Damarları temizleyen 10 besin

Doğal yollarla damarlarınızın temizlenmesi ve sağlığını koruması için bu besinlerden faydalanabilirsiniz.Kalp rahatsızlıkları her geçen gün sağlığımızı daha fazla tehdit etmektedir. Dengesiz beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini artırmaktadır.
Sigara aşırı alkol tüketimi yüksek kolesterol ve hareketsiz yaşam tarzı damar tıkanıklığı için büyük risk oluşturan faktörlerdir. Damar tıkanıklığı doku ve hücrelere kan akışının kısıtlanması anlamına gelir ve kalp hastalıkları gibi birçok ciddi sorunlara zemin hazırlar.
Bitkiler damarların temizlenmesi ve sağlığını koruması için yardımcı olabilir ancak damar tıkanıklığı ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.
Ancak bu sorunlara daha baştan önlem almak isteyenler ya da damar tıkanıklığı olan kişiler de doktorlarına danışarak bu besinleri tüketebilir.
İşte damarları temizleyen yiyecekler...


Yeşil çay

Yeşil çay damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.
Açai üzümü

Özellikle kolesterolü düşüren bu meyve kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok faydalıdır.
Tarçın

Antioksidan deposu olan tarçın kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında azalttığı kaydedilmiştir.Badem

E vitamini çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.


Yulaf

Yulaf kolesterolü düşürür ve damarları temizler. Öğünlerinize yulafı eklemenizi öneririz.Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler ve tansiyonu düşürür.


Brokoli

K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.Zerdeçal

Zerdeçal damar temizliğinde en etkili baharatlardan biridir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.
Kuşkonmaz

Kuşkonmaz damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelir.
Nar
İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler.