Tarçınlı salep kabızlığa karşı birebir

Kabızlığı önleyip sindirimi kolaylaştıran tarçınlı salep öksürük grip soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa da ilaç gibi geliyor ve aynı zamanda tokluk hissi veriyor.


İHA'nın haberine göre Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık yaz mevsiminin vazgeçilmez serinleticisi olan dondurmanın lezzet ve kıvamını veren salebin sıcak sütle karıştırılıp kullanıldığı soğuk kış günlerinde de en çok tercih edilen içeceklerden biri olduğunu belirtti. Dyt. Kolukırık üzerine tarçın serpiştirilerek ve ceviz ya da fındıkla süslenerek içilen salebin lezzetinin yanında birçok faydasının da bulunduğunu söyledi.
Kabızlığa karşı birebir

Salebin bağırsakların çalışmasını düzenlediğine ve kabızlığı önleyip sindirimi kolaylaştırdığına değinen Dyt. Kolukırık "Salep müsilaj (suyla şişen maddeler) gibi her gıda kabızlığı engeller. Salebin üzerine serpiştirilen tarçın kan şekerini düzenler ve acıkmayı geciktirir. Sütle pişirilerek yapılan salep ise sütün içerdiği kalsiyum ve proteinin yararlı etkilerini taşır. Bu yüzden ara öğün olarak tercih edilebilir" dedi.
Evde hazırlanan salep en sağlıklısı

Salebin evde yapıldığında daha sağlıklı olduğunu ve grip atmaya yardımcı bir etki oluşturduğunu belirten Dy. Cansu Kolukırık "Kışın sütle hazırlanarak içilen salep öksürüğe ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Grip soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. Hazır olarak tüketildiğinde enerji içeriği yüksek bir içecek olan salep toz halinde evde alınıp yapılması ve üzerine tarçın eklenerek içilmesi en sağlıklısıdır" dedi.
Tok tutuyor

Tarçın eklenerek içilen salebin tok tuttuğunu kaydeden Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık "Salep orkide bitkilerinin yumrularından elde edilir. Bu yumrular mevsimi geldiğinde toplanır ve toz haline getirilir. Kendimizi halsiz hissettiğimizde ve şişkinlik olduğunda içilecek bir fincan bol tarçınlı salep tok tuttuğu gibi şişkinliği de alacak ve vücuda enerji depolayacaktır" diye konuştu.