Barbunyanın Faydaları Nelerdir?Barbunyanın özellikleri nelerdir?

Baklagiller familyasından otsu bir bitki türü olan barbunya dış kabuğundan ayrılarak yenildiği için diğer fasulye türlerinden ayrılır. Pembe ve beyaz renkteki dış kabuğunu çıkararak beyaz iç taneleri ile yapılan barbunya yemeği oldukça besleyicidir. Taze ve kuru olarak tüketilebilen barbunya ülkemizin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. A B1 B2 B5 B9 ve C vitaminleri ile kalsiyum ve demir minerallerini bolca içerir. Tam bir protein deposu olan barbunya fasulyesi lif bakımından da oldukça zengindir.

Barbunya fasulyesinin faydaları nelerdir?

Kalsiyum açısından zengin olan barbunya fasulyesi kemikleri güçlendirir. Özellikle ergenlik döneminde vücudun gelişimini hızlandırır. Romatizma eklem ağrılarını ve siyatik ağrılarını hafifletir. Böbreklerin çalışmasını düzenleyen barbunya aynı zamanda böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Kandaki şeker oranını düşürdüğünden özellikle şeker hastalarına iyi gelir. Tansiyonu ve kolesterolü dengede tutar.

Böbrekleri güçlendirici bir etkiye sahip olduğu için her türlü böbrek şikâyetine oldukça iyi gelir. Kalbe oldukça faydalı olan barbunya kalp ritmini düzenler ve kalp çarpıntısını önler.


Bedensel rahatsızların yanı sıra ruhsal olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Depresyonu hafifletir size güç ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğunuzu alarak geceleri daha rahat uyumanızı sağlar. Sinirleri güçlendirir ve strese karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar. Barbunya lif bakımından zengin olduğu için bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Zeytinyağlı yemekler arsında en lezzetli olan besinler arasında yer alan barbunya fasulyesinin yemeği oldukça hafiftir. Midede şişlik yapmaz. Ayrıca kilo aldırmadığı içinde istediğiniz kadar bolca tüketebilirsiniz. 100 gr barbunya fasulyesinde 312 kcal enerji olduğundan tüketildiğinde size enerji verir.

Ayrıca yüksek oranda demir içerir. Demir özellikle kadınlarda görülen kansızlık sorunlarının giderilmesini sağladığından oldukça faydalıdır. Böbreklerdeki solucan kum ve taşın dökülmesini sağlayan barbunya ile tüm böbrek ağrılarından kurtulabilirsiniz. Türk mutfağının zeytinyağlı yemekleri arsında en lezzetli mezeleri arsında yer alan barbunya çocukların da severek tüketebileceği bir besindir.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde özellikle büyüme çağındaki çocukların günlük ihtiyaç duyduğu besin öğelerini kolayca alabilmesini sağlar ve zekâ gelişimini hızlandırdığından çok faydalıdır. Bilinen herhangi bir zararı olmadığı için herkes rahatlıkla tüketebilir.