Hafıza Dostu Besinler ve Vitaminler

ELMA:günde bir yada iki adet ela unutkanlığı bir kenara bırakmanıza yardımcı olurelmanın içinde bulunan antioksidan madde hafızanın güçlenmesini sağlar.beyindeki hücrelerin serbest radikallerden etkilenmesini engeller.yapılan araştırmalar alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerin günde iki elma yiyerek oldukça büyük gelişme gösterdiklerini ortaya koymuştur

OMEGA3: hafızayı güçlendirir somon tonsardalye balıklarında oldukça fazla miktarda bulunur.omega3 içeren balıkları haftada en az ikidefa tüketmek gerekiromege3 ün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler yağlı tohumlarve keten tohumu gelmektedir. ceviz badem ve fındık da omega3 kaynaklıdır.

DEMİR:hafızanın daha iyi çalışmasını sağlar.yeme alışkanlıklarınız içinde demir içeren besinler az sayıdaysa hafızanız ile ilgili problem yaşamanız doğaldır.demirin beyne oksijen taşınmasında çok önemli bir rolü vardır.kırmızı etkuru baklagillerkoyu yeşil sebzelerdomates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyeceklerdir.

DOMATES:Domateste bulunan ve oldukça güçlü bir antioksidan olan likopenalzheimer gibi hafızanın zayıflamasına yol açan hastalıklara karşı oldukça etkilidir.bu nedenle bol bol domates tüketmek gerekir.

FINDIK: Yapılan araştırmalar E vitaminin zayıflayan hafızaya oldukça yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.Evitamini açısından oldukça zengin olan fındığı yemek de beyin için oldukça yararlıdır.aynı zanda bitkisel yağlar yerfıstığıayçekirdeği ve buğdayE vitamini açısından zengin besinlerdir.

BROKOLİ:C vitamini de hafıza açısından oldukça yararlıdır ve C vitamini içeren besinlerin başında brokoli gelir. brokoli hem hafızaya hem de diğer hastalıklara iyi gelen bir yiyecektir.bu nedenle mümkün olduğunca çok tüketilmesinde fayda vardır. ayrıca turunçgillerkivipatateskarnrbaharkavunçileki ncirkırmızı ve yeşil biberde bol miktarda C vitamini vardır.

HAVUÇ:hatırlam yeteneğini artıma özelliği olduğundan bir şey ezberlerken bir ufak tabak bir tatlı kaşığı sıvı yağlı havuç salatası yiyebilirsiniz.

TAM TAHILLI YİYECEKLER:Hafızanızın güçlenmesini istiyorsanız tahıllı kepekli yiyeceklerede önem vermelisiniz.çünkü bu besinler hafızanızın gelişmesine yardımcı olur

alıntı