapası rahimdeki enfeksiyonları temizliyor. Hayvanlar üzerindeki denemelerde damarlarda genişlemeyi arttırdığı ve kan basıncını düşürdüğü solunumu teşvik ettiği ve kalp atış hızını azalttığı belirlenmiştir. Yine fareler üzerinde yapılan denemelerde dereotu yapraklarından çıkarılan coumarin (vanilyaya benzeyen koku) 14 günlük kürü ile farelerin kan serumunda trigliserit seviyesinde yüzde 50 toplam kolesterol seviyesinde ise yüzde 20 azalma belirlenmiştir”

Salata çorba sos balık ve et yemeklerinde kullanılan dereotunun tam bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Dereotu mide krampları ve spazmlarında oldukça etkili.

Nefes açmak ve kötü ağız kokulardan arınmak için yarım ya da bir çay kaşığı tohumunun çiğnenmesi yeterli.

Tohumlarından yapılan çay bağırsak yanmaları karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda fayda sağlıyor.

Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir

Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır.

Bütün bu etkilerini sağlamak üzere tohumları iyice olgunlaşmadan önce bitki kesilip çok sıkı olmayan demetler halinde bağlanarak kurutuluTohumları iyice olgunlaşıp renkleri esmer kahverengine dönüşünce yere temiz bez ya da kâğıt serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarını dökmesi sağlanır.Bu tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alınarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.