Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Portakal Faydaları  Portakal (citrus aurantium var) Faydaları


  Turunçgiller familyasından bir ağaçtır. Boyu 2-10 m arasında değişir. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Meyvesi C vitamini bakımından zengindir. Kabuğunun altında sarımtırak bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve dilimli bir öz bulunur. Kabuklarından portakal esansı elde edilir. Eczacılıkta ve gıda sanayiinde kullanılır. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır.

  Faydası : Çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su spazm giderir. Kabuklarından yapılan şurup ise mide hastalıklarında kullanılır. Damar sertleşmesini ve felci önler. Soğuk algınlığı grip ve nezlede faydalıdır. Yorgunluğu ve sinir bozukluğunu giderir. Cildin güzel olmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır. Ateşi düşürür. Nekahat devresini kısaltır. Vücuda enerji verir. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Zayıflatıcıdır. Mide hastalıklarından şikayet edenler portakal yememelidir.

  ALINTIDIR.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Portakal:
  C Vitamininden Çok Daha Fazla...

  Portakalın yararı C vitaminiyle sınırlı değildir. O içerdiği 20 den fazla cevherlerlemanavlarda değileczanelerde satılması gereken gerçek bir ilaçtıriksirdir...Hem beslerhem korurhem de pek çok önemli hastalıktaetken maddeleri bilinçli uygulandığında tedavi eder...

  Portakalın kimlik Kartı

  Portakal turunçgiller familyasından bir ağaç. Boyu 2-10 metre arasında değişiyor. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlı. Kabuklarından portakal esansı elde ediliyor. Eczacılıkta ve gıda sanayisinde kullanılıyor. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılıyor. Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri var.

  Çekirdeksiz cins olan yafa portakalı Finike Mersin ve Hatay'da yetişiyor. Kalın kabuklu ve uzunca meyveli. Kabuklarından reçel yapılır. Dörtyol portakalı ise çekirdekli. İnce kabuklu ve sulu. Washington çekirdeksiz Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz'de Rize çevresinde yetişiyor.

  İlaç gibi...

  Kar kış soğuk ve kaçınılmaz olarak peşimizi bırakmayan grip soğuk algınlığı... Hemen hepimiz portakalı grip tedavisinde kullanırız. C vitamini deposu olduğunu da biliriz. Ama hem C vitaminin yararları hem de portakalın yararları bildiklerimizle sınırlı değil. Portakal C vitamininin yanı sıra B vitamini potasyum kalsiyum magnezyum da içeriyor. Lifler organik asitler ve şeker açısından da zengin. Ve tüm bu içerdiklerinin vücudumuza çeşitli yararları var. Portakalkanseri önlemedenkanı temizlenmesinden karaciğeri çalıştırmaya cildi güzelleştirmekten anormal doğumları önlemeye kadar pek çok şeye yarıyor.
  C vitamini


  C ve B vitamini açısından zengin olan portakal insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlıyor. Damar tıkanıklığını önlüyor. Vücuttaki direnci arttırıyor. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Enerji veriyor. Portakal
  reçeli ise karaciğeri çalıştırıyor. Yapılan araştırmalar bacaklarda meydana gelen periferik damar hastalığının (Peripheral artery disease-PAD) damarlarda meydana gelen yağ birikmesinden kaynaklandığı ve kalp ile felç riskini de körüklediğini ortaya çıkardı. Araştırmalarda PAD hastalarında PAD hastalığı olmayan insanlara göre iki kat daha fazla C vitamini eksikliği görüldü.

  Bir dizi başka araştırmada da C E vitaminleri ve beta-kerotenindamar tıkanmalarını önleyici etkisi saptandı.

  Folik asit

  Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunuyor. Folik asit hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay çok gerekli. Bebekte Spina Bifida gibi anormalliklerin oluşmasını engelliyor. Alyuvarların oluşmasına yardımcı oluyor aynı zamanda yemeklerdeki besleyici maddelerin vücut tarafından emilmesini sağlıyor. Folik asit portakal suyunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler ciğer yumurta tahıllar portakal suyu maya ve bira mayasında da bulunuyor. Günlük doz kadınlar ve erkekler için 200 mikro gram olarak saptanmış. Regl döneminde kadınların günlük dozlarını 400 mikro gram kadar yükseltmeleri gerekiyor.

  Lifler

  Lifler ise sindirim sistemini düzenliyor bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

  Kullanımı

  Vücudumuz C vitamini üretmiyor bu nedenle dışarıdan almamız gerekiyor. Günlük C vitamini ihtiyacımız 50-70 miligram. Bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunuyor. Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacı yaklaşık 2 katına çıkıyor.Sabah kahvaltısında içilen bir bardak portakal suyu güne dinamik başlamak ve pek çok hastalıktan korumak için idealdir.


  Bileşimi:

  Yapısında C B bir B iki ve PP gibi çok sayıda vitamin başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler meyve şekerleri ve karoten bulunan portakalın pekcok yararlan var.

  Portakal suyunun pembe ve kırmızısı daha yararlı

  Portakal ve greyfurt suyunun pembe renkte olanı sarısından daha yararlıdır! Kırmızısı ise en iyisidir. Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması bol bol ‘‘Likopen’’ içerdiğinin bir göstergesidir. Domateste de bol miktarda bulunan bu yararlı karotenoid başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruyucudur. Likopen antioksidan aktivitesi de olan cilt ve beden yaşlanmasını erteleyen son derece yararlı bir besindir.

  Kan basıncı yüksekliği sorununuz varsa damar tıkanma riskiniz mevcutsa her gün düzenli olarak düşük dozda aspirin kullanmaya daha çok özen göstermelisiniz. Aspirini özellikle gece yatmadan evvel içmeyi tercih edin. Yeni çalışmalar böyle bir alışkanlığın hem daha iyi uyumanıza hem de daha güvenli bir kan basıncı kontrolüne destek sağlayacağını göstermektedir.

  Cildi güzelleştirir:


  Yapısında karoten bulunduğu ve kanı temizlediği için portakal aynı zamanda cildi güzelleştirir

  ve ona tatlı bir pembelik kazandırır. Güney Fransa'da ve İtalya'daki köylü kızları ciltlerinin parlaklığı ve pembeliğini portakala borçlu olduklarını söylerler. Kabuklarındaki esans sivilcelere sürüldüğünde biraz yanma yapar ama 2 ayda ortadan kaldırır.

  Soğuk algınlıklarına karşı doğal ilaçtır:
  İçinde bol miktarda C vitamini bulunduğundan organizmayı grip ve nezle gibi kış hastalıklarına soğuk algınlıklarına karşı korur.

  Diğer yararları:
  1. Kanı zehirlerden temizler.

  2. Sanlığa ve karaciğer hastalıklarına karşı etkili bir doğal ilaçtır.

  3. Bağırsakları yumuşak tutar.

  4. Bedene güç ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar.

  Özellikle gelişme dönemlerinde çocuklara bol bol portakal yedirmekte yarar vardır.

  5. Portakal ağacı çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su spazmı giderir damar sertliğini ve felci önler.

  Portakal kabuk esansında da aynı olumlu etkiler mevcuttur.

  PORTAKALI ÖZETLERSEK:

  Bileşimindeki etken maddeler


  • C vitamini
  • Karbonhidrat
  • Potasyum
  • Folik Asit
  • Bioflavin

  Genel faydaları:
  • Soğuk algınlığı grip kas incinmesi kalp hastalıkları ve felçten korur


  • Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek


  • kalbin zarar görmesini engeller ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar


  • İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır


  • Kanın pıhtılaşmasınımide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır


  • İçerdiği yüksek potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.Aynı zamandaiçerdiği


  • potasyum cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da önler


  • Çocukların hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişiminin tam sağlanması için gerekli olan Cevherler dolu bir meyvedir.


  • Kabuklarında bulunan uçucu maddenin bazı kanser türlerinin tedavilerinde çok önemli iyileştirici bir madde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


  • Özetle;portakalı ve diğer narenciye ürünlerini birer hayat iksiri olarak görmeli ve bütün yıl boyunca mutlaka boltüketmelisiniz. Portakalın gerçek değeri daha ileri yıllarda anlaşılacaktır.
  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Portakal limon ve maydanoz bu üçünü hiç sıkılmadan yerim. İnsan bu faydalarını öğrenince de çok mutlu oluyor.
  Teşekkür ederim konu için.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş