Böbrek yetmezliğine karşı altınbaşak otu

Yapılan bilimsel çalışmalarda böbrek yetmezliği rahatsızlıkları için altınbaşak otu alındığı zaman idrardaki protein kaçağını azalttığı ve gidermeye yardımcı olduğu tespit edildi.


Bitkinin üzerinde bulunan yapışkanımsı madde Arapçada nişeyha ismi ile biliniyor. Nişeyhadenmesinin sebebi kiri üzerine toplayan bitki anlamı taşıyor. Bu bitki doğal ve temiz bir ortamdan toplatılmadıkça kullanımı sakıncalı olan bir bitkidir. Etrafında bulunan tozu dumanı ve kirleri üzerine çeken yapışkanımsı bir özelliği var.
Birebir çözüm

Böbreklerin kanda bulunan zararlı atıkları ve üreyi süzerek idrar yoluyla vücuttan dışarı attığını kaydeden Dr. Coşkun “Kanımız böbreğin ana birimi nefronlarca süzülerek arındırılır. Böbrek yetmezliğinin ilk aşamalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak böbreklerin çalışma kapasitesi düştükçe vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar. Böbrek yetmezliği bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük nefes darlığı görülür. Bu noktada ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücut genelinde şişlik oluşabilir.

Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığı için tuvalette idrar çok az gelebilir ya da hiç gelmez. Diğer belirtilere bakacak olursak iştah azalır mide bulantısı ve kusma görülebilir. Peki kişide kronik böbrek yetmezliği varsa veya böbrek yetmezliğine adaysa ne yapılabilir. En başta doktor kontrollerini tahlillerini testlerini aksatmayacak. Tıbbi desteğin yanında ben böbrek hastalarına altınbaşak otunun tavsiye ediyorum” dedi.
Emin olun

Altınbaşak otunun içindeki etken maddelerin böbrek hastaları için son derece faydalı olduğuna dikkat çeken Dr. Ömer Coşkun “Yapılan araştırmalar altınbaşak otunun böbrek sağlığına faydası kanıtlanmıştır. Sabah akşam bir tatlı kaşığı ölçüsünde çorbaya katıp kullanılırsa daha iyi olur. Belirli bir zaman sonra Kreatin ve Üre gibi değerler normal seviyeye gelebilir. Ama lütfen bu bitkiyi emin ellerden güvendiğiniz yerlerden temin edin çünkü yanlış seçilen altınbaşak otu faydasını göstermez” diye konuştu.