Kozmetikte otlardan yararlanmak önemli. Doğal otlar iyileştirici güçleri bulunmasının yanı sıra güzellikte de etkililer. Bu yöntemler cildi beslemek ve güzel cildi korumak için çok faydalı. Nane çok kullanılan bitkilerden biri. Hoş kokusuyla biliniyor ve sayısız faydaları ile herkesin mutfağının bir köşesinde yer alıyor.

Ama kaç kişi nanenin güzellikte kullanıldığını biliyor? Yapraklarında bulunan mentol kan dolaşımını artırıyor ve kan damarlarını güçlendiriyor. Hücrelerdeki toksinlerin birikimini engelliyor. Cilt bakımı için nane kullanımı oldukça önem taşıyor. Yağlı ve karma ciltler için nane özü oldukça faydalı. Cildinizi güzelleştirmesi için naneyi nasıl kullanabilirsiniz? Bunlardan söz etmek istiyorum.

Yağlı & Karma Ciltler İçin Nane Losyonu

Nane cildi hem temizler hem güçlendirir. Bu yüzden yağlı karma ciltler için iyi bir doğal ürün. 2-3 yemek kaşığı taze veya kuru nane yaprakları üzerine 200 ml sıcak su dökün. Üstünü kapayın ve 20-30 dakika sonra süzün. Her gün bu losyon ile cildinizi silin.

Nane Yaprağı Cildi Sıkıştırır

Cilde bir kompres olarak naneyi kullanabilirsiniz. Cilt üzerinde tonik etkisi ile sıkıştırma yapıyor aynı zamanda yüzünüzde tahrişleri ve iltihaplanmaları hafifletmeye yardımcı oluyor. Bunun için bir tutam taze nane yaprakları üzerine sıcak su dökün. Demlenince bu suya tülbent batırın ve tülbenti yüzünüze yapıştırıp uzanın. 10-15 dakika sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Yaşlanan Cilt İçin Nane Losyonu

Nane losyonu yaşlanan cilt için hazırlanabilir. Bu losyon cildi yeniler ve çok ince kırışıklıkları yumuşatır. 2 yemek kaşığı nane üzerine 400 ml soğuk su dökün 10 dakika pişirin. Soğuyunca içine bir kaç damla limon sıkın. Bu su ile her gece yatmadan önce cildinizi silin.

Cilt Geliştirmek İçin Losyon

Nane ile cildinizi geliştirebilir ve doğal rengini geri verebilirsiniz. 4 yemek kaşığı kuru nane otu üzerine 200 ml sıcak su dökün. 30 dakika bekleyin. Soğuyunca içine 1 yemek kaşığı taze salatalık suyu ilave edin. Ayrı bir kapta bir tutam maydanozu kaynatın. Soğuyunca nane suyuna bunu da ilave edin. Hergün bu karışım ile yüzünüzü ovuşturarak masaj yapın.

Nane İle Göz Bakımı

Demlenmiş taze naneye pamuğu batırın ve 2-3 dakika göz üzerine bu pamuğu tutun. Bu kompres rahatlatır yorgun gözlere iyi gelir ve yeniler. Ciltte başlaması muhtemel kırışıklıkları engeller.

Ayaklar İçin Faydalı

Nane suyu ile ayak ve bacaklarınızı banyodan sonra durulayın. Mantar gibi enfeksiyon hastalıklarından ayakları korur. Ayrıca bir küçük bir leğene koyacağınız ılık nane suyunda ayaklarınızı bekletirseniz moral veren etkisini görürsünüz.

Nane Suyu Vücudu Durulayın

Nane civanperçemi ve binbirdelik otunu birer tutam alarak sıcak suda demleyin. Banyodan sonra bu su ile tüm vücudunuzu yıkayın. 20 dakika sonra durulanın. Uygulama vücudun bağışıklık sistemini etkinleştirir.